Plugins - All in One SEO – Powerful SEO Plugin to Boost SEO Rankings &amp - en to pt_BR translation catalogue (3101 entries)

en:  and %1$s
pt_BR:  e o %1$s

en: # of Links
pt_BR: N.º de links

en: %1$d H1 tags were found.
pt_BR: %1$d tags H1 foram encontradas.

en: %1$d section of your text is longer than %2$d words and is not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability. | %1$d sections of your text are longer than %2$d words and are not separated by any subheadings. Add subheadings to improve readability.
pt_BR[0]: %1$d seção do seu texto tem mais de %2$d palavras e não está separada por subtítulos. Adicione subtítulos para melhorar a leitura.
pt_BR[1]: %1$d seções do seu texto têm mais de %2$d palavras e não estão separadas por subtítulos. Adicione subtítulos para melhorar a leitura.

en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de %4$s de %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de categoria de %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de comentário de %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
pt_BR: %1$s %2$s Feed de tags de %3$s

en: %1$s %2$s %3$s compared to the previous period (%4$s - %5$s)
pt_BR: %1$s %2$s %3$s em comparação com o período anterior (%4$s a %5$s)

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
pt_BR: %1$s %2$s posts por feed de %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
pt_BR: %1$s %2$s Resultados de pesquisa para feed de &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s comes with many additional features to help take your site's SEO to the next level!
pt_BR: %1$s %2$s vem com muitos recursos adicionais para ajudar a levar o SEO do seu site para o próximo nível!

en: %1$s %2$s gives you advanced customizations for our page analysis feature, letting you add custom fields to analyze.
pt_BR: Com o %1$s %2$s, você pode adicionar campos personalizados em nosso recurso de análise de páginas.

en: %1$s %2$s lets you set the SEO title and description for custom taxonomies. You can also control all of the robots meta and other options just like the default category and tags taxonomies.
pt_BR: Com o %1$s %2$s, você pode definir o título e a descrição de SEO para taxonomias personalizadas, além de controlar todos os meta robots e outras opções assim como as taxonomias de categoria e tags padrão.

en: %1$s &rsaquo; Connect
pt_BR: Conexão %1$s

en: %1$s &rsaquo; Onboarding Wizard
pt_BR: Assistente de integração do %1$s

en: %1$s - Breadcrumbs
pt_BR: %1$s — Caminhos de navegação

en: %1$s - HTML Sitemap
pt_BR: %1$s — Sitemap em HTML

en: %1$s Addons Not Configured Properly
pt_BR: Os complementos do %1$s não foram configurados corretamente

en: %1$s Brand
pt_BR: Marca de %1$s

en: %1$s Content
pt_BR: Conteúdo do(a) %1$s

en: %1$s Date
pt_BR: Data do(a) %1$s

en: %1$s Day
pt_BR: %1$s Dia

en: %1$s Debug Info
pt_BR: Informações de Depuração do %1$s

en: %1$s Debug Info from %2$s
pt_BR: Informações de Depuração do %1$s para %2$s

en: %1$s Density is %2$s, the Keyphrase appears %3$s times.
pt_BR: A densidade %1$s é %2$s, a frase-chave aparece %3$s vezes.

en: %1$s Density is high at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for lower than %4$s.
pt_BR: A densidade %1$s é alta em %2$s, a frase-chave aparece %3$s vezes. Para melhores resultados, tente atingir valores inferiores a %4$s.

en: %1$s Density is low at %2$s, the Keyphrase appears %3$s times. For better results, try to aim for more than %4$s.
pt_BR: A densidade %1$s é baixa em %2$s, a frase-chave aparece %3$s vezes. Para melhores resultados, tente atingir mais de %4$s.

en: %1$s Description
pt_BR: Descrição do(a) %1$s

en: %1$s Details
pt_BR: Detalhes do %1$s

en: %1$s Documentation
pt_BR: Documentação do %1$s

en: %1$s Error | %1$s Errors
pt_BR[0]: %1$s erro
pt_BR[1]: %1$s erros

en: %1$s Excerpt
pt_BR: Resumo do(a) %1$s

en: %1$s Excerpt Only
pt_BR: Somente resumo de %1$s

en: %1$s Format
pt_BR: Formato de %1$s

en: %1$s HTML sitemap widget.
pt_BR: Widget de sitemap em HTML do %1$s.

en: %1$s Link
pt_BR: Link do(a) %1$s

en: %1$s Link (Alt)
pt_BR: Link (Alt) do(a) %1$s

en: %1$s Link Suggestions
pt_BR: Sugestões de link de %1$s

en: %1$s Local - Business Info
pt_BR: %1$s Local – Informações comerciais

en: %1$s Local - Map
pt_BR: %1$s Local – Mapa

en: %1$s Local - Opening Hours
pt_BR: %1$s Local - Horário de funcionamento

en: %1$s Month
pt_BR: Mês do(a) %1$s

en: %1$s Overview
pt_BR: Visão geral do %1$s

en: %1$s Points
pt_BR: %1$s Pontos

en: %1$s Price
pt_BR: Preço de %1$s

en: %1$s Project ID
pt_BR: ID do projeto %1$s

en: %1$s SKU
pt_BR: SKU de %1$s

en: %1$s Score
pt_BR: Pontuação do %1$s

en: %1$s Settings
pt_BR: Configurações do %1$s

en: %1$s Sitemap %2$s
pt_BR: %2$s do sitemap %1$s

en: %1$s Table of Contents
pt_BR: Lista de conteúdo do %1$s

en: %1$s Title
pt_BR: Título do(a) %1$s

en: %1$s V3->V4 Migration In Progress
pt_BR: Migração do %1$s V3 para V4 em andamento

en: %1$s Writing Assistant
pt_BR: Assistente de escrita %1$s

en: %1$s Year
pt_BR: Ano do(a) %1$s

en: %1$s allows you to fully control your SEO and social meta for custom taxonomies, including the ability to import/export them.
pt_BR: O %1$s permite que você controle totalmente seu SEO e meta social para taxonomias personalizadas, incluindo a capacidade de importá-las/exportá-las.

en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s em %2$s

en: %1$s can automatically output a table of contents based on your heading tags below. Search engines sometimes use table of contents in search results or rich snippets which can help you increase your rankings.
pt_BR: O %1$s pode gerar automaticamente uma lista de conteúdo a partir das suas tags de título a seguir. Os mecanismos de pesquisa usam ocasionalmente a lista de conteúdo nos resultados de pesquisa ou rich snippets, o que pode ajudar você a melhorar as suas classificações.

en: %1$s can now verify whether your site is correctly verified with Google Search Console and that your sitemaps have been submitted correctly. Connect with Google Search Console now to ensure your content is being added to Google as soon as possible for increased rankings.
pt_BR: O %1$s agora pode confirmar se o seu site está validado corretamente no Google Search Console e se os mapas de sites foram enviados da forma correta. Conecte-se ao Google Search Console agora para garantir que seu conteúdo seja adicionado ao Google o mais rápido possível para melhorar as classificações.

en: %1$s connects %2$s to Google Analytics, providing a powerful integration. %1$s is a partner of %2$s.
pt_BR: O %1$s conecta o %2$s ao Google Analytics, oferecendo uma integração poderosa. O %1$s é parceiro do %2$s.

en: %1$s density
pt_BR: Densidade %1$s

en: %1$s error found! | %1$s errors found!
pt_BR[0]: %1$s erro encontrado
pt_BR[1]: %1$s erros encontrados

en: %1$s found in image alt attribute(s).
pt_BR: %1$s encontrado(a) no(s) atributo(s) alt da imagem.

en: %1$s found in meta description.
pt_BR: %1$s encontrado(a) na meta descrição.

en: %1$s has a full suite of tools to manage the robots.txt file, along with other related technologies, like XML Sitemaps.
pt_BR: O %1$s tem um conjunto completo de ferramentas para gerenciar o arquivo robots.txt, junto com outras tecnologias relacionadas, como sitemaps em XML.

en: %1$s has an intuitive setup wizard to guide you through the setup process.
pt_BR: O %1$s tem um assistente de configuração intuitivo que orienta você por todo o processo.

en: %1$s has detected a physical robots.txt file in the root folder of your WordPress installation. We recommend removing this file as it could cause conflicts with WordPress' dynamically generated one. %2$s can import this file and delete it, or you can simply delete it.
pt_BR: %1$s detectou um arquivo robots.txt físico na pasta raiz da sua instalação do WordPress. Recomendamos remover este arquivo, pois pode causar conflitos com o arquivo gerado dinamicamente pelo WordPress. O %2$s pode importar este arquivo e excluí-lo ou você pode simplesmente excluí-lo.

en: %1$s has detected static sitemap files in the root folder of your WordPress installation.
    				As long as these files are present, %2$s is not able to dynamically generate your sitemap.
pt_BR: %1$s detectou arquivos estáticos de sitemap na pasta raiz da sua instalação WordPress. Enquanto esses arquivos existiram, %2$s não será capaz de gerar seu sitemap dinamicamente.

en: %1$s has detected that you are blocking access to search engines, which will prevent your site from ranking in search results. You can re-enable indexing under %2$sSettings > Reading →%3$s
pt_BR: O %1$s detectou que você está bloqueando o acesso aos mecanismos de pesquisa, o que impedirá que seu site apareça nos resultados de pesquisa. Você pode reativar a indexação em %2$sConfigurações > Leitura →%3$s

en: %1$s has detected that you have one or more custom fields with spaces in their name.
    								In order for %2$s to correctly parse these custom fields, their names cannot contain any spaces.
pt_BR: O %1$s detectou que você tem um ou mais campos personalizados com espaços no nome. O %2$s não pode analisar corretamente campos personalizados que tenham nomes com espaços.

en: %1$s has found some errors in sitemaps that were previously submitted to Google Search Console. Since %1$s manages your sitemaps, these additional sitemaps can be removed.
pt_BR: O %1$s encontrou alguns erros em sitemaps que foram enviados anteriormente ao Google Search Console. Como o %1$s gerencia seus sitemaps, os sitemaps adicionais podem ser excluídos.

en: %1$s helps you understand how users interact with your website through heatmaps and session recordings. %2$s
pt_BR: O %1$s ajuda você a entender melhor como os usuários interagem com o seu site consultando mapas de calor e gravações de sessões. %2$s

en: %1$s in image alt attributes
pt_BR: %1$s nos atributos alt da imagem

en: %1$s in introduction
pt_BR: %1$s na introdução

en: %1$s in meta description
pt_BR: %1$s na meta descrição

en: %1$s integrates directly with %2$s to provide you with actionable keyphrases to help you write better content.
pt_BR: O %1$s se integra diretamente ao %2$s para fornecer frases-chave acionáveis que ajudam você a melhorar a redação do seu conteúdo.

en: %1$s is Installed & Active
pt_BR: %1$s está instalado e ativo

en: %1$s is brought to you by %2$s, the same team that’s behind the largest WordPress resource site, WPBeginner, the most popular lead-generation software, OptinMonster, the best WordPress analytics plugin, MonsterInsights and many more.
pt_BR: O %1$s é fornecido pela %2$s, a mesma equipe por trás do WPBeginner (o maior site de recursos do WordPress), do OptinMonster (o software de geração de leads mais utilizado), do MonsterInsights (o melhor plugin de análise do WordPress) e de muitas outras ferramentas.

en: %1$s is currently upgrading your database and migrating your SEO data in the background.
pt_BR: O %1$s está atualizando o seu banco de dados e migrando os seus dados de SEO em segundo plano.

en: %1$s is importing your existing SEO data in the background.
pt_BR: O %1$s está importando os seus dados de SEO existentes em segundo plano.

en: %1$s is slightly long. Try to make it shorter.
pt_BR: %1$s é ligeiramente longo(a). Tente torná-lo(a) mais curto(a).

en: %1$s is the best WordPress SEO plugin. Join over %2$s Professionals who are already using %3$s to improve their website search rankings.
pt_BR: %1$s é o melhor plugin de SEO para o WordPress. Faça como os mais de %2$s profissionais que já usam o %3$s para melhorar as classificações dos seus sites em resultados de pesquisa.

en: %1$s is too long. Try to make it shorter.
pt_BR: %1$s é muito longo(a). Tente torná-lo(a) mais curto(a).

en: %1$s is updated to the latest version
pt_BR: O %1$s está atualizado

en: %1$s length
pt_BR: Tamanho do(a) %1$s

en: %1$s makes it easy to configure your site's SEO settings without the need to hire an expert. And it takes less than 10 minutes too!
pt_BR: %1$s facilita a definição das configurações de SEO do seu site sem a necessidade de contratar um especialista. E ainda leva menos de 10 minutos!

en: %1$s makes it extremely easy to add highly relevant Schema.org markup to your site. It has a simple graphical interface, so you don't have to get your hands dirty with complex HTML markup.
pt_BR: %1$s torna extremamente fácil adicionar marcações do Schema.org ao seu site, que são altamente relevantes. Tem uma interface gráfica simples, então você não precisa sujar as mãos com marcações HTML complexas.

en: %1$s migrated all your title formats, some of which were blank. If you were purposely using blank formats in the previous version of %2$s and want WordPress to handle your titles, you can safely dismiss this message. For more information, check out our documentation on %3$sblank title formats%4$s.
pt_BR: O %1$s migrou os formatos de todos os seus títulos, e alguns deles estavam em branco. Se você usava formatos em branco intencionalmente na versão anterior do %2$s e quer que o WordPress cuide dos seus títulos, pode ignorar esta mensagem. Saiba mais em nossa documentação sobre %3$sformatos de título em branco%4$s.

en: %1$s minute | %1$s minutes
pt_BR[0]: %1$s minuto
pt_BR[1]: %1$s minutos

en: %1$s needs to be updated
pt_BR: O %1$s precisa ser atualizado

en: %1$s not found in image alt attribute(s). Add an image with your %1$s as alt text.
pt_BR: %1$s não encontrado(a) no(s) atributo(s) alt da imagem. Adicione uma imagem com o seu %1$s como atributo alt.

en: %1$s not found in meta description.
pt_BR: %1$s não encontrado(a) na meta descrição.

en: %1$s of the sentences contain more than %2$s words, which is more than the recommended maximum of %3$s. Try to shorten the sentences.
pt_BR: %1$s das frases contêm mais de %2$s palavras, que é mais do que o máximo recomendado de %3$s. Tente encurtar as frases.

en: %1$s of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of %2$s. Try to use their active counterparts.
pt_BR: %1$s das frases contêm voz passiva. O máximo recomendado é de %2$s. Tente usar frases ativas.

en: %1$s out of %2$s max recommended characters.
pt_BR: %1$s de %2$s de caracteres recomendados.

en: %1$s points
pt_BR: %1$s pontos

en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
pt_BR: O %1$s depende do WordPress Rest API para funcionar, e o seu site pode estar com esse recurso desabilitado. %2$s.

en: %1$s shows you exactly which content gets the most visits, so you can analyze and optimize it for higher conversions.
pt_BR: O %1$s exibe exatamente que conteúdo atrai mais visitantes para que você analise, otimize e aumente as conversões.

en: %1$s was successfully imported!
pt_BR: O %1$s foi importado

en: %1$sA valid license key is required%2$s in order to connect with %3$s.
pt_BR: %1$sÉ necessária uma chave de licença válida%2$s para se conectar ao %3$s.

en: %1$sAdd %2$srel="UGC"%3$s to link
pt_BR: %1$sAdicionar %2$srel="UGC"%3$s a link

en: %1$sAdd %2$srel="nofollow"%3$s to link
pt_BR: %1$sAdicionar %2$srel="nofollow"%3$s a link

en: %1$sAdd %2$srel="sponsored"%3$s to link
pt_BR: %1$sAdicionar %2$srel="sponsored"%3$s a link

en: %1$sBonus:%2$s You can upgrade to the %3$s plan today and %4$ssave %5$s off%6$s (discount auto-applied).
pt_BR: %1$sBônus:%2$s você pode atualizar para o plano %3$s hoje mesmo e %4$seconomizar %5$s%6$s (desconto já aplicado ao preço).

en: %1$sNote:%2$s %3$s plugin is disabled on your site until you fix the issue. %4$sRead more for additional information.%5$s
pt_BR: %1$sObservação:%2$s O plugin %3$s está desabilitado no seu site até que você corrija o problema. %4$sLeia mais para obter informações adicionais.%5$s

en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
pt_BR: %1$sObservação:%2$s o %3$s vai deixar de funcionar com versões do WordPress anteriores à 5.3 até o final de %4$s. %5$sSaiba mais.%6$s

en: %1$sNote:%2$s Support for PHP %3$s will be discontinued in %4$s. After this, if no further action is taken, %5$s functionality will be disabled. %6$sRead more for additional information.%7$s
pt_BR: %1$sObservação:%2$s o %4$s deixará de ser compatível com PHP %3$s. Depois disso, a funcionalidade do %5$s será desabilitada se nada for feito. %6$sSaiba mais.%7$s

en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
pt_BR: %1$sO marcador personalizado deve ter 100 x 100 px.%2$s Se for maior que isso, a imagem pode cobrir (parcialmente) o pop-up de informações.

en: %1$sUpgrade your %2$s %3$s%4$s plan to see Keyword Positions
pt_BR: %1$sAtualize para o plano %2$s %3$s%4$s para ver posicionamentos de palavras-chave

en: %2$sYour redirect was added and you may edit it <a href="%1$s" target="_blank">here</a>.%3$s
pt_BR: %2$sSeu redirecionamento foi adicionado e pode ser editado <a href="%1$s" target="_blank">aqui</a>.%3$s

en: %s Overview
pt_BR: Visão geral do %s

en: %s Setup
pt_BR: Configuração do %s

en: %s click | %s clicks
pt_BR[0]: %s clique
pt_BR[1]: %s cliques

en: %s impression | %s impressions
pt_BR[0]: %s impressão
pt_BR[1]: %s impressões

en: %s keyword | %s keywords
pt_BR[0]: %s palavra-chave
pt_BR[1]: %s palavras-chave

en: %s point | %s points
pt_BR[0]: %s ponto
pt_BR[1]: %s pontos

en: %s spot | %s spots
pt_BR[0]: %s posição
pt_BR[1]: %s posições

en: (Default)
pt_BR: (Padrão)

en: (Invalid IP)
pt_BR: (IP inválido)

en: (discount auto-applied)
pt_BR: (desconto aplicado automaticamente)

en: (legacy)
pt_BR: (herdado)

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: .htaccess Editor
pt_BR: Editor de .htaccess

en: .htaccess file is empty.
pt_BR: O arquivo .htaccess está vazio.

en: 1 day
pt_BR: 1 dia

en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

en: 1 week
pt_BR: 1 semana

en: 11-50 Position
pt_BR: Posição 11-50

en: 4-10 Position
pt_BR: Posição 4-10

en: 404 - Page Not Found
pt_BR: Erro 404 — Nenhuma página encontrada

en: 404 Error Format
pt_BR: Formato de erro 404

en: 404 Logs
pt_BR: Registros de erros 404

en: 404 Monitoring
pt_BR: Monitoramento de erros 404

en: 404 Redirects
pt_BR: Redirecionamentos de erro 404

en: 50-100 Position
pt_BR: Posição 50-100

en: A Description tag is required in order to properly display your meta descriptions on your site.
pt_BR: Uma tag de descrição é necessária para exibir adequadamente as metadescrições no seu site.

en: A JSON, CSV or INI file is required to import.
pt_BR: É obrigatório um arquivo JSON, CSV ou INI para importar.

en: A custom field from the current page/post.
pt_BR: Um campo personalizado da página/post atual.

en: A good headline stimulates reader interest and offers a compelling reason to read your content. It promises a believable benefit.
pt_BR: Um bom título estimula o interesse do leitor e oferece uma razão convincente para ler o seu conteúdo. Ele promete um benefício verossímil.

en: A name that Google may use for your homepage in mobile search results. This will default to the WordPress site title if left blank.
pt_BR: Um nome que o Google pode usar para a sua página inicial em resultados de pesquisas móveis. Se for deixado em branco, será usado o título de site padrão do WordPress.

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
pt_BR: Já existe um redirecionar para este URL de fonte. Para alterar, edite o original.

en: A sample alt tag for your image
pt_BR: Um exemplo de tag alt para sua imagem

en: A short description for your product.
pt_BR: Uma breve descrição do seu produto.

en: A simple & powerful event calendar plugin for WordPress that comes with all the event management features including payments, scheduling, timezones, ticketing, recurring events, and more.
pt_BR: Um plugin de calendário de eventos simples e poderoso para WordPress que vem com todos os recursos de gerenciamento de eventos, incluindo pagamentos, agendamento, fusos horários, emissão de ingressos, eventos recorrentes e muito mais.

en: A valid license key is required
pt_BR: É necessária uma chave de licença válida

en: A valid license key is required in order to use our addons.
pt_BR: Uma chave de licença válida é necessária para usar nossos complementos.

en: A very good score is between %1$d and %2$d.
pt_BR: Uma ótima pontuação se situa entre %1$d e %2$d.

en: A very good score is between %1$s%3$d and %4$d%2$s.
pt_BR: Uma ótima pontuação se situa entre %1$s%3$d e %4$d%2$s.

en: AIOSEO - Breadcrumbs
pt_BR: AIOSEO — Caminhos de navegação

en: AIOSEO - HTML Sitemap
pt_BR: AIOSEO — Sitemap em HTML

en: AIOSEO Local - Business Info
pt_BR: AIOSEO Local — Informações comerciais

en: AIOSEO Local - Location Categories
pt_BR: AIOSEO Local — Categorias de locais

en: AIOSEO Local - Locations
pt_BR: AIOSEO Local — Locais

en: AIOSEO Local - Map
pt_BR: AIOSEO Local — Mapa

en: AIOSEO Local - Opening Hours
pt_BR: AIOSEO Local — Horário de funcionamento

en: AIOSEO Settings
pt_BR: Configurações do AIOSEO

en: AIOSEO Writing Assistant
pt_BR: Assistente de escrita AIOSEO

en: API Key
pt_BR: Chave de API

en: About 61,000,000,000 results (0.40 seconds)
pt_BR: Cerca de 61.000.000.000 resultados (0,40 segundos)

en: About Page
pt_BR: Página “Sobre”

en: About Page URL
pt_BR: URL da página Sobre

en: About Page URL:
pt_BR: URL da página Sobre:

en: About Us
pt_BR: Quem somos

en: Access Control
pt_BR: Controle de acesso

en: Access Control Settings
pt_BR: Configurações de controle de acesso

en: Access Control is a %1$s Feature
pt_BR: Controle de acesso é um recurso da versão %1$s

en: Access our Premium Support
pt_BR: Acesse nosso Suporte Premium

en: Actionable Link Suggestions
pt_BR: Sugestões de links acionáveis

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate %1$s
pt_BR: Ativar %1$s

en: Activate All Features
pt_BR: Ativar todos os recursos

en: Activate Author SEO
pt_BR: Ativar SEO do autor

en: Activate Author SEO (E-E-A-T)
pt_BR: Ativar SEO do autor (E-E-A-T)

en: Activate IndexNow
pt_BR: Ativar o IndexNow

en: Activate License
pt_BR: Ativar licença

en: Activate WPCode
pt_BR: Ativar o WPCode

en: Activated
pt_BR: Ativado

en: Active Notifications
pt_BR: Notificações Ativas

en: Active Plugins
pt_BR: Plugins ativos

en: Active Theme
pt_BR: Tema ativo

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Actor
pt_BR: Ator

en: Ad free (no banner adverts)
pt_BR: Sem anúncios (sem anúncios em banner)

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Additional Keyphrases
pt_BR: Adicionar Frases-chave Adicionais

en: Add Custom Rule
pt_BR: Adicionar regra personalizada

en: Add Email Address
pt_BR: Adicionar endereço de e-mail

en: Add Focus Keyphrase
pt_BR: Adicionar Frase-chave de Foco

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed.
pt_BR: Adicione compatibilidade com o IndexNow para notificar instantaneamente mecanismos de pesquisa quando o seu conteúdo for alterado.

en: Add IndexNow support to instantly notify search engines when your content has changed. This helps the search engines to prioritize the changes on your website and helps you rank faster.
pt_BR: Adicione suporte ao IndexNow para notificar imediatamente os mecanismos de pesquisa quando seu conteúdo for alterado. Isso ajuda os mecanismos de pesquisa a priorizar as alterações em seu site e ajuda você a obter uma classificação mais rápida.

en: Add Item
pt_BR: Adicionar item

en: Add Keyphrase
pt_BR: Adicionar frase-chave

en: Add Keywords
pt_BR: Adicionar palavras-chave

en: Add License Key
pt_BR: Adicionar chave de licença

en: Add Link
pt_BR: Adicionar link

en: Add New Redirection
pt_BR: Adicionar novo redirecionamento

en: Add Page
pt_BR: Adicionar página

en: Add Redirect
pt_BR: Adicionar redirecionamento

en: Add Redirect to improve SEO | Add Redirects to improve SEO
pt_BR[0]: Adicionar redirecionamento para melhorar o SEO
pt_BR[1]: Adicionar redirecionamentos para melhorar o SEO

en: Add Redirects
pt_BR: Adicionar redirecionamentos

en: Add Rule
pt_BR: Adicionar regra

en: Add URL
pt_BR: Adicionar URL

en: Add a Redirect
pt_BR: Adicionar um redirecionamento

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
pt_BR: Adicione um bloco de título a seguir para começar a gerar uma lista de conteúdo.

en: Add content after each post in your site feed.
pt_BR: Adicione conteúdo depois de cada post no feed do seu site.

en: Add content before each post in your site feed.
pt_BR: Adicione conteúdo antes de cada post no feed do seu site.

en: Add links to internal and external resources that are useful for your readers. For Internal links, make sure the links are highly relevant to the subject you're writing about. For external links, make sure you link to high-quality sites - Google penalizes pages that link to "spammy" sites (ones that break the Google webmaster guidelines).
pt_BR: Adicione links para recursos internos e externos que sejam úteis para os seus leitores. Links internos devem ser altamente relevantes para o assunto sobre o qual você escreve. Links externos devem direcionar para sites de alta qualidade, já que o Google penaliza páginas com links para sites de “spam” (que não cumprem as diretrizes de webmaster do Google).

en: Add to Group
pt_BR: Adicionar ao grupo

en: Add to KRT
pt_BR: Adicionar a KRT

en: Additional Data
pt_BR: Dados adicionais

en: Additional Keyphrases
pt_BR: Frases-chave Adicionais

en: Additional Keyphrases are a %1$s feature. %2$s
pt_BR: Frases-chave adicionais são um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Additional Keyphrases by %1$s
pt_BR: Frases-chave adicionais por %1$s

en: Additional Pages
pt_BR: Páginas adicionais

en: Additional Profiles
pt_BR: Perfis adicionais

en: Additional Schema Types
pt_BR: Tipos de esquema adicionais

en: Additional Site Information
pt_BR: Informações adicionais do site

en: Additional URLs to help identify the item (e.g. "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").
pt_BR: URLs adicionais para ajudar a identificar o item (por exemplo, "https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_(company)").

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address Line 1
pt_BR: Endereço linha 1

en: Address Line 2
pt_BR: Endereço linha 2

en: Address:
pt_BR: Endereço:

en: Admin Bar Menu
pt_BR: Menu da barra de administração

en: Admin Bar Menu is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: O menu da barra de administração é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Administrator
pt_BR: Administrador

en: Adults
pt_BR: Adultos

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced %1$s Support
pt_BR: Compatibilidade avançada com o %1$s

en: Advanced Rich Snippets + Schema Markups
pt_BR: Rich snippets avançados + marcações de esquema

en: Advanced SEO
pt_BR: SEO avançado

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Advanced WooCommerce
pt_BR: WooCommerce Avançado

en: Advanced support for e-commerce
pt_BR: Suporte avançado para comércio eletrônico

en: Affiliate
pt_BR: Afiliado

en: Affiliate Links
pt_BR: Links de afiliados

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: Alias Of
pt_BR: Alias de

en: All
pt_BR: Todos

en: All %1$s Settings
pt_BR: Todas as configurações do %1$s

en: All (recommended)
pt_BR: Todos (recomendado)

en: All CSS files appear to be minified.
pt_BR: Todos os arquivos CSS parecem estar minimizados.

en: All Content Types
pt_BR: Todos os tipos de conteúdo

en: All Good!
pt_BR: Tudo certo!

en: All Good, I'm already getting it
pt_BR: Tudo bem, já entendi

en: All Groups
pt_BR: Todos os grupos

en: All Items
pt_BR: Todos os Itens

en: All Javascript files appear to be minified.
pt_BR: Todos os arquivos JavaScript parecem estar minimizados.

en: All Keywords
pt_BR: Todas as palavras-chave

en: All Settings
pt_BR: Todas as configurações

en: All Wheel Drive
pt_BR: Tração nas quatro rodas

en: All categories that are assigned to the current post, comma-separated.
pt_BR: Todas as categorias atribuídas ao post atual, separadas por vírgula.

en: All errors have been resolved
pt_BR: Todos os erros foram resolvidos

en: All good
pt_BR: Tudo certo

en: All images on the page have alt attributes.
pt_BR: Todas as imagens da página contêm atributos alt.

en: All images on your page have alt attributes.
pt_BR: Todas as imagens em sua página têm atributos alt.

en: All in One SEO Team
pt_BR: Equipe All in One SEO

en: All in One SEO is perfect for business owners, bloggers, designers, developers, photographers, and basically everyone else. If you want to optimize your WordPress SEO, then you need to use All in One SEO Pack.
pt_BR: O All in One SEO é perfeito para proprietários de empresas, blogueiros, designers, desenvolvedores, fotógrafos… basicamente todo mundo. Se quiser otimizar o seu SEO no WordPress, você precisa usar o All in One SEO.

en: All letters are converted to lower case (small) letters.
pt_BR: Todas as letras são convertidas a minúsculas (pequenas).

en: All post types are set to noindex or your site does not have any post types registered that are supported by this feature.
pt_BR: Todos os tipos de posts estão configurados para noindex ou seu site não tem nenhum tipo de post registrado que seja suportado por este recurso.

en: All taxonomies are set to noindex or your site does not have any taxonomies registered that are supported by this feature.
pt_BR: Todas as taxonomias estão definidas como noindex ou seu site não tem nenhuma taxonomia registrada que seja suportada por este recurso.

en: All the required Open Graph meta tags have been found.
pt_BR: Todas as metatags obrigatórias do Open Graph foram encontradas.

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Allows you to specify the maximum number of posts for the RSS Sitemap. We recommend an amount of 50 posts.
pt_BR: Permite que você especifique o número máximo de postagens para o sitemap RSS. Nós recomendamos uma quantidade de 50 posts.

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
pt_BR: Permite que você especifique o número máximo de publicações em um sitemap (até 50.000).

en: Alphabetical
pt_BR: Alfabética

en: Already purchased? Simply enter your license key below to connect with %1$s!
pt_BR: Já comprou? Basta inserir seu chave de licença abaixo para conectar com o %1$s!

en: Also, try to include synonyms and relevant terminology in H2 tag text. Search engines are pretty smart - they know which words usually occur together in each niche.
pt_BR: Além disso, tente incluir sinônimos e terminologia relevante no texto da tag H2. Os mecanismos de pesquisa são muito inteligentes - eles sabem quais palavras geralmente aparecem juntas em cada nicho.

en: Alt Tag
pt_BR: Tag alternativa

en: Alternate Website Name
pt_BR: Nome alternativo para o site

en: Alternatively, you can create an empty index.php file and save it in every directory on your site. That's an approach that WordPress uses and it works well.
pt_BR: Alternativamente, você pode criar um arquivo index.php vazio e salvá-lo em todos os diretórios do seu site. Essa é uma abordagem que o WordPress usa e funciona bem.

en: Alternatively, you can use a CMS plugin to simplify the process - it's a more user-friendly option. WordPress has a host of caching plugins, and most of them give you options to control the caching headers.
pt_BR: Alternativamente, você pode usar um plugin CMS para simplificar o processo - é uma opção mais amigável. O WordPress tem uma série de plugins de cache, e a maioria deles oferece opções para controlar os cabeçalhos de cache.

en: Alumni Of
pt_BR: Ex-alunos de

en: Ampersand (&)
pt_BR: “E” comercial (&)

en: An XML Sitemap is a list of all your content that search engines use when they crawl your site. This is an essential part of SEO because it contains some important pieces of information that search engines need when crawling your site. The XML Sitemap created by %1$s tells search engines where to find all of the content on your site.
pt_BR: Um sitemap em XML é uma lista de todo o seu conteúdo que os mecanismos de pesquisa usam ao rastrear o seu site. O sitemap é uma parte essencial do SEO, pois contém algumas informações importantes para o correto rastreamento do seu site. O sitemap em XML criado pelo %1$s informa aos mecanismos de pesquisa onde encontrar todo o conteúdo do seu site.

en: An alternate name for your site. This could be an acronym or shorter version of your website name.
pt_BR: Um nome alternativo para o seu site. Pode ser uma sigla ou versão mais curta do nome do seu site.

en: An email was sent out to %1$s.
pt_BR: Um e-mail foi enviado para %1$s.

en: An error occurred while activating the addon. Please upload it manually or contact support for more information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao ativar o complemento. Faça o upload do complemento manualmente ou entre em contato com a equipe de suporte.

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao adicionar os seus redirecionamentos. Tente de novo.

en: An error occurred while analyzing your site.
pt_BR: Um erro foi encontrado ao analisar seu site.

en: An error occurred while changing the addon status. Please try again or contact support for more information.
pt_BR: Ocorreu um erro ao alterar o status do complemento. Tente novamente ou entre em contato com o suporte para mais informações.

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao coletar frases-chave. Tente de novo.

en: An error occurred while importing %1$s. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar o %1$s. Tente de novo.

en: An error occurred while trying to add the query arg to the blocklist. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o arg de consulta à lista de bloqueios. Tente novamente mais tarde.

en: An error occurred while trying to delete the query arg. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar excluir o arg de consulta. Tente novamente mais tarde.

en: An error occurred while trying to remove the query arg from the blocklist. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar excluir o arg de consulta da lista de bloqueios. Tente novamente mais tarde.

en: An error occurred while trying to write to the .htaccess file. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar gravar no arquivo .htaccess. Tente de novo mais tarde.

en: An example of content from your page/post.
pt_BR: Um exemplo de conteúdo da sua página/post.

en: An unknown error occurred, please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido. Tente de novo.

en: An update is available for %1$s. %2$sUpgrade to the latest version%3$s%4$s
pt_BR: Uma atualização do %1$s está disponível. %2$sAtualize para a versão mais recente%3$s%4$s

en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
pt_BR: Está disponível uma atualização do %1$s. Instale a versão mais recente para ter acesso a novos recursos, correções de problemas e melhorias de segurança.

en: An update is required for this addon to continue to work with %1$s %2$s.
pt_BR: Este complemento requer uma atualização para seguir funcionando com o %1$s %2$s.

en: An upgrade is required to unlock the following features.
pt_BR: Uma atualização é necessária para desbloquear os seguintes recursos.

en: Analytics
pt_BR: Análise

en: Analyze
pt_BR: Analisar

en: Analyze Competitor Site
pt_BR: Analisar site de concorrente

en: Analyze Headline
pt_BR: Analisar título

en: Analyze this page
pt_BR: Analise esta página

en: Analyzing your content with %1$s keywords is only available to licensed %2$s users. %3$s
pt_BR: A análise do seu conteúdo com as palavras-chave do %1$s está disponível apenas para usuários %2$s. %3$s

en: Analyzing...
pt_BR: Analisando…

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
pt_BR: Valores de âncora não são enviados ao servidor e não podem ser redirecionados.

en: And many more...
pt_BR: E muito mais...

en: Animal Shelter
pt_BR: Abrigo de Animais

en: Announcements
pt_BR: Anúncios

en: Annual
pt_BR: Anual

en: Antigua & Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Any posts that are assigned to these terms will also be excluded from your sitemap.
pt_BR: Quaisquer posts atribuídos a estes termos também serão excluídos do seu sitemap.

en: Anyone can see that they are using the %1$s theme.
pt_BR: Qualquer pessoa pode ver que estão usando o tema %1$s.

en: Anyone can see that you are using the %1$s theme.
pt_BR: Qualquer um pode ver que você está usando o tema %1$s.

en: Apostrophe (')
pt_BR: Apóstrofe (')

en: Append Author Bio to Posts
pt_BR: Anexar a biografia do autor aos posts

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply Headline
pt_BR: Aplicar título

en: Archive
pt_BR: Arquivar

en: Archive Date
pt_BR: Data do arquivo

en: Archive Format
pt_BR: Formato de arquivo

en: Archive Organization
pt_BR: Organização de arquivo

en: Archive Title
pt_BR: Título do arquivo

en: Archive format
pt_BR: Formato de arquivo

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Archives for
pt_BR: Arquivos por

en: Are you enjoying %1$s?
pt_BR: Está gostando do %1$s?

en: Are you sure you want to activate these addons across the network?
pt_BR: Quer mesmo ativar estes complementos na rede?

en: Are you sure you want to activate this addon across the network?
pt_BR: Quer mesmo ativar este complemento na rede?

en: Are you sure you want to block these query args?
pt_BR: Tem certeza de que deseja bloquear esses args de consulta?

en: Are you sure you want to block this query arg?
pt_BR: Tem certeza de que deseja bloquear este arg de consulta?

en: Are you sure you want to deactivate these addons across the network?
pt_BR: Quer mesmo desativar este complemento na rede?

en: Are you sure you want to deactivate this addon across the network?
pt_BR: Quer mesmo desativar este complemento na rede?

en: Are you sure you want to delete all links?
pt_BR: Quer mesmo excluir todos os links?

en: Are you sure you want to delete these links?
pt_BR: Quer mesmo excluir estes links?

en: Are you sure you want to delete these pages?
pt_BR: Quer mesmo excluir estas páginas?

en: Are you sure you want to delete these query args?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esses args de consulta?

en: Are you sure you want to delete this backup?
pt_BR: Quer mesmo excluir este backup?

en: Are you sure you want to delete this link?
pt_BR: Quer mesmo excluir este link?

en: Are you sure you want to delete this page?
pt_BR: Quer mesmo excluir esta página?

en: Are you sure you want to delete this query arg?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este arg de consulta?

en: Are you sure you want to disconnect Google Search Console?
pt_BR: Tem certeza de que deseja desconectar o Google Search Console?

en: Are you sure you want to disconnect from SEOBoost?
pt_BR: Tem certeza de que deseja se desconectar do SEOBoost?

en: Are you sure you want to leave? you have unsaved changes!
pt_BR: Quer mesmo sair? Algumas alterações não foram salvas!

en: Are you sure you want to reset SEOBoost logins?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir os logins do SEOBoost?

en: Are you sure you want to reset the selected settings to default?
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir as configurações selecionadas para o padrão?

en: Are you sure you want to restore this backup?
pt_BR: Quer mesmo recuperar este backup?

en: Are you sure you want to unblock these query args?
pt_BR: Tem certeza de que deseja desbloquear esses args de consulta?

en: Are you sure you want to unblock this query arg?
pt_BR: Tem certeza de que deseja desbloquear este arg de consulta?

en: Area Served
pt_BR: Área atendida

en: Article
pt_BR: Artigo

en: Article Section
pt_BR: Sessão do artigo

en: Article Tags
pt_BR: Etiquetas do artigo

en: Article Title
pt_BR: Título do artigo

en: Article Type
pt_BR: Tipo de artigo

en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
pt_BR: Como um usuário valioso, você receberá %1$s, que será aplicado automaticamente ao finalizar a compra!

en: Ascending
pt_BR: Crescente

en: Associate Degree
pt_BR: Superior de curta duração

en: At least one
pt_BR: Pelo menos 1

en: At least one paragraph is long. Consider using short paragraphs.
pt_BR: Pelo menos um parágrafo é longo. Considere o uso de parágrafos curtos.

en: At this length, it will get cut off in search results. Try reducing it to about 55 characters.
pt_BR: Neste tamanho, isso ficará cortado em resultados de pesquisa. Tente reduzir para aproximadamente 55 caracteres.

en: Athlete
pt_BR: Atleta

en: Atom Feed
pt_BR: Feed Atom

en: Attached Image
pt_BR: Imagem anexa

en: Attachment
pt_BR: Anexo

en: Attachment Parent
pt_BR: Anexo principal

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Attachments Feed
pt_BR: Feed de anexos

en: Author
pt_BR: Autor

en: Author Archives
pt_BR: Arquivos do autor

en: Author Bio Block
pt_BR: Bloco de biografia do autor

en: Author Biography
pt_BR: Biografia do autor

en: Author Display Name
pt_BR: Nome de exibição do autor

en: Author Experience Topics (E-E-A-T)
pt_BR: Tópicos de experiência do autor (E-E-A-T)

en: Author Feeds
pt_BR: Feeds do autor

en: Author First Name
pt_BR: Nome do autor

en: Author Info (E-E-A-T)
pt_BR: Informações do autor (E-E-A-T)

en: Author Last Name
pt_BR: Sobrenome do autor

en: Author Link
pt_BR: Link do autor

en: Author Link (Alt)
pt_BR: Link do autor (Alt)

en: Author Name
pt_BR: Nome do autor

en: Author Pages
pt_BR: Páginas de autor

en: Author SEO
pt_BR: SEO do autor

en: Author SEO (E-E-A-T)
pt_BR: SEO do autor (E-E-A-T)

en: Author SEO (E-E-A-T) is a %1$s Feature
pt_BR: SEO do autor (E-E-A-T) é um recurso da versão %1$s

en: Author Schema
pt_BR: Esquema do autor

en: Author Sitemap
pt_BR: Sitemap de autor

en: Author URL
pt_BR: URL do autor

en: Author archive link (link as text).
pt_BR: Link para o arquivo do autor (link como texto).

en: Author archive link (name as text).
pt_BR: Link para o arquivo do autor (nome como texto).

en: Autogenerate %1$s on Upload
pt_BR: Gerar %1$s automaticamente no envio

en: Autogenerate Descriptions
pt_BR: Gerar descrições automaticamente

en: Autogenerate image attributes
pt_BR: Gerar automaticamente atributos de imagem

en: Automatic Redirects
pt_BR: Redirecionamentos automáticos

en: Automatic Updates
pt_BR: Atualizações automáticas

en: Automatically Generate Article Tags
pt_BR: Gere tags de artigos automaticamente

en: Automatically Ping Search Engines
pt_BR: Pingar mecanismos de pesquisa automaticamente

en: Automatically add content to your site's RSS feed.
pt_BR: Adicionar conteúdo ao feed RSS do seu site automaticamente.

en: Automotive Business
pt_BR: Negócios automotivos

en: Available as Addon Plugin
pt_BR: Disponível como complemento

en: Avg. CTR
pt_BR: CTR médio

en: Avg. Position
pt_BR: Posição média

en: Awesome! Google Search Console is connected to your site. This will help you monitor and maintain your site's presence in Google Search results.
pt_BR: Incrível! O Google Search Console está conectado ao seu site. Isso ajudará você a monitorar e manter seu site nos resultados da pesquisa do Google.

en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
pt_BR: Ótimo! Esses valores são necessários para a marcação de esquema de organização do %1$s.

en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
pt_BR: Ótimo! Esses valores são necessários para a marcação de esquema de pessoa do %1$s.

en: Bachelor Degree
pt_BR: Formação superior

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back to Homepage
pt_BR: Voltar à página inicial

en: Backup Settings
pt_BR: Configurações de backup

en: Bad Bot Blocker
pt_BR: Bloqueador de robô mal criado

en: Bad Bot Blocker Logs
pt_BR: Logs de Bloqueios de Bots Maliciosos

en: Bad Gateway
pt_BR: Gateway incorreto

en: Bad Request
pt_BR: Solicitação incorreta

en: Baidu Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Baidu

en: Baidu Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster do Baidu

en: Band
pt_BR: Banda

en: Bar
pt_BR: Barra

en: Base Directory:
pt_BR: Diretório base:

en: Base URL:
pt_BR: URL base:

en: Basic Guide to Google Analytics
pt_BR: Guia Básico do Google Analytics

en: Basic Guide to Google Search Console
pt_BR: Guia Básico do Google Search Console

en: Basic SEO
pt_BR: SEO básico

en: Because your headline plays a large role in reader engagement, it's worth spending extra time perfecting it. Many top copywriters spend hours getting their headlines just right - sometimes they spend longer on the headline than the rest of the article!
pt_BR: Como o seu título desempenha um grande papel no engajamento do leitor, vale a pena gastar mais tempo aperfeiçoando-o. Muitos redatores de primeira linha passam horas acertando seus títulos - às vezes, gastam mais tempo no título do que no resto do artigo!

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
pt_BR: Comece a digitar uma ID, título ou slug de post para pesquisar…

en: Begin typing a term ID or name to search...
pt_BR: Comece a digitar uma ID de termo ou nome para pesquisar…

en: Beginning & Ending Words
pt_BR: Palavras iniciais e finais

en: Beginning Words
pt_BR: Palavras iniciais

en: Below are the TruSEO scores of your published posts. Take some time to improve your TruSEO score to help increase your rankings.
pt_BR: Seguem as pontuações TruSEO dos seus posts publicados. Dedique um tempo para melhorar a sua pontuação TruSEO e as suas classificações.

en: Below you can track how your page is performing in search results based on your keyword(s).
pt_BR: Você pode acompanhar abaixo o desempenho da sua página nos resultados de pesquisa com base na(s) sua(s) palavra(s)-chave.

en: Best Practices for Domains and URLs
pt_BR: Práticas recomendáveis para domínios e URLs

en: Billing Support
pt_BR: Suporte de faturamento

en: Bing Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Bing

en: Bing Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster do Bing

en: Blank Title Formats Detected
pt_BR: Detectados formatos de título em branco

en: Blended
pt_BR: Combinado

en: Block Bad Bots using HTTP
pt_BR: Bloquear robôs malvados de usar HTTP

en: Block Key
pt_BR: Bloquear chave

en: Block Key & Value
pt_BR: Bloquear chave e valor

en: Block Query Arg
pt_BR: Bloquear arg de consulta

en: Block Query Args
pt_BR: Bloquear args de consulta

en: Block Referral Spam using HTTP
pt_BR: Bloquear spam de referência usando HTTP

en: Blocked
pt_BR: Bloqueado

en: Blocked Bots Log
pt_BR: Log de Bots Bloqueados

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
pt_BR: Robô bloqueado com IP %1$s -- corresponde ao referenciador %2$s encontrada na lista de bloqueio.

en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
pt_BR: Robô bloqueado com IP %1$s -- corresponde ao agente de usuário %2$s encontrado na lista de bloqueio.

en: Blocked by regex:
pt_BR: Bloqueado por regex:

en: Blocked by robots.txt
pt_BR: Bloqueado por robots.txt

en: Blocked due to access forbidden (403)
pt_BR: Bloqueado por acesso proibido (403)

en: Blocked due to other 4xx issue (not 403, 404)
pt_BR: Bloqueado devido a outro problema 4xx (não 403, 404)

en: Blocked due to unauthorized request (401)
pt_BR: Bloqueado devido a solicitação não autorizada (401)

en: Blocked!
pt_BR: Bloqueado!

en: Blog Page Title
pt_BR: Título da página do blog

en: Blog Post
pt_BR: Post de Blog

en: Bonus:
pt_BR: Bônus:

en: Book
pt_BR: Livro

en: Boost your E-E-A-T with our latest Author SEO addon!
pt_BR: Melhore seu E-E-A-T com nossos mais recentes complementos de SEO do autor!

en: Boost your SEO performance by highlighting the professional expertise and trustworthiness of your authors, aligning with Google's E-E-A-T standards.
pt_BR: Aumente seu desempenho de SEO destacando a experiência profissional e a confiabilidade de seus autores, alinhando-se aos padrões E-E-A-T do Google.

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
pt_BR: Aumente suas vendas e conversões em até 15% com notificações de prova social em tempo real. O TrustPulse ajuda a mostrar as atividades e compras do usuário ao vivo para ajudar a convencer outros usuários a comprar.

en: Bosnia & Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Both the www and non-www versions of the URL are redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do URL são redirecionadas para o mesmo site.

en: Both the www and non-www versions of your URL are redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do seu URL são redirecionadas para o mesmo site.

en: Breadcrumb Prefix
pt_BR: Prefixo de caminho de navegação

en: Breadcrumb Settings
pt_BR: Configurações de caminhos de navegação

en: Breadcrumb Templates
pt_BR: Modelos de caminhos de navegação

en: Breadcrumb Templates is a %1$s Feature
pt_BR: Modelos de caminhos de navegação são um recurso da versão %1$s

en: Breadcrumbs
pt_BR: Caminhos de navegação

en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
pt_BR: Caminhos de navegação (ou breadcrumbs) são uma parte essencial do SEO. Como padrão, o %1$s vai adicionar automaticamente caminhos de navegação à marcação do esquema que adicionamos ao seu site, e você não precisa fazer nenhuma alteração para que isso funcione. Caminhos de navegação também podem ser usados como um sistema de navegação secundário que diz aos usuários onde eles estão em um site com relação à página inicial.

en: Breadcrumbs are currently disabled, so this block will be rendered empty. You can enable %1$s's breadcrumb functionality under %2$sGeneral Settings > Breadcrumbs%3$s.
pt_BR: Os caminhos de navegação estão desabilitados, portanto, este bloco ficará vazio. Você pode ativar essa funcionalidade do %1$sem %2$sConfigurações gerais > Caminho de navegação%3$s.

en: Broken Link Checker by AIOSEO is an essential tool for ensuring that all internal and external links on your website are functioning correctly. Quickly check your site for broken links and easily fix them to improve SEO.
pt_BR: O Broken Link Checker do AIOSEO é uma ferramenta essencial para garantir que todos os links internos e externos do seu site estejam funcionando bem. Verifique rapidamente se o seu site possui links quebrados e corrija-os para melhorar o seu SEO.

en: Browse documentation, reference material, and tutorials for %1$s.
pt_BR: Documentação de navegação, material de consulta e tutoriais do %1$s.

[ctx: BuddyPress]
en: Activities (%1$s)
pt_BR: Atividades (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Action
pt_BR: Ação da atividade

[ctx: BuddyPress]
en: Activity Content
pt_BR: Conteúdo da atividade

[ctx: BuddyPress]
en: Group Description
pt_BR: Descrição do grupo

[ctx: BuddyPress]
en: Group Name
pt_BR: Nome do grupo

[ctx: BuddyPress]
en: Group Type Plural Name
pt_BR: Nome plural do tipo de grupo

[ctx: BuddyPress]
en: Group Type Singular Name
pt_BR: Nome singular do tipo de grupo

[ctx: BuddyPress]
en: Groups (%1$s)
pt_BR: Grupos (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Members (%1$s)
pt_BR: Membros (%1$s)

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Activity Action
pt_BR: Exemplo de ação de atividade

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Group Name
pt_BR: Exemplo do nome do grupo

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Type Plural
pt_BR: Exemplo do tipo no plural

[ctx: BuddyPress]
en: Sample Type Singular
pt_BR: Exemplo do tipo no singular

[ctx: BuddyPress]
en: Sample activity content
pt_BR: Exemplo de conteúdo de atividade

[ctx: BuddyPress]
en: Sample group description
pt_BR: Exemplo da descrição do grupo

[ctx: BuddyPress]
en: The activity action.
pt_BR: A ação da atividade.

[ctx: BuddyPress]
en: The activity content.
pt_BR: O conteúdo da atividade.

[ctx: BuddyPress]
en: The group description.
pt_BR: A descrição do grupo.

[ctx: BuddyPress]
en: The group name.
pt_BR: O nome do grupo.

[ctx: BuddyPress]
en: The group type plural name.
pt_BR: O nome no plural do tipo de grupo.

[ctx: BuddyPress]
en: The group type singular name.
pt_BR: O nome no singular do tipo de grupo.

en: Build a Better %1$s
pt_BR: Deixe o %1$s ainda melhor

en: Bulk Actions
pt_BR: Ações em massa

en: Bulk Editing
pt_BR: Edição em lote

en: Business Event
pt_BR: Evento de negócios

en: Business Info
pt_BR: Informações comerciais

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
pt_BR: Blocos, widgets e shortcodes de informações comerciais

en: Businesses
pt_BR: Empresas

en: By allowing us to track usage data we can better help you as we will know which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
pt_BR: Ao permitir que façamos o rastreamento de dados, podemos ajudar você ainda mais, já que vamos saber quais configurações, temas e plugins do WordPress devemos testar.

en: By default Admins have access to %1$sall SEO site settings%2$s
pt_BR: Por padrão, Admins têm acesso à %1$stodas as configurações de SEO do site%2$s

en: By default Authors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
pt_BR: Por padrão Autores tem acesso às %1$sconfigurações de SEO das páginas e posts individuais que eles já possuem permissão de editar.%2$s

en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
pt_BR: Como padrão, colaboradores têm acesso a configurações de %1$sSEO para páginas e posts individuais para os quais eles já têm permissão para editar.%2$s

en: By default Editors have access to %1$sSEO settings for General Settings, Search Appearance, Social Networks, and Redirects as well as all settings for individual pages and posts.%2$s
pt_BR: Como padrão, editores têm acesso às configurações de %1$sSEO para configurações gerais, aparência de pesquisa, redes sociais e redirecionamentos, além de todas as configurações de páginas e posts individuais.%2$s

en: By default SEO Editors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts.%2$s
pt_BR: Por padrão, Editores SEO têm acesso às %1$sconfigurações de SEO para páginas e posts individuais.%2$s

en: By default SEO Managers have access to %1$sSEO settings for General Settings, Sitemaps, Link Assistant, Redirects, Local SEO, and individual pages and posts.%2$s
pt_BR: Como padrão, gestores de SEO têm acesso às configurações de %1$sSEO para Configurações gerais, Sitemaps, Assistente de links, Redirecionamentos, SEO local, páginas e posts individuais.%2$s

en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
pt_BR: Como padrão, o papel de %1$s %2$snão tem nenhum acesso%3$s às configurações do %4$s.

en: By default, only Administrators have permission to manage %1$s within WordPress. With Access Controls, you can easily extend access permissions to other user roles.
pt_BR: Por padrão, apenas administradores têm permissão para gerenciar %1$s no WordPress. Com os controles de acesso, você pode estender facilmente as permissões de acesso a outras funções de usuário.

en: CSS Validator
pt_BR: Validador CSS

en: CSS files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
pt_BR: Os arquivos CSS aparecem em muitos lugares, incluindo frameworks (como o Bootstrap), temas, modelos e plugins de terceiros.

en: CSV example file
pt_BR: Exemplo de arquivo CSV

en: Cafe
pt_BR: Café

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Canonical URL
pt_BR: URL Canônica

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Caption for the current media file.
pt_BR: Legenda para o arquivo de mídia atual.

en: Car
pt_BR: Carro

en: Card Type
pt_BR: Tipo de cartão

en: Casing
pt_BR: Maiúsculas ou minúsculas

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category Hierarchy
pt_BR: Hierarquia de categorias

en: Category Name
pt_BR: Nome da Categoria

en: Cause
pt_BR: Causa

en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

en: Change Frequency
pt_BR: Frequência de alteração

en: Character Count
pt_BR: Quantidade de caracteres

en: Check how your site scores with our SEO analyzer and compare against your competitor's site.
pt_BR: Veja a pontuação do seu site com nosso analisador de SEO e compare com o site da concorrência.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
pt_BR: Marque isto se você quer suas categorias para uma determinada publicação usada como palavras chave Meta para esta publicação (em adição à qualquer palavras chave que você especificar na tela de edição da publicação).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
pt_BR: Marque esta opção se quiser que as palavras-chave na página dos seus posts (definida no WordPress em Configurações, Leitura e Exibições da primeira página) e nas páginas do seu arquivo sejam geradas de forma dinâmica a partir das palavras-chave dos posts exibidos nessa página. Se esta opção não for marcada, serão usadas as palavras-chave definidas na tela da página de edição para a página do post.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
pt_BR: Marque isto se você quer que suas tags para uma determinada publicação usada como palavras chave Meta para esta publicação (em adição à qualquer palavras chave que você especificar na tela de edição de publicação).

en: Check this if you would like to remove ALL %1$s data upon plugin deletion. All settings and SEO data will be unrecoverable.
pt_BR: Marque esta opção se quiser remover TODOS os dados do %1$s após a exclusão do plugin. Todas as configurações e dados de SEO serão excluídos e não poderão ser recuperados.

en: Checkout Page
pt_BR: Página de confirmação

en: Childcare
pt_BR: Creche

en: Childrens Event
pt_BR: Evento infantil

en: Choose Features
pt_BR: Escolha os Recursos

en: Choose Image
pt_BR: Escolher Imagem

en: Choose a File
pt_BR: Escolher um arquivo

en: Choose a Person
pt_BR: Escolha uma Pessoa

en: Choose a Post Type
pt_BR: Escolher um tipo de post

en: Choose a plugin to import Local SEO directly into %1$s.
pt_BR: Escolha um plugin para importar SEO local diretamente para o %1$s.

en: Choose a plugin to import SEO data directly into %1$s.
pt_BR: Escolha um plugin para importar dados de SEO diretamente para o %1$s.

en: Choose country
pt_BR: Escolher país

en: Choose whether %1$s should automatically append a compact author bio at the end of every post. You can also manually insert the author bio using the Author Bio block.
pt_BR: Escolha se o %1$s deve anexar automaticamente uma biografia curta do autor no final de cada post. Além disso, você pode inserir manualmente a biografia do autor usando o bloco Biografia do autor.

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
pt_BR: Escolha se o site representa uma pessoa ou uma empresa.

en: Choose whether you want to use the OG data from the Facebook tab in your individual pages/posts by default.
pt_BR: Escolha se você quer usar os dados do Open Graph a partir da guia do Facebook nas suas páginas/posts individuais como padrão.

en: Choose whether your %1$s should be included in search results. If you select "No", then your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them.
pt_BR: Escolha se quer incluir %1$s nos resultados de pesquisa. Se você selecionar “Não”, %1$s não terão indexação nem menção no sitemap para que mecanismos de pesquisa ignorem essas informações.

en: Choose which casing should be applied to the attribute.
pt_BR: Escolha se o atributo terá letras maiúsculas ou minúsculas.

en: City
pt_BR: Cidade

en: Clean uploaded image filenames
pt_BR: Limpar nomes de arquivos de imagens enviadas

en: Clean-param must start with at least one param which is optionally followed by one path.
pt_BR: O parâmetro de limpeza deve começar com pelo menos um parâmetro, opcionalmente seguido por um caminho.

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear 404 Logs
pt_BR: Limpar registros de erros 404

en: Clear Bad Bot Blocker Logs
pt_BR: Limpar Logs de Bloqueios de Bots Maliciosos

en: Clear Redirect Logs
pt_BR: Limpar registros de redirecionamentos

en: Cleared
pt_BR: Limpo

en: Click here
pt_BR: Clique aqui

en: Click here to learn more
pt_BR: Clique aqui para saber mais

en: Click on the tags below to insert variables into your %1$s attribute.
pt_BR: Clique nas tags a seguir para inserir variáveis no seu atributo de %1$s.

en: Click on the tags below to insert variables into your description.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis à sua descrição.

en: Click on the tags below to insert variables into your home page title.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis ao título da sua página inicial.

en: Click on the tags below to insert variables into your meta description.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis no metadados de descrição.

en: Click on the tags below to insert variables into your site name.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis ao nome do seu site.

en: Click on the tags below to insert variables into your site title.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis no título do seu site.

en: Click on the tags below to insert variables into your template.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis em seu modelo.

en: Click on the tags below to insert variables into your title.
pt_BR: Clique nas tags abaixo para inserir variáveis ao seu título.

en: Click to Copy
pt_BR: Clique para Copiar

en: Click to Sort...
pt_BR: Clique para classificar...

en: Clicks
pt_BR: Cliques

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close and Exit Wizard Without Saving
pt_BR: Fechar e Sair do Assistente Sem Salvar

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Code Snippets
pt_BR: Snippets de código

en: Collection Page
pt_BR: Página de coleta

en: Comedy Event
pt_BR: Evento de comédia

en: Common Words
pt_BR: Palavras comuns

en: Compact Archives
pt_BR: Compactar arquivos

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Compare Revisions of
pt_BR: Comparar revisões de

en: Compare any two revisions
pt_BR: Comparar duas revisões

en: Compare the percentages of your results to the goal for each category and adjust as necessary.
pt_BR: Compare os percentuais dos seus resultados com a meta de cada categoria e ajuste como precisar.

en: Competitors
pt_BR: Concorrentes

en: Complete SEO Checklist
pt_BR: Checklist Completo de SEO

en: Complete Site Audit Checklist
pt_BR: Checklist completo de auditoria de site

en: Complete Support
pt_BR: Suporte completo

en: Complete documentation on usage tracking is available %1$shere%2$s.
pt_BR: Documentação completa sobre rastreamento de uso está disponível %1$saqui%2$s.

en: Complete support for schema markup so you can get more clicks and traffic with rich snippets.
pt_BR: Funcionalidade total de marcação de esquema para obter mais cliques e tráfego com rich snippets.

en: Configure Local SEO
pt_BR: Configurar SEO local

en: Configure Schema Markup for your content. Search engines use structured data to display rich results in SERPs.
pt_BR: Configure a marcação de esquema do seu conteúdo. Mecanismos de pesquisa usam dados estruturados para exibir resultados rich em páginas de resultados (SERP).

en: Configure Sitemap
pt_BR: Configurar sitemap

en: Configure how your website content will look in Google, Bing and other search engines.
pt_BR: Configure a aparência do conteúdo do seu site no Google, no Bing e em outros mecanismos de pesquisa.

en: Conflicting Plugins Detected
pt_BR: Plugins conflitantes detectados

en: Congo - Brazzaville
pt_BR: Congo-Brazzaville

en: Congo - Kinshasa
pt_BR: Congo-Kinshasa

en: Congratulations, your site is now SEO ready!
pt_BR: Parabéns! O SEO do seu site já está pronto.

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connect Your Site to Google Search Console
pt_BR: Conecte seu site ao Google Search Console

en: Connect Your Site with Google Search Console
pt_BR: Conecte seu site ao Google Search Console

en: Connect to AIOSEO
pt_BR: Conecte-se ao AIOSEO

en: Connect to Google Search Console
pt_BR: Conectar ao Google Search Console

en: Connect to Google to automatically add sitemaps and keep them in sync.
pt_BR: Conecte-se ao Google para adicionar automaticamente sitemaps e mantê-los sincronizados.

en: Connect to SEOBoost
pt_BR: Conectar-se ao SEOBoost

en: Connect to SEOBoost to get access to the Writing Assistant.
pt_BR: Conecte-se ao SEOBoost para ter acesso ao Assistente de escrita.

en: Connect to an Existing Account
pt_BR: Conectar a uma conta existente

en: Connect with %1$s
pt_BR: Conecte com o %1$s

en: Connect with Google Search Console to track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights that help you get the most out of your content. (Elite plan only)
pt_BR: Conecte-se ao Google Search Console para monitorar o desempenho do seu site nas classificações de pesquisa e gerar relatórios com insights acionáveis ​​que ajudam você a aproveitar ao máximo seu conteúdo. (somente plano Elite)

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 15 billion notifications each month.
pt_BR: Conecte-se com seus visitantes após eles deixarem seu site com o software líder em notificações push da web. Mais de 10.000 empresas em todo o mundo usam o PushEngage para enviar 15 bilhões de notificações por mês.

en: Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
pt_BR: Conecte o seu site ao Google Search Console para receber informações sobre como o conteúdo está sendo descoberto. Identifique áreas para melhoria e direcione o tráfego para o seu site.

en: Connecting...
pt_BR: Conectando…

en: Consecutive sentences
pt_BR: Frases consecutivas

en: Constants
pt_BR: Constantes

en: Contact Info
pt_BR: Dados de contato

en: Contact Page
pt_BR: Página de contato

en: Contact Page URL
pt_BR: URL da página de contato

en: Contact Page URL:
pt_BR: URL da página de contato:

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Decay Tracking
pt_BR: Monitoramento da deterioração de conteúdo

en: Content Drop
pt_BR: Queda de conteúdo

en: Content Performance
pt_BR: Desempenho do conteúdo

en: Content Rankings
pt_BR: Classificações do conteúdo

en: Content Summary
pt_BR: Resumo do conteúdo

en: Content Types
pt_BR: Tipos de conteúdo

en: Content length
pt_BR: Tamanho do conteúdo

en: Continue Reading
pt_BR: Continuar leitura

en: Contractor
pt_BR: Prestador de serviços

en: Contributor
pt_BR: Colaborador

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
pt_BR: Controle a prioridade e frequência de cada post, página, categoria, tag etc.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
pt_BR: Controle a prioridade e frequência por tipo de post/taxonomia

en: Control the title, alt tag, caption, description and filename of your images (Plus, Pro & Elite plans only)
pt_BR: Controle o título, tag alt, legenda, descrição e nome de arquivo de suas imagens (somente planos Plus, Pro e Elite)

en: Conversion Tools
pt_BR: Ferramentas de conversão

en: Convert casing of image attributes
pt_BR: Converter maiúsculas/minúsculas de atributos de imagens

en: Copied!
pt_BR: Copiado!

en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
pt_BR: Copie e envie a mensagem de erro acima para a equipe de suporte do %1$s.

en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: Cornerstone Content
pt_BR: Conteúdo cornerstone

en: Cornerstone Content is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: Conteúdo cornerstone é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Cornerstone content refers to the most  important and informative articles or pages on your website that serve as the foundation for your content strategy. AIOSEO uses cornerstone content for
pt_BR: Conteúdo cornerstone são os artigos ou páginas mais importantes e explicativos do seu site que servem de base para sua estratégia de conteúdo. O AIOSEO usa conteúdo cornerstone para

en: Corporation
pt_BR: Corporação

en: Could Be Better
pt_BR: Poderia ser melhor

en: Could not install upgrade. Please download from %1$s and install manually.
pt_BR: Não foi possível instalar a atualização. Baixe de %1$s e instale manualmente.

en: Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
pt_BR: Você poderia nos fazer um ENORME favor e dar uma avaliação de 5 estrelas no WordPress para ajudar a divulgar nosso trabalho e aumentar nossa motivação?

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Country
pt_BR: País

en: Country code
pt_BR: Código do país

en: Course
pt_BR: Curso

en: Crawl Allowed?
pt_BR: Rastreamento permitido?

en: Crawl Cleanup
pt_BR: Limpeza de rastreamento

en: Crawl Cleanup changes you should know about
pt_BR: Mudanças na limpeza de rastreamento que você deve conhecer

en: Crawl allowed by robots.txt
pt_BR: Rastreamento permitido por robots.txt

en: Crawl blocked by robots.txt
pt_BR: Rastreamento bloqueado por robots.txt

en: Crawl-delay must be a number starting from 1.
pt_BR: O atraso do rastreamento deve ser um número a partir de 1.

en: Crawled As:
pt_BR: Rastreado como:

en: Create Backup
pt_BR: Criar backup

en: Create Group
pt_BR: Criar grupo

en: Create New Post
pt_BR: Criar novo post

en: Create a Free Account
pt_BR: Criar uma conta grátis

en: Create and manage redirects for your broken links.
pt_BR: Crie e gerencie redirecionamentos para os seus links quebrados.

en: Create, manage and monitor redirects for 404's or modified posts + server redirects, full site redirects and site aliases (Pro & Elite plans only)
pt_BR: Crie, gerencie e monitore redirecionamentos para posts de erro ou modificados, além de redirecionamentos de servidor, redirecionamentos completos de site e aliases de site (somente planos Pro e Elite)

en: Currencies Accepted
pt_BR: Moedas aceitas

en: Current Date
pt_BR: Data Atual

en: Current Day
pt_BR: Dia Atual

en: Current Item
pt_BR: Item atual

en: Current Month
pt_BR: Mês Atual

en: Current Score
pt_BR: Pontuação atual

en: Current Year
pt_BR: Ano Atual

en: Current or first category title.
pt_BR: Título da categoria atual ou da primeira categoria.

en: Current or first term link (link as text).
pt_BR: Link para o termo atual ou o primeiro termo (link como texto).

en: Current or first term link (name as text).
pt_BR: Link para o termo atual ou o primeiro termo (nome como texto).

en: Custom Breadcrumb Templates
pt_BR: Modelos de caminhos de navegação personalizados

en: Custom Field
pt_BR: Campo personalizado

en: Custom Field Name
pt_BR: Campo de nome personalizado

en: Custom Field Support
pt_BR: Suporte de campo personalizado

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Custom Fields is a %1$s Feature
pt_BR: Campos personalizado são um recurso da versão %1$s

en: Custom HTML templates
pt_BR: Modelos de HTML personalizados

en: Custom Image
pt_BR: Imagem personalizada

en: Custom Marker
pt_BR: Marcador personalizado

en: Custom Robots.txt Preview
pt_BR: Pré-visualização personalizada do robots.txt

en: Custom Role
pt_BR: Papel personalizado

en: Custom Rules
pt_BR: Regras personalizadas

en: Custom Schema
pt_BR: Esquema personalizado

en: Custom Taxonomies are a PRO Feature
pt_BR: Taxonomias personalizadas são um recurso da versão Pro

en: Custom Taxonomy Support is a %1$s Feature
pt_BR: O suporte à taxonomia personalizado é um recurso da versão %1$s

en: Custom field names with spaces detected
pt_BR: Detectados nomes de campos personalizados com espaços

en: Custom separator:
pt_BR: Separador personalizado:

en: Customer Data
pt_BR: Dados de clientes

en: Customer Support
pt_BR: Suporte ao cliente

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czechia
pt_BR: Tchéquia

en: Côte d’Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

en: DRAFT
pt_BR: RASCUNHO

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Dance Event
pt_BR: Evento de dança

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Dashboard Widgets
pt_BR: Widgets do painel

en: Dashboard Widgets is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: Widgets do painel é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Dashes (-)
pt_BR: Traços (-)

en: Data: %1$.2f MB / Index: %2$.2f MB / Engine: %3$s / Collation: %4$s
pt_BR: Dados: %1$.2f MB / Índice: %2$.2f MB / Mecanismo: %3$s / Agrupamento: %4$s

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: Database Powered By
pt_BR: Banco de dados desenvolvido por

en: Database Size
pt_BR: Tamanho do banco de dados

en: Database Tools
pt_BR: Ferramentas de banco de dados

en: Database Version
pt_BR: Versão do banco de dados

en: Dataset
pt_BR: Conjunto de dados

en: Date Archive Pages
pt_BR: Páginas de arquivos de datas

en: Date Archive Sitemap
pt_BR: Sitemap de arquivo de datas

en: Date Archives
pt_BR: Arquivos de data

en: Day
pt_BR: Dia

en: Day-by-Day Basis
pt_BR: Diário

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Deactivate All Features
pt_BR: Desativar todos os recursos

en: Deactivate License
pt_BR: Desativar licença

en: Deactivated
pt_BR: Desativado

en: Deactivation failed. Please check permissions and try again.
pt_BR: Falha na desativação. Verifique as permissões e tente de novo.

en: Decide whether you want your site's URLs to include a "www", or if you prefer a plain domain name. There are marketing pros and cons for each choice, but neither one is better or worse for SEO purposes - as long as you're consistent.
pt_BR: Decida se deseja que as URLs do seu site incluam um "www" ou se prefere um nome de domínio simples. Existem prós e contras de marketing para cada escolha, mas nenhum é melhor ou pior para fins de SEO - desde que você seja consistente.

en: Dedicated HTML Sitemaps do not work while using "plain" permalinks. Please update your %1$spermalink structure%2$s to use this option.
pt_BR: Sitemaps dedicados em HTML não funcionam com links permanentes em texto simples. Atualize a sua %1$sestrutura de links permanentes%2$s para usar esta opção.

en: Dedicated Page
pt_BR: Página dedicada

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default (Set under Social Networks)
pt_BR: Padrão (defina em Redes sociais)

en: Default Card Type
pt_BR: Tipo de cartão padrão

en: Default Image (Set Below)
pt_BR: Imagem padrão (defina a seguir)

en: Default Image Source (Set in Social Networks)
pt_BR: Origem padrão de imagem (configurado em Redes sociais)

en: Default Language
pt_BR: Idioma padrão

en: Default Object Type (Set in Social Networks)
pt_BR: Tipo de Objeto Padrão (Definido em Redes Sociais)

en: Default Post Facebook Image
pt_BR: Imagem padrão de post no Facebook

en: Default Post Image Source
pt_BR: Fonte de imagem padrão de post

en: Default Post Type Object Types
pt_BR: Tipos de objeto de tipo de post padrão

en: Default Post X Image
pt_BR: Imagem padrão do post X

en: Default Region
pt_BR: Região padrão

en: Default Social Share Image
pt_BR: Imagem de compartilhamento social padrão

en: Default Taxonomy Object Types
pt_BR: Tipos de objeto de taxonomia padrão

en: Default Taxonomy Object Types is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: Os tipos de objeto de taxonomia padrão são um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Default Term Facebook Image
pt_BR: Imagem padrão de termos no Facebook

en: Default Term Image Source
pt_BR: Fonte da imagem padrão de termos

en: Default Term Image Source is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: A fonte da imagem padrão de termos é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Default Term X Image
pt_BR: Imagem padrão do termo X

en: Default settings that just work
pt_BR: Configurações padrões que simplesmente funcionam

en: Default template for all pages.
pt_BR: Modelo padrão para todas as páginas.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete All %1$s Links
pt_BR: Excluir todos os links de %1$s

en: Delete Link
pt_BR: Excluir link

en: Delete Page
pt_BR: Excluir página

en: Delete Query Arg
pt_BR: Excluir arg de conulta

en: Delete Query Args
pt_BR: Excluir args de consulta

en: Delete Rule
pt_BR: Excluir Regra

en: Delete Static Files
pt_BR: Excluir Arquivos Estáticos

en: Delete selected pages
pt_BR: Excluir páginas selecionadas

en: Delivery Event
pt_BR: Evento de entrega

en: Dentist
pt_BR: Dentista

en: Depending on the amount of content on your site, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
pt_BR: Dependendo do volume de conteúdo do seu site, este processo pode demorar um pouco. Você pode sair desta página e verificar mais tarde.

en: Depending on the number of posts being scanned, this process can take some time. You can safely leave this page and check back later.
pt_BR: Dependendo da quantidade de posts rastreados, este processo pode demorar um pouco. Você pode sair desta página e verificar mais tarde.

en: Descending
pt_BR: Decrescente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description Format
pt_BR: Formato da descrição

en: Description for the current media file.
pt_BR: Descrição do arquivo de mídia atual.

en: Descriptions
pt_BR: Descrições

en: Desktop user agent
pt_BR: Agente de usuário de desktop

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
pt_BR: Informações detalhadas de endereço, contato e pagamento

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Did you know that %1$s Pro allows you to choose a %2$sprimary category%3$s for your posts? This feature works hand in hand with our powerful Breadcrumbs template to give you full navigational control to help improve your search rankings!
pt_BR: Você sabia que o %1$s Pro permite escolher uma %2$scategoria principal%3$s para seus posts? Este recurso funciona com nosso poderoso modelo de caminhos de navegação para você ter todo o controle de navegação total e melhore suas classificações de pesquisa!

en: Did you know you can automatically add internal links using Link Assistant? %1$s
pt_BR: Sabia que você pode adicionar automaticamente links internos usando o Assistente de links? %1$s

en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
pt_BR: Não esperava ver isso? Confirme se o seu sitemap está habilitado e se o seu conteúdo está definido para ser indexado. %1$sSaiba mais →%2$s

en: Diff
pt_BR: Diferença

en: Directive
pt_BR: Diretriz

en: Director
pt_BR: Diretor

en: Directory Listing seems to be disabled on the server.
pt_BR: Parece que a listagem de diretórios está desabilitada no servidor.

en: Directory Listing seems to be disabled on your server.
pt_BR: A Listagem de Diretórios parece estar desativada no seu servidor.

en: Directory Listing seems to be enabled on the server.
pt_BR: Parece que a listagem de diretórios está habilitada no servidor.

en: Directory Listing seems to be enabled on your server.
pt_BR: A Listagem de Diretórios parece estar habilitada no seu servidor.

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings.
pt_BR: NÃO é recomendável desativar o feed RSS global. Isso impediria usuários de assinarem o seu conteúdo e poderia prejudicar as suas classificações de SEO.

en: Disallow
pt_BR: Remover permissão

en: Discard Changes
pt_BR: Descartar alterações

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Dismiss All
pt_BR: Dispensar todos

en: Dismissed Notifications
pt_BR: Notificações dispensadas

en: Display Block
pt_BR: Exibir bloco

en: Display HTML Sitemap
pt_BR: Exibir sitemap em HTML

en: Display Info
pt_BR: Exibir informações

en: Display Opening Hours
pt_BR: Exibir horário de funcionamento

en: Display Settings
pt_BR: Mostrar configurações

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
pt_BR: Exiba a hierarquia completa de categorias, mesmo se não estiver selecionada em cada post individual.

en: Display the current page breadcrumb.
pt_BR: Exiba o caminho de navegação da página atual.

en: Display the sitemap on a dedicated page:
pt_BR: Exiba o sitemap em uma página dedicada:

en: Displayed when the business is closed.
pt_BR: Exibido fora do horário de funcionamento do negócio.

en: Displayed when the business is open all day long.
pt_BR: Exibido quando o negócio funciona 24 horas.

en: Dive into your top-performing pages with %1$s and uncover growth opportunities.
pt_BR: Analise suas páginas com melhor desempenho com o %1$s e conheça as oportunidades de crescimento.

en: Do you get a blank sitemap or 404 error?
pt_BR: Você obteve um sitemap em branco ou um erro 404?

en: Do you have multiple authors?
pt_BR: Você tem vários autores?

en: Docs
pt_BR: Documentação

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Domain
pt_BR: Domínio

en: Domain Activations
pt_BR: Ativações de domínio

en: Domain Activations is an %1$s Feature
pt_BR: Ativações de domínio são um recurso %1$s

en: Domains Report
pt_BR: Relatório de domínios

en: Don't try to force keywords into sub-headings if they feel unnatural. It will send the wrong message to your readers, possibly driving them away.
pt_BR: Não tente forçar as palavras-chave em subtítulos se parecerem não naturais. Isso enviará a mensagem errada aos leitores, possivelmente afastando-os.

en: Don't update the modified date
pt_BR: Não atualize a data de modificação

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Down
pt_BR: Para baixo

en: Download Sample CSV File
pt_BR: Baixar arquivo CSV de amostra

en: Download System Info File
pt_BR: Baixar arquivo de informações do sistema

en: Drink
pt_BR: Bebida

en: Driving Directions
pt_BR: Orientações de direção

en: Drop (%)
pt_BR: Queda (%)

en: Dry Cleaning/Laundry
pt_BR: Lavagem a Seco/Lavanderia

en: Due to a bug in the previous version of %1$s, your homepage title and description may have changed. Please take a minute to review your homepage settings to verify that they are correct.
pt_BR: Um problema na versão anterior do %1$s pode ter alterado o título e a descrição da sua página inicial. Verifique se as configurações da sua página inicial estão corretas.

en: Due to some changes in how our Open Graph integration works, your Facebook Titles and Descriptions may have changed. You were using the following options that have been removed:
pt_BR: Seus títulos e descrições do Facebook podem ter mudado devido a alguma alteração na forma de integração de nosso Open Graph. Estas opções que você usava podem ter sido removidas:

en: Duplicate Open Graph meta tags were found.
pt_BR: Foram encontradas metatags duplicadas do Open Graph.

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: Dynamically Generate
pt_BR: Gerar dinamicamente

en: Dynamically Generate Meta Keywords
pt_BR: Gerar palavras-chave meta de forma dinâmica

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
pt_BR: Cria o sitemap em XML dinamicamente ao invés de usar um arquivo estático.

en: E-E-A-T for Higher Rankings
pt_BR: E-E-A-T para obter classificações mais altas

en: Easily create and manage redirects for your broken links to avoid confusing search engines and users, as well as losing valuable backlinks.
pt_BR: Crie e gerencie redirecionamentos facilmente para os seus links quebrados e não confundir mecanismos de pesquisa e usuários, além de não perder backlinks valiosos.

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
pt_BR: Exiba facilmente o conteúdo do Facebook no seu site WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários modelos, capacidade de incorporar álbuns, agrupar conteúdo, avaliações, vídeos ao vivo, comentários e reações.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
pt_BR: Exiba facilmente o conteúdo do Instagram no seu site WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários modelos, capacidade de mostrar conteúdo de várias contas, hashtags e muito mais. Aprovado por 1 milhão de sites.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
pt_BR: Exiba facilmente o conteúdo do Twitter no WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários layouts, capacidade de combinar vários feeds do Twitter, suporte de cartão do Twitter, moderação de tweet e muito mais.

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
pt_BR: Exiba facilmente vídeos do YouTube no seu site WordPress sem escrever nenhum código. Vem com vários layouts, capacidade de incorporar streams ao vivo, filtragem de vídeo, capacidade de combinar vídeos de vários canais e muito mais.

en: Easily generate unlimited schema markup for your content to help you rank higher in search results. Our schema validator ensures your schema works out of the box.
pt_BR: Gere facilmente uma marcação de esquema ilimitada do seu conteúdo para obter melhor classificação nos resultados de pesquisa. Nosso validador de esquema garante o funcionamento imediato do seu esquema.

en: Easy to manage revisions
pt_BR: Revisões de fácil gerenciamento

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit %1$s
pt_BR: Editar %1$s

en: Edit .htaccess
pt_BR: Editar .htaccess

en: Edit Facebook Meta Data
pt_BR: Editar metadados do Facebook

en: Edit Group(s)
pt_BR: Editar grupo(s)

en: Edit HTML Anchor:
pt_BR: Editar âncora de HTML:

en: Edit SEO
pt_BR: Editar SEO

en: Edit Snippet
pt_BR: Editar snippet

en: Edit Title and Description
pt_BR: Editar título e descrição

en: Edit User
pt_BR: Editar usuário

en: Edit X Meta Data
pt_BR: Editar metadados X

en: Edit Your Meta Description
pt_BR: Edite sua metadescrição

en: Edit Your Page
pt_BR: Edite a sua página

en: Edit Your Page Title
pt_BR: Edite o título da sua página

en: Education Event
pt_BR: Evento educacional

en: Elevate your SEO with AIOSEO Writing Assistant
pt_BR: Melhore seu SEO com o Assistente de escrita AIOSEO

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email Debug Information
pt_BR: Informações depuração por e-mail

en: Email Reports
pt_BR: Relatórios de e-mail

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Emergency Service
pt_BR: Serviços de Emergência

en: Emotional Words
pt_BR: Palavras emocionais

en: Emotionally triggered headlines are likely to drive more clicks.
pt_BR: Títulos que geram emoção tendem a atrair mais cliques.

en: Employer
pt_BR: Empregador

en: Employment Agency
pt_BR: Agência de Emprego

en: Empty Content or Post ID
pt_BR: Conteúdo ou ID de post vazia

en: Empty Post ID
pt_BR: ID de post vazia

en: Empty progress and result.
pt_BR: Progresso e resultado vazios.

en: Empty response from service
pt_BR: Resposta vazia do serviço

en: Enable Author Info
pt_BR: Ativar informações do autor

en: Enable Author SEO (E-E-A-T) on Your Site
pt_BR: Ativar SEO do autor (E-E-A-T) em seu site

en: Enable Breadcrumbs
pt_BR: Habilitar caminhos de navegação

en: Enable Custom Robots.txt
pt_BR: Habilitar Robots.txt personalizado

en: Enable Email Reports
pt_BR: Ativar relatórios por e-mail

en: Enable Email reports?
pt_BR: Ativar relatórios por e-mail?

en: Enable Open Graph Markup
pt_BR: Habilitar marcação Open Graph

en: Enable Post Types
pt_BR: Ativar tipos de posts

en: Enable Schema Markup
pt_BR: Habilitar marcação de esquema

en: Enable Sitemap
pt_BR: Habilitar sitemap

en: Enable Sitemap Indexes
pt_BR: Ativar indexação do sitemap

en: Enable X Card
pt_BR: Ativar cartão X

en: Enable email reports to receive a digest of the most important SEO updates for your site, right in your inbox.
pt_BR: Ative os relatórios por e-mail para receber um resumo das atualizações de SEO mais importantes do seu site, diretamente na sua caixa de entrada.

en: Enable our Headline Analyzer to help you write irresistible headlines and rank better in search results.
pt_BR: Habilite nosso Analisador de títulos para redigir títulos irresistíveis e melhorar as classificações em resultados de pesquisa.

en: Enable our TruSEO score to help you optimize your content for maximum traffic.
pt_BR: Habilite nossa pontuação TruSEO para otimizar o seu conteúdo e aumentar o tráfego.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
pt_BR: Habilite este recurso se desejar que o Facebook e outras mídias sociais exibam uma pré-visualização com imagens e um trecho de texto quando um link para o seu site for compartilhado.

en: Enable this feature if you want X to display a preview card with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
pt_BR: Ative esse recurso se quiser que o X exiba um cartão de visualização com imagens e um trecho de texto quando um link para o seu site for compartilhado.

en: Enable this option to show additional X data on your posts and pages (i.e., who the post was written by and how long it might take to read the article).
pt_BR: Ative essa opção para mostrar dados X adicionais em seus posts e páginas (ou seja, por quem o post foi escrito e quanto tempo pode levar para ler o artigo).

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: End Date
pt_BR: Data de término

en: Ending Words
pt_BR: Palavras finais

en: English
pt_BR: Inglês

en: Ensure your most important keywords appear in the H1 tag - don't force it, use them in a natural way that makes sense to human readers.
pt_BR: Certifique-se de que suas palavras-chave mais importantes apareçam na tag H1 - não force, use-as de uma forma natural que faça sentido para leitores humanos.

en: Ensure your page's title includes your target keywords, and design it to encourage users to click.
pt_BR: Certifique-se de que o título da sua página inclua as palavras-chave alvo e defina-o para incentivar os usuários a clicarem.

en: Enter Competitor URL
pt_BR: Insira o URL do concorrente

en: Enter License Key
pt_BR: Insira chave da licença

en: Enter Your Headline
pt_BR: Inserir o seu título

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
pt_BR: Insira um código de localização (por exemplo, en_GB, es_ES, pt_BR).

en: Enter a URL and press enter
pt_BR: Digite um URL e pressione Enter

en: Enter a URL or start by typing a page or post title, slug or ID.
pt_BR: Insira um URL ou comece a digitar o título, slug ou ID de uma página ou post.

en: Enter a URL to change the default Canonical URL
pt_BR: Insira um URL para alterar o URL canônico padrão

en: Enter a WordPress Filter Name
pt_BR: Inserir um nome de filtro do WordPress

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
pt_BR: Insira uma lista de IDs de post separadas por vírgula.

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
pt_BR: Insira uma lista de IDs de termo separadas por vírgula.

en: Enter a custom field/taxonomy name...
pt_BR: Digite um nome de campo personalizado/taxonomia...

en: Enter a different headline than your post title to see how it compares.
pt_BR: Insira um título diferente do título do seu post para compará-los.

en: Enter a page URL, e.g. %1$s
pt_BR: Insira um URL de página, e.g. %1$s

en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
pt_BR: Insira um URL relativo a partir do qual redirecionar ou comece digitando no título, slug ou ID da página ou post. Você também pode usar expressão regular (%1$s).

en: Enter an IP Address
pt_BR: Inserir um endereço IP

en: Enter an OpenAI API key in order to automatically generate SEO titles and meta descriptions for your pages. %1$s
pt_BR: Insira uma chave de API do OpenAI para gerar automaticamente títulos e metadescrições de SEO para as suas páginas. %1$s

en: Enter one or multiple values
pt_BR: Digite um ou vários valores

en: Enter the Server Name
pt_BR: Inserir o nome do servidor

en: Enter the primary phone number for your business. Don’t have a business phone number? %1$sSee this guide on how to get one.%2$s
pt_BR: Digite o número de telefone principal de sua empresa. Não tem um número de telefone comercial? %1$sVeja este guia sobre como obter um.%2$s

en: Enter your %1$s License Key
pt_BR: Insira sua Chave de Licença do %1$s

en: Enter your Facebook Admin ID here. You can enter multiple Facebook Admin IDs by separating them with a comma.
pt_BR: Insira seu ID Admin do Facebook aqui. Você pode inserir múltiplos IDs Admin do Facebook separando-os com uma vírgula.

en: Enter your answer
pt_BR: Insira sua resposta

en: Enter your verification codes below to activate webmaster tools.
pt_BR: Insira a seguir os seus códigos de verificação para ativar ferramentas de webmaster.

en: Entertainment Business
pt_BR: Negócios de Entretenimento

en: Episode
pt_BR: Episódio

en: Equivalent to rule #%1$s%2$s. The trailing wildcard is ignored.
pt_BR: Equivalente à regra n.º %1$s%2$s. O caractere wildcard posterior é ignorado.

en: Error in the SeoBoost service. Please contact support.
pt_BR: Erro no serviço SeoBoost. Entre em contato com o suporte.

en: Est. reading time
pt_BR: Tempo de leitura estimado

en: Event
pt_BR: Evento

en: Every page on your site should have a <link> tag with a 'rel="canonical"' attribute. The link tag should go inside the page's head tag, and it should contain the page's "correct" URL.
pt_BR: Cada página em seu site deve ter uma tag <link> com um atributo “rel="canonical"”. A tag de link deve estar dentro da tag de título da página e deve conter o URL “correto” da página.

en: Exact match all parameters in any order
pt_BR: Corresponder exatamente todos os parâmetros em qualquer ordem

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Example search string
pt_BR: Exemplo de string de pesquisa

en: Excellent!
pt_BR: Excelente!

en: Exclude Images
pt_BR: Excluir imagens

en: Exclude Images from your sitemap.
pt_BR: Excluir imagens do seu sitemap.

en: Exclude Pages/Posts
pt_BR: Excluir páginas/posts

en: Exclude Posts / Pages
pt_BR: Excluir posts/páginas

en: Exclude Terms
pt_BR: Termos de exclusão

en: Exhibition Event
pt_BR: Evento de exposição

en: Experience the power of AI-driven writing assistance seamlessly integrated into SEOBoost. Login to enhance your content creation process and boost your search rankings.
pt_BR: Experimente o poder da assistência de escrita orientada por IA, perfeitamente integrada ao SEOBoost. Faça login para aprimorar seu processo de criação de conteúdo e aumentar suas classificações de pesquisa.

en: Explore Sample Reports
pt_BR: Explorar relatórios da amostra

en: Export All Post Types
pt_BR: Exportar todos os tipos de posts

en: Export All Settings
pt_BR: Exportar todas as configurações

en: Export All Taxonomies
pt_BR: Exportar todas as taxonomias

en: Export As
pt_BR: Exportar como

en: Export Content
pt_BR: Exportar conteúdo

en: Export Settings
pt_BR: Exportar configurações

en: Export as JSON
pt_BR: Exportar como JSON

en: Exporting Terms is a %1$s Feature
pt_BR: A exportação de termos é um recurso da versão %1$s

en: External
pt_BR: Externo

en: External Links
pt_BR: Links externos

en: External links
pt_BR: Links Internos

en: External:
pt_BR: Externo:

en: FAQ
pt_BR: Perguntas frequentes

en: FAQ Options
pt_BR: Opções de perguntas frequentes

en: FAQ Page
pt_BR: Página de perguntas frequentes

en: FAQ schema is a Pro feature.
pt_BR: O esquema de Perguntas frequentes é um recurso da versão Pro.

en: FUTURE
pt_BR: FUTURO

en: Facebook Admin ID
pt_BR: ID de administrador do Facebook

en: Facebook App ID
pt_BR: ID do aplicativo Facebook

en: Facebook Author URL
pt_BR: URL do autor do Facebook

en: Facebook Debugger
pt_BR: Depurador do Facebook

en: Facebook Description
pt_BR: Descrição do Facebook

en: Facebook Image
pt_BR: Imagem do Facebook

en: Facebook Preview
pt_BR: Visualização Prévia do Facebook

en: Facebook Title
pt_BR: Título do Facebook

en: Fact Check
pt_BR: Verificação factual

en: Failed to send email to %1$s. Make sure the address is correct and that your site is configured correctly to send emails.
pt_BR: Falha ao enviar e-mail para %1$s. Verifique se o endereço está correto e se seu site está configurado corretamente para enviar e-mails.

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
pt_BR: Excelente! Ao atualizar para a versão mais recente, você tem acesso a novos recursos, correções de problemas e melhorias de segurança.

en: Fast Server Redirects
pt_BR: Redirecionamentos rápidos de servidor

en: Fax Number
pt_BR: Número de fax

en: Feature Manager
pt_BR: Gerenciador de recursos

en: Featured Image
pt_BR: Imagem de destaque

en: Features:
pt_BR: Recursos:

en: Female
pt_BR: Feminino

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter by Group
pt_BR: Filtrar por grupo

en: Financial Service
pt_BR: Serviços Financeiros

en: Fine-tune your site with our powerful tools including Robots.txt editor, import/export and more.
pt_BR: Faça um ajuste detalhado no seu site com nossas poderosas ferramentas, como importação, exportação, editor de Robots.txt e muito mais.

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
pt_BR: Concluir e acessar Painel

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: First Available Image
pt_BR: Primeira imagem disponível

en: First Image in Content
pt_BR: Primeira imagem no conteúdo

en: Fix Errors
pt_BR: Corrigir erros

en: Fix Now
pt_BR: Corrigir agora

en: Fix Sitemap Errors
pt_BR: Corrigir erros de sitemap

en: Flesch reading ease
pt_BR: Facilidade de leitura Flesch

en: Flesch reading ease N/A
pt_BR: Facilidade de leitura Flesch N/A

en: Focus Keyphrase
pt_BR: Frases-chave de Foco

en: Focus keyphrase
pt_BR: Frase-chave de Foco

en: Focus keyphrase at the beginning of SEO Title
pt_BR: Frase-chave de foco no início do título de SEO

en: Focus keyphrase doesn't appear at the beginning of SEO title.
pt_BR: A frase-chave de foco não aparece no início do título de SEO.

en: Focus keyphrase found in SEO title.
pt_BR: Frase-chave de foco encontrada no título de SEO.

en: Focus keyphrase found in content.
pt_BR: Frase-chave de foco encontrada no conteúdo.

en: Focus keyphrase in SEO title
pt_BR: Frase-chave de foco no título de SEO

en: Focus keyphrase in Subheadings
pt_BR: Frase-chave de foco em subtítulos

en: Focus keyphrase in URL
pt_BR: Frase-chave de foco em URL

en: Focus keyphrase in content
pt_BR: Frase-chave de foco no conteúdo

en: Focus keyphrase not found in SEO title.
pt_BR: Frase-chave de foco não encontrada no título de SEO.

en: Focus keyphrase not found in content.
pt_BR: Frase-chave de foco não encontrada no conteúdo.

en: Focus keyphrase not found in the URL.
pt_BR: Frase-chave de foco não encontrada no URL.

en: Focus keyphrase used at the beginning of SEO title.
pt_BR: Frase-chave de foco usada no início do título de SEO.

en: Focus keyphrase used in the URL.
pt_BR: Frase-chave de foco usada no URL.

en: Follow on X (Twitter)
pt_BR: Siga no X (Twitter)

en: Follow on YouTube
pt_BR: Seguir no YouTube

en: Food
pt_BR: Comida

en: Food Establishment
pt_BR: Estabelecimento de Alimentação

en: Food Event
pt_BR: Evento gastronômico

en: For best results, you should strive for %1$d and above.
pt_BR: Para melhorar os resultados, você deve buscar %1$d ou mais.

en: For best results, you should strive for %1$s%3$d and above%2$s.
pt_BR: Para melhorar os resultados, você deve buscar %1$s%3$d ou mais%2$s.

en: For some crawlers, encountering conflicting "Crawl-delay" might lead to unpredictable behavior.
pt_BR: Para alguns rastreadores, o encontro de "atrasos de rastreamento" conflitantes pode gerar um comportamento imprevisível.

en: For the best user experience there should be exactly one H1 tag on each page.
pt_BR: Para obter a melhor experiência do usuário, é necessário ter exatamente uma tag H1 em cada página.

en: Forbidden
pt_BR: Proibido

en: Forever
pt_BR: Para sempre

en: Format the label used for archives page.
pt_BR: Formate o rótulo usado para a página de arquivos.

en: Format the label used for the 404 error page.
pt_BR: Formate o rótulo usado para a página de erro 404.

en: Format the label used for the search results page.
pt_BR: Formate o rótulo usado para a página de resultados de pesquisa.

en: Fortunately, every popular web server has options to prevent directory listings. They'll show a "403 forbidden" message instead.
pt_BR: Felizmente, todos os servidores populares da web têm opções para evitar listagens de diretórios. Em vez disso, eles exibem uma mensagem de "403 forbidden", que quer dizer "acesso proibido".

en: Found
pt_BR: Encontrado

en: Founding Date
pt_BR: Data de fundação

en: Four Wheel Drive
pt_BR: Tração nas quatro rodas

en: Free
pt_BR: Gratuito

en: Free Plugins
pt_BR: Plugins gratuitos

en: French
pt_BR: Francês

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: From
pt_BR: De

en: Front Page
pt_BR: Página frontal

en: Front Page Info
pt_BR: Informação da página inicial

en: Front Wheel Drive
pt_BR: Tração dianteira

en: Full Site Redirect
pt_BR: Redirecionamento de site completo

en: Full Site Redirects
pt_BR: Redirecionamentos de site completo

en: Full Time
pt_BR: Tempo integral

en: Future proof your WordPress customizations with the most popular code snippet management plugin for WordPress. Trusted by over 1,500,000+ websites for easily adding code to WordPress right from the admin area.
pt_BR: Garanta que as suas personalizações no WordPress estejam sempre funcionando com o plugin de gestão de trechos de código mais buscado do WordPress. Ele é usado por mais de 1.500.000 sites para adicionar facilmente código ao WordPress diretamente da área de administrador.

en: Game
pt_BR: Jogo

en: Gateway Timeout
pt_BR: Tempo limite do gateway

en: General
pt_BR: Geral

en: General Facebook Settings
pt_BR: Configurações gerais do Facebook

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: General Sitemap
pt_BR: Sitemap geral

en: Generate New SEO %1$s
pt_BR: Gerar novo %1$s SEO

en: Generate Report
pt_BR: Gerar relatório

en: Generate Schema
pt_BR: Gerar esquema

en: Generate a New Report
pt_BR: Gerar novo relatório

en: Generate a Report
pt_BR: Gerar relatório

en: Generate an XML Sitemap specifically for videos on your site to help search engines find them.
pt_BR: Gere um Sitemap XML especificamente para vídeos em seu site para ajudar os mecanismos de pesquisa a encontrá-los.

en: Generated by
pt_BR: Gerado por

en: Generating Report For
pt_BR: Gerando relatório para

en: Generating Report...
pt_BR: Gerando relatório...

en: Generating SEO %1$s is a Pro Feature
pt_BR: Gerar %1$s SEO é um recurso da versão Pro

en: German
pt_BR: Alemão

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
pt_BR: Obtenha o %1$s %2$s e desbloqueie todos os recursos poderosos

en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
pt_BR: Obtenha o %1$s %2$s e desbloqueie todos os recursos poderosos.

en: Get Additional Keyphrases
pt_BR: Obter frases-chave adicionais

en: Get Additional Keyphrases with %1$s!
pt_BR: Obter frases-chave adicionais com o %1$s!

en: Get More Reports
pt_BR: Obter mais relatórios

en: Get Started with Google Analytics for Free
pt_BR: Comece a usar o Google Analytics gratuitamente

en: Get Support
pt_BR: Obter suporte

en: Get additional keyphrases and many more modules! %1$s
pt_BR: Obtenha frases-chave adicionais e muitos mais módulos. %1$s

en: Get all the right tools to make sure your website shows up in Google Search.
pt_BR: Tenha todas as ferramentas certas para garantir a inclusão do seu site na pesquisa do Google.

en: Get helpful suggestions from %1$s on how to optimize your website content, so you can rank higher in search results.
pt_BR: Obtenha sugestões úteis do %1$s sobre como otimizar o conteúdo do seu site, para que você possa ter uma classificação mais elevada nos resultados de pesquisa.

en: Get improved features and faster fixes by sharing non-sensitive data via usage tracking that shows us how %1$s is being used. No personal data is tracked or stored.
pt_BR: Tenha recursos aprimorados e correções mais rápidas compartilhando dados não sigilosos com uso de rastreamento que exibe como o %1$s é usado. Não é rastreado nem armazenado nenhum dado pessoal.

en: Get more features in %1$s %2$s:
pt_BR: Tenha mais recursos no %1$s %2$s:

en: Get out the word!
pt_BR: Divulgue para o mundo!

en: Get relevant suggestions for adding internal links to all your content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
pt_BR: Receba sugestões relevantes para adicionar links internos para todo o seu conteúdo, além de encontrar posts órfãos que não possuam links internos.

en: Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links.
pt_BR: Receba sugestões relevantes para adicionar links internos para conteúdo mais antigo, além de encontrar posts órfãos que não possuam links internos.

en: Get the #1 analytics plugin to see how people find and use your website. Simply put, see stats that matter.
pt_BR: Tenha o melhor plugin de análise para ver como as pessoas encontram e usam o seu site. Em poucas palavras, veja as estatísticas que realmente fazem a diferença!

en: Get the #1 conversion optimization plugin to convert your growing website traffic into subscribers, leads and sales.
pt_BR: Tenha o melhor plugin de otimização de conversões para converter o tráfego crescente do seu site em assinantes, leads e vendas.

en: Get the best tool to monitor your site for broken links and easily fix them to improve your SEO.
pt_BR: Tenha a melhor ferramenta para monitorar seu site em busca de links quebrados e corrigi-los facilmente para melhorar seu SEO.

en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
pt_BR: Tire o máximo de proveito do %1$s atualizando para o Pro e desbloqueando todos os recursos poderosos.

en: Get your Baidu verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Baidu em %1$s.

en: Get your Bing verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Bing em %1$s.

en: Get your Google Tag Manager ID in your %1$s.
pt_BR: Adquira seu ID do Google Tag Manager na sua %1$s.

en: Get your Google verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Google em %1$s.

en: Get your Pinterest verification code in your %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Pinterest na sua %1$s.

en: Get your Yandex verification code in %1$s.
pt_BR: Adquira seu código de verificação do Yandex em %1$s.

en: Getting Started
pt_BR: Primeiros passos

en: Getting There
pt_BR: Chegando lá

en: Getting started? Read the Beginners Guide
pt_BR: Está começando? Leia o guia para iniciantes

en: Give feedback
pt_BR: Dar feedback

en: Give us a 5-star rating!
pt_BR: Nos dê uma avaliação de 5 estrelas!

en: Global Comments RSS Feed
pt_BR: Feed RSS global de comentários

en: Global RSS Feed
pt_BR: Feed RSS global

en: Global Robots Meta
pt_BR: Meta robots global

en: Global Settings
pt_BR: Configurações globais

en: Globally control the Title attribute and Alt text for images in your content. These attributes are essential for both accessibility and SEO.
pt_BR: Controle globalmente o atributo Title e o texto Alt para imagens em seu conteúdo. Esses atributos são essenciais para acessibilidade e SEO.

en: Globally control the title, alt text, description and filename for attachment pages & images that are embedded in your content.
pt_BR: Controle globalmente o título, o texto alternativo, a descrição e o nome de arquivo das páginas e imagens anexas incorporadas ao seu conteúdo.

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Go back to the Dashboard
pt_BR: Voltar ao Painel

en: Go to Plugins
pt_BR: Acesse Plugins

en: Go to Schema Settings
pt_BR: Acesse Configurações de esquema

en: Go to Settings > General
pt_BR: Acesse Configurações > Geral

en: Go to Settings > Reading
pt_BR: Acesse Configurações > Leitura

en: Go to Social Networks
pt_BR: Acessar Redes sociais

en: Go to editor
pt_BR: Ir para o editor

en: Go to the Advanced tab to add/edit meta keywords
pt_BR: Acesse a guia Avançado para adicionar ou editar palavras-chave meta.

en: Goal:
pt_BR: Meta:

en: Goal:
pt_BR: Objetivo:

en: Gone
pt_BR: Ausente

en: Good
pt_BR: Bom

en: Good Results
pt_BR: Bons resultados

en: Good job!
pt_BR: Bom trabalho!

en: Good 🙂
pt_BR: Bom 🙂

en: Good!
pt_BR: Bom!

en: Google Analytics Dashboard + Real Time Stats
pt_BR: Painel do Google Analytics + estatísticas em tempo real

en: Google Analytics Enhanced Ecommerce Tracking
pt_BR: Rastreamento aprimorado de comércio eletrônico no Google Analytics

en: Google Analytics is now handled by %1$s.
pt_BR: O %1$s é agora compatível com o Google Analytics.

en: Google Maps API Key
pt_BR: Chave de API do Google Maps

en: Google Page Speed Test
pt_BR: Teste do Google Page Speed

en: Google Places Support
pt_BR: Compatibilidade com locais do Google

en: Google Reviews
pt_BR: Avaliações no Google

en: Google Rich Results Test
pt_BR: Teste de resultados Rich do Google

en: Google Safe browsing shows warnings and alerts to users if they visit a suspicious website. If you are flagged by Google Safe Browsing, you should take immediate steps to fix that.
pt_BR: A Navegação Segura do Google mostra avisos e alertas aos usuários se eles visitarem um site suspeito. Se você for sinalizado pela Navegação Segura do Google, você deve tomar medidas para corrigir isso imediatamente.

en: Google Search Console Integration
pt_BR: Integração com o Google Search Console

en: Google Search Console Metrics
pt_BR: Métricas do Google Search Console

en: Google Search Console is Connected
pt_BR: O Google Search Console está conectado

en: Google Search Console is Connected.
pt_BR: O Google Search Console está conectado.

en: Google Tag Manager Container ID
pt_BR: ID do Container do Google Tag Manager

en: Google Tag Manager account
pt_BR: Conta do Google Tag Manager

en: Google Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Google

en: Google has not flagged this site for malware.
pt_BR: O Google não advertiu este site por malware.

en: Google has not flagged your site for malware!
pt_BR: O Google não sinalizou seu site para malware!

en: Google recommends you making sure that the image looks how you intend it to look on a purely white background.
pt_BR: O Google recomenda que você verifique se a imagem tem a aparência desejada em um 
    fundo totalmente branco.

en: Google, Bing and other search engines use specific data from your schema markup to output data in their Knowledge Panels. This data is known as the Knowledge Graph. Use these settings to change how that data looks.
pt_BR: O Google, o Bing e outros mecanismos de pesquisa usam dados específicos da sua marcação de esquema para apresentar dados em seus painéis de conhecimento. Esses dados são conhecidos como o gráfico de conhecimento. Use essas configurações para mudar a aparência dos seus dados.

en: Google-Selected Canonical:
pt_BR: Canônico selecionado pelo Google:

en: Got It!
pt_BR: Entendi!

en: Government Office
pt_BR: Escritório do Governo

en: Grade
pt_BR: Grau

en: Grade Summary
pt_BR: Resumo do grau

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
pt_BR: Controle granular sobre o modelo para cada tipo de post, taxonomia e arquivo.

en: Granular controls per role
pt_BR: Controles granulares por função

en: Great Scott! Where'd they all go?
pt_BR: Grande Scott! Para onde todos eles foram?

en: Great choice! Get started with MonsterInsights today to see how people find and use your website.
pt_BR: Ótima escolha! Comece a usar hoje mesmo o MonsterInsights para ver como as pessoas encontram e usam o seu site.

en: Great job!
pt_BR: Ótimo trabalho!

en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
pt_BR: Ótimo! Esses valores são necessários para a marcação de esquema do %1$s e usados frequentemente como valores de contingência para vários outros recursos.

en: Great! You are linking to external resources.
pt_BR: Ótimo! Você está se conectando a recursos externos.

en: Greater transparency and accountability
pt_BR: Maior transparência e responsabilidade

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Grouped
pt_BR: Agrupado

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Gutenberg Block
pt_BR: Bloco Gutenberg

en: Gutenberg Blocks
pt_BR: Blocos Gutenberg

en: H2 tags were found on the page.
pt_BR: Foram encontradas tags H2 na página.

en: H2 tags were found on your page.
pt_BR: Tags H2 foram encontradas em sua página.

en: HTML Sitemap
pt_BR: Sitemap em HTML

en: HTML Sitemap Settings
pt_BR: Configurações de sitemap em HTML

en: HTML Validator
pt_BR: Validador HTML

en: HTTP Header
pt_BR: Título de HTTP

en: HTTP Version Not Supported
pt_BR: Versão HTTP não compatível

en: Have you connected your site to Google Search Console?
pt_BR: Você conectou seu site ao Google Search Console?

en: Heading
pt_BR: Cabeçalho

en: Heading Presence
pt_BR: Presença de título

en: Heading Presence (Highest)
pt_BR: Presença de título (mais alto)

en: Heading Presence (Lowest)
pt_BR: Presença de título (mais baixo)

en: Heading presence
pt_BR: Presença de título

en: Headline Analyzer
pt_BR: Analisador de títulos

en: Headline Score
pt_BR: Pontuação do título

en: Headline Type
pt_BR: Tipo de título

en: Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
pt_BR: Títulos tendem a receber mais cliques em resultados de pesquisa quando têm cerca de seis palavras.

en: Headlines that are about 55 characters long will display fully in search results and tend to get more clicks.
pt_BR: Títulos com aproximadamente 55 caracteres são exibidos completamente em resultados de pesquisa e tendem a receber mais cliques.

en: Headlines that are lists and how-to get more engagement on average than other types of headlines. %1$s%2$sLearn More%3$s →
pt_BR: Títulos em forma de listas e explicações práticas atraem em média mais engajamento que outros tipos de títulos. %1$s%2$sSaiba mais%3$s →

en: Headlines that are strongly positive or negative tend to get more engagement than neutral ones.
pt_BR: Títulos muito positivos ou negativos tendem a atrair mais engajamento que títulos neutros.

en: Headlines with 20-30% common words are more likely to get clicks.
pt_BR: Títulos com 20% a 30% de palavras comuns tendem a atrair mais cliques.

en: Headlines with power words are more likely to get clicks.
pt_BR: Títulos com palavras poderosas tendem a atrair mais cliques.

en: Headlines with uncommon words are more likely to get clicks.
pt_BR: Títulos com palavras incomuns comuns tendem a atrair mais cliques.

en: Heads up!
pt_BR: Atenção!

en: Health & Beauty Business
pt_BR: Negócio de Saúde e Beleza

en: Height
pt_BR: Altura

en: Help make %1$s better for everyone
pt_BR: Ajude a tornar o %1$s melhor para todos

en: Help us improve
pt_BR: Ajude o AIOSEO a ficar ainda melhor

en: Here is how your headline will look like in Google search results page.
pt_BR: Seu título ficará assim na página de resultados do Google.

en: Here you can add a redirect or view your existing redirects from this page. Click on the button below to view the Redirects panel.
pt_BR: Você pode adicionar aqui um redirecionamento ou ver os seus redirecionamentos existentes a partir desta página. Clique no botão a seguir para ver o painel Redirecionamentos.

en: Here you can view an overview of your existing links as well as find suggestions for new internal links. Click on the button below to view the Link Assistant panel.
pt_BR: Você pode ter aqui uma visão geral dos seus links existentes e receber sugestões de novos links internos. Clique no botão a seguir para ver o painel Assistente de links.

en: Here you can view and edit the thumbnail, title and description that will be displayed when your site is shared on social media. Click on the button below to view and edit the preview.
pt_BR: Aqui você pode visualizar e editar a miniatura, o título e a descrição que serão exibidos quando seu site for compartilhado nas redes sociais. Clique no botão abaixo para visualizar e editar a visualização.

en: Here's what to do next:
pt_BR: Veja o que fazer a seguir:

en: Hey, we noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
pt_BR: Ei, percebemos que você está usando o %1$s há algum tempo, e isso é incrível! Poderia nos fazer um ENORME favor e dar uma avaliação de 5 estrelas no WordPress para ajudar a divulgar nosso trabalho e aumentar nossa motivação?

en: Hi there!
pt_BR: Olá!

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: High
pt_BR: Alta

en: High School
pt_BR: Ensino médio

en: Highlight sections in the Editor
pt_BR: Destacar seções no editor

en: Highlighting is disabled for current view
pt_BR: O destaque está desativado para a visualização atual

en: Historical record of optimization efforts
pt_BR: Registro histórico das atividades de otimização

en: Home
pt_BR: Início

en: Home & Construction Business
pt_BR: Negócio de Casa & Construção

en: Home Page
pt_BR: Página inicial

en: Home Page Image
pt_BR: Imagem da página inicial

en: Home Page Meta Description
pt_BR: Metadescrição da página inicial

en: Home Page Settings
pt_BR: Configurações da página inicial

en: Home Page Title
pt_BR: Título da página inicial

en: Home URL
pt_BR: URL de início

en: Homepage Link
pt_BR: Link da página inicial

en: Homepage label
pt_BR: Rótulo da página inicial

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Hours
pt_BR: Horas

en: How To
pt_BR: Tutorial

en: How to Control Search Results
pt_BR: Como controlar resultados de pesquisas

en: How to Get Started
pt_BR: Como Começar

en: How to get your Facebook Admin ID
pt_BR: Como obter seu ID de Usuário do Facebook

en: How to get your Facebook App ID
pt_BR: Como obter o seu Facebook App ID

en: How to get your Facebook Author URL
pt_BR: Como obter o URL do autor do Facebook

en: How-To
pt_BR: Tutorial

en: I already did
pt_BR: Eu já fiz

en: I couldn't get the plugin to work
pt_BR: O plugin não funcionou

en: I have two sets of opening hours per day
pt_BR: Eu tenho dois conjuntos de horários de funcionamento por dia

en: I no longer need the plugin
pt_BR: Não preciso mais do plugin

en: I'll do it later
pt_BR: Eu vou fazer isso mais tarde

en: I'm a Teapot
pt_BR: Eu sou um bule

en: I'm switching to a different plugin
pt_BR: Estou mudando para um plugin diferente

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: If you aren't using an SSL certificate for your site that means you are losing a lot of potential traffic. We recommend getting an SSL certificate installed immediately.
pt_BR: Se você não estiver usando um certificado SSL para o seu site, isso significa que está perdendo muito tráfego potencial. Nós recomendamos instalar um certificado SSL imediatamente.

en: If you don't already have a project on %1$s, create a project %2$shere%3$s.
pt_BR: Se você ainda não tiver um projeto no %1$s, crie %2$saqui%3$s.

en: If you have a moment, please share why you are deactivating %1$s:
pt_BR: Se tiver um momento, compartilhe o motivo da desativação do %1$s:

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
pt_BR: Se você já confirmou seu site com o Pinterest, pode pular a etapa abaixo.

en: If you use the Apache or NGINX web servers, you can edit the configuration files to set the "expires" header for all image files. For Apache, you can also use a ".htaccess" file to change the settings for each folder.
pt_BR: Se você usa os servidores web Apache ou NGINX, você pode editar os arquivos de configuração para definir o cabeçalho "expires" para todos os arquivos de imagem. Para o Apache, você também pode usar um arquivo ".htaccess" para alterar as configurações para cada pasta.

en: If you want to continue to improve your response time, the simplest and fastest fix is to use a caching plugin. Caching plugins keep a cached version of each page on your site. Instead of building the page from scratch, the server will send the cached copy.
pt_BR: Se você quiser continuar a melhorar seu tempo de resposta, o jeito mais simples e rápido é usar um plugin de cache. Os plugins de cache mantêm uma versão em cache de cada página do seu site. Em vez de construir a página do zero, o servidor enviará a cópia em cache.

en: If you've republished an article from another source (such as another site or a different section of your own site) then you need to pick which URL is the "correct" one and use that!
pt_BR: Se você republicou um artigo de outra fonte (como outro site ou uma seção diferente do seu próprio site), então você precisa escolher qual URL é a "correta" e usar ela!

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: Ignore & pass parameters to the target
pt_BR: Ignorar e passar parâmetros para a meta

en: Ignore Case
pt_BR: Ignorar maiúsculas e minúsculas

en: Ignore Slash
pt_BR: Ignorar barra

en: Ignore all parameters
pt_BR: Ignorar todos os parâmetros

en: Ignore all parameters except UTM
pt_BR: Ignorar todos os parâmetros, exceto UTM

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Alt Tag
pt_BR: Tag Alt da Imagem

en: Image SEO
pt_BR: SEO de imagem

en: Image SEO Optimization
pt_BR: Otimização de Imagem para SEO

en: Image SEO is a %1$s Feature
pt_BR: SEO de imagem é um recurso da versão %1$s

en: Image Source
pt_BR: Origem da Imagem

en: Image Title
pt_BR: Título da imagem

en: Image from Custom Field
pt_BR: Imagem do campo personalizado

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Images/videos in content
pt_BR: Imagens/vídeos em conteúdo

en: Images:
pt_BR: Imagens:

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import / Export
pt_BR: Importar/exportar

en: Import / Restore %1$s Settings or Content
pt_BR: Importar/restaurar configurações ou conteúdo do %1$s

en: Import Additional Pages
pt_BR: Importar páginas adicionais

en: Import Data and Continue
pt_BR: Importar Dados e Continuar

en: Import Local SEO From Other Plugins
pt_BR: Importe SEO local de outros plugins

en: Import Robots.txt
pt_BR: Importar robots.txt

en: Import Settings From Other Plugins
pt_BR: Importar configurações de outros plugins

en: Import and Delete
pt_BR: Importar e Excluir

en: Import data from your current plugins
pt_BR: Importar dados dos seus plugins existentes

en: Import from CSV
pt_BR: Importar de CSV

en: Import from CSV file...
pt_BR: Importar de arquivo CSV…

en: Import from URL
pt_BR: Importar do URL

en: Import from a JSON, CSV or INI file...
pt_BR: Importar de um arquivo JSON, CSV ou INI...

en: Import your Local SEO settings and locations from other plugins.
pt_BR: Importe suas configurações e localizações de SEO local de outros plugins.

en: Import/Export
pt_BR: Importar/exportar

en: Importance
pt_BR: Importância

en: Importance (Highest)
pt_BR: Importância (mais alta)

en: Importance (Lowest)
pt_BR: Importância (mais baixa)

en: Important Issues
pt_BR: Problemas importantes

en: Imported will overwrite existing data and will not be merged.
pt_BR: Os dados importados substituirão os existentes e não serão mesclados.

en: Impressions
pt_BR: Impressões

en: Improve SEO Rankings
pt_BR: Melhorar classificações de SEO

en: Improve local SEO rankings with schema for business address, open hours, contact, and more.
pt_BR: Melhore as suas classificações de SEO com esquema para endereço comercial, horário de funcionamento, contato e muito mais.

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
pt_BR: Melhore as suas classificações de SEO com frases-chave adicionais.

en: Improve your WordPress email deliverability and make sure that your website emails reach user’s inbox with the #1 SMTP plugin for WordPress. Over 3 million websites use it to fix WordPress email issues.
pt_BR: Melhore a capacidade de entrega de e-mails do WordPress e garanta que os e-mails do seu site cheguem à caixa de entrada do usuário com o principal plugin de SMTP para o WordPress. Mais de 3 milhões de sites o utilizam para solucionar problemas de e-mail do WordPress.

en: Improved SEO strategy
pt_BR: Estratégia de SEO aprimorada

en: In order to continue searching for additional keyphrases, you'll need to upgrade. %1$s
pt_BR: Para seguir pesquisando frases-chave adicionais, você vai precisar atualizar a versão. %1$s

en: In order to reduce page size, remove any unnecessary tags from your markup. This includes developer comments, which are invisible to your users - search engines ignore the text in comments, too.
pt_BR: Para reduzir o tamanho da página, remova quaisquer tags desnecessárias da sua marcação. Isso inclui comentários do desenvolvedor, que são invisíveis para os usuários - os mecanismos de pesquisa também ignoram o texto nos comentários.

en: In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
pt_BR: Para enviar um sitemap de notícias para o Google, você deve ter adicionado seu site à Central do Editor do Google e aprovado.

en: Inactive Plugins
pt_BR: Plugins inativos

en: Inbound
pt_BR: Entrada

en: Inbound Internal
pt_BR: Interno de chegada

en: Inbound Links
pt_BR: Links de entrada

en: Inbound Suggestions
pt_BR: Sugestões de entrada

en: Include
pt_BR: Incluir

en: Include All Post Type Archives
pt_BR: Incluir todos os arquivos de tipo de post

en: Include All Post Types
pt_BR: Incluir todos os tipos de post

en: Include All Taxonomies
pt_BR: Incluir todas as taxonomias

en: Include Author Archives in your sitemap.
pt_BR: Incluir arquivos de autor no seu sitemap.

en: Include Date Archives in your sitemap.
pt_BR: Incluir arquivos de data no seu sitemap.

en: Include all post types
pt_BR: Incluir todos os tipos de post

en: Included as Pro Feature
pt_BR: Incluído como recurso da versão Pro

en: Increase Rankings
pt_BR: Melhorar classificações

en: Index Status:
pt_BR: Status do índice:

en: IndexNow API Key
pt_BR: Chave de API do IndexNow

en: IndexNow is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: IndexNow é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Indexed
pt_BR: Indexado

en: Indexing Allowed?
pt_BR: Indexação permitida?

en: Indexing allowed
pt_BR: Indexação permitida

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'X-Robots-Tag' http header
pt_BR: Indexação não permitida, 'noindex' detectado no cabeçalho http 'X-Robots-Tag'

en: Indexing not allowed, 'noindex' detected in 'robots' meta tag
pt_BR: Indexação não permitida, 'noindex' detectado na meta tag 'robots'

en: Indexing not allowed, blocking robots.txt rule detected
pt_BR: Indexação não permitida, regra de bloqueio do robots.txt detectada

en: Indicates the index status of the page in Search Statistics. This is the verdict result for the analysis.
pt_BR: Indica o status do índice da página nas estatísticas de pesquisa. Esse é o resultado do veredicto para a análise.

en: Indicates whether Google crawled the page as a mobile or desktop user agent. This is important because Google uses mobile-first indexing for most websites.
pt_BR: Indica se o Google rastreou a página como um agente de usuário móvel ou de desktop. Isso é importante porque o Google usa a indexação que prioriza os dispositivos móveis para a maioria dos sites.

en: Indicates whether Google successfully fetched the page during its last visit.
pt_BR: Indica se o Google acessou a página com sucesso durante sua última visita.

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Infants
pt_BR: Bebês

en: Insert keyword that you want to rank for.
pt_BR: Insira a palavra-chave da qual você deseja fazer a classificação.

en: Insert/edit link
pt_BR: Inserir ou editar link

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install %1$s
pt_BR: Instalar %1$s

en: Install Free Plugin
pt_BR: Instale o plugin grátis

en: Install WPCode
pt_BR: Instalar o WPCode

en: Installation failed. Please check permissions and try again.
pt_BR: Falha na instalação. Verifique as permissões e tente de novo.

en: Installing %1$s %2$s
pt_BR: Instalando o %1$s %2$s

en: Installs AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)
pt_BR: Instala o AIOSEO Author SEO (E-E-A-T)

en: Installs AIOSEO Image SEO
pt_BR: Instala o SEO de imagens AIOSEO

en: Installs AIOSEO Index Now
pt_BR: Instala o Index Now AIOSEO

en: Installs AIOSEO Link Assistant
pt_BR: Instala o Assistente de links AIOSEO

en: Installs AIOSEO Local SEO
pt_BR: Instala o SEO local AIOSEO

en: Installs AIOSEO News Sitemap
pt_BR: Instala o Sitemap de notícias AIOSEO

en: Installs AIOSEO REST API
pt_BR: Instala a API REST AIOSEO

en: Installs AIOSEO Redirects
pt_BR: Instala os Redirecionamentos AIOSEO

en: Installs AIOSEO Video Sitemap
pt_BR: Instala o Sitemap de vídeo AIOSEO

en: Installs Broken Link Checker
pt_BR: Instala o Verificador de links quebrados

en: Installs MonsterInsights Free
pt_BR: Instala o MonsterInsights gratuitamente

en: Installs OptinMonster
pt_BR: Instala o OptinMonster

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
pt_BR: Obtenha instantaneamente mais assinantes, leads e vendas com o melhor kit de ferramentas de otimização de conversão. Crie pop-ups de alta conversão, barras de anúncio, roletas e muito mais com segmentação e personalização inteligentes.

en: Integrate seamlessly with SEOBoost via AIOSEO to supercharge your WordPress content.
pt_BR: Faça a integração perfeita com o SEOBoost por meio do AIOSEO para turbinar seu conteúdo do WordPress.

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
pt_BR: Ao integrar com o Google Maps, seus usuários vão encontrar exatamente onde está localizado o seu negócio. Com nossos mapas interativos, eles podem ver suas avaliações no Google e obter orientações de direção diretamente do seu site. Crie diversos mapas para usar em diferentes locais.

en: Intern
pt_BR: Estágio

en: Internal Links
pt_BR: Links Internos

en: Internal Server Error
pt_BR: Erro do servidor interno

en: Internal error
pt_BR: Erro interno

en: Internal links
pt_BR: Links Internos

en: Internal vs External vs Affiliate Links
pt_BR: Links internos vs. externos vs. de afiliados

en: Internal:
pt_BR: Interno:

en: Internet Cafe
pt_BR: Internet Café

en: Invalid Description Format
pt_BR: Formato de descrição inválido

en: Invalid Phone Number for Knowledge Graph
pt_BR: Número de telefone inválido para gráfico de conhecimento

en: Invalid URL
pt_BR: URL inválido

en: Invalid robots.txt URL.
pt_BR: URL do robots.txt inválido.

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Is the site under construction or live (ready to be indexed)?
pt_BR: O site está em construção ou no ar (pronto para ser indexado)?

en: Issues
pt_BR: Problemas

en: It appears that your server is running on %1$s, so the fix should be as simple as checking the %2$scorrect .htaccess implementation on wordpress.org%3$s.
pt_BR: Parece que seu servidor está sendo executado em %1$s, portanto, a correção deve ser tão simples quanto verificar a implementação %2$scorreta do .htaccess em wordpress.org%3$s.

en: It appears that your server is running on nginx, so the fix will most likely require adding the correct rewrite rules to our nginx configuration. %1$sCheck our documentation for more information%2$s.
pt_BR: Parece que o seu servidor está usando o nginx, portanto, a correção provavelmente exigirá a adição das regras de rewrite adequadas à configuração do nginx. %1$sVerifique nossa documentação para obter mais informações%2$s.

en: It looks like this site has been added to one of Google's malwares lists.
pt_BR: Parece que este site já foi adicionado a uma das listas de malware do Google.

en: It looks like you are accessing our analyzer from a local install. Our SEO analyzer does not work on local installs because we are unable to access it. Please try again once the site has been published.
pt_BR: Parece que você está acessando nosso analisador a partir de uma instalação local. Nosso analisador de SEO não funciona em instalações locais porque não conseguimos acessá-lo. Tente novamente quando o site tiver sido publicado.

en: It looks like you are missing the proper rewrite rules for the robots.txt file.
pt_BR: Parece que estão faltando as regras de rewrite adequadas para o arquivo robots.txt.

en: It looks like you haven't selected any post types yet!
pt_BR: Parece que você ainda não selecionou nenhum tipo de post!

en: It looks like your site has been added to one of Google's malwares lists.
pt_BR: Parece que seu site foi adicionado a uma das listas de malwares do Google.

en: It seems there is no content yet to be displayed.
pt_BR: Parece que ainda não há conteúdo para ser exibido.

en: It should be easy to include your main and supporting keywords in the H2 tags - after all, these keywords describe your content! If it's hard to work the keywords into your subheadings, it could be a sign that the keywords aren't closely related to your content.
pt_BR: Deve ser fácil incluir suas palavras-chave principais e de apoio nas tags H2 - afinal, essas palavras-chave descrevem seu conteúdo! Se for difícil inserir as palavras-chave em seus subtítulos, pode ser um sinal de que as palavras-chave não estão intimamente relacionadas ao seu conteúdo.

en: It's a great idea to try and hide the plugins you have visible. From time to time vulnerabilities are found in plugins and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
pt_BR: É uma ótima ideia tentar ocultar os plugins que você tem visíveis. De vez em quando, vulnerabilidades são encontradas nos plugins e se o seu site não for atualizado em tempo hábil, plugins e temas desatualizados podem ser explorados.

en: It's a great idea to try and hide the theme you have visible. From time to time vulnerabilities are found in themes and if your site is not updated in a timely fashion, outdated plugins and themes can be exploited.
pt_BR: É uma ótima ideia tentar ocultar o tema que você tem visível. De vez em quando, vulnerabilidades são encontradas em temas e se seu site não for atualizado em tempo hábil, plugins e temas desatualizados podem ser explorados.

en: It's a temporary deactivation
pt_BR: É uma desativação temporária

en: It's impossible to cover every aspect of a subject on a single page, but your readers may be fascinated by some detail you barely touch on. If you link to a resource where they can learn more, they'll be grateful. What's more, you'll be rewarded with higher rankings!
pt_BR: É impossível abordar todos os aspectos de um assunto em uma única página, mas os seus leitores podem se interessar por alguns detalhes que você aborda apenas de forma superficial. Se você incluir um link para saber mais, eles vão agradecer. E você ainda vai ser recompensado com classificações melhores!

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Item Page
pt_BR: Página do item

en: JavaScript files appear in many places, including frameworks (like Bootstrap), themes and templates, and third-party plugins.
pt_BR: Os arquivos JavaScript aparecem em muitos lugares, incluindo frameworks (como o Bootstrap), temas, modelos e plugins de terceiros.

en: Job Posting
pt_BR: Publicação de emprego

en: Join Our Community
pt_BR: Junte-se a nossa comunidade

en: Join on Facebook
pt_BR: Cadastre-se no Facebook

en: Join our Community
pt_BR: Junte-se a nossa comunidade

en: Just like WordPress, %1$s generates a dynamic file so there is no static file to be found on your server.  The content of the robots.txt file is stored in your WordPress database.
pt_BR: Assim como o WordPress, o %1$s gera um arquivo dinâmico para que nenhum arquivo estático seja encontrado no seu servidor. O conteúdo do arquivo robots.txt é armazenado no seu banco de dados do WordPress.

en: Key
pt_BR: Chave

en: Keyphrase
pt_BR: Frase-chave

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: Keyword Performance
pt_BR: Desempenho de palavras-chave

en: Keyword Performance Tracking
pt_BR: Monitoramento de desempenho de palavra-chave

en: Keyword Positions
pt_BR: Posicionamentos de palavras-chave

en: Keyword Rank Tracker
pt_BR: Rastreador de classificação de palavra-chave

en: Keyword Ranking Pages
pt_BR: Páginas de classificação de palavra-chave

en: Keyword Rankings
pt_BR: Classificações de palavras-chave

en: Keyword Tracking is a %1$s Feature
pt_BR: O rastreamento de palavra-chave é um recurso da versão %1$s

en: Keyword not found or not ready
pt_BR: Palavra-chave não encontrada ou não pronta

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Kids
pt_BR: Crianças

en: Kilometers
pt_BR: Quilômetros

en: Knowledge Graph
pt_BR: Gráfico de conhecimento

en: Kuwait
pt_BR: Kuweit

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
pt_BR: Rótulo usado para o link da página inicial (primeiro item) em caminhos de navegação.

en: Label:
pt_BR: Rótulo:

en: Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Landmark
pt_BR: Ponto de referência

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last 28 Days
pt_BR: Últimos 28 dias

en: Last 3 Months
pt_BR: Últimos 3 meses

en: Last 6 Months
pt_BR: Últimos 6 meses

en: Last 7 Days
pt_BR: Últimos 7 dias

en: Last Accessed
pt_BR: Último acesso

en: Last Crawl:
pt_BR: Último rastreamento:

en: Last Modified
pt_BR: Última modificação

en: Last Updated
pt_BR: Última atualização

en: Last Updated Date
pt_BR: Data da última atualização

en: Last Updated On
pt_BR: Última atualização em

en: Latest version:
pt_BR: Última versão:

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Launch Setup Wizard
pt_BR: Iniciar o Assistente de configuração

en: Launch the Setup Wizard
pt_BR: Iniciar assistente de configuração

en: Leading WordPress backup & site migration plugin. Over 1,500,000+ smart website owners use Duplicator to make reliable and secure WordPress backups to protect their websites. It also makes website migration really easy.
pt_BR: O principal plugin de backup e migração de sites do WordPress. Mais de 1,5 milhão de proprietários de sites inteligentes usam o Duplicator para fazer backups confiáveis e seguros do WordPress e proteger seus sites. Ele também facilita muito a migração de sites.

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: Learn More about WPCode Snippets
pt_BR: Saiba mais sobre os snippets do WPCode

en: Learn how to %1$sdisable%2$s it.
pt_BR: Saiba como %1$sdesativar%2$s.

en: Learn how to get your Pinterest Verification Code
pt_BR: Saiba como adquirir seu código de verificação do Pinterest.

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Learn more about Author SEO (E-E-A-T)
pt_BR: Saiba mais sobre o SEO do autor (E-E-A-T)

en: Learn more about Smart Tags
pt_BR: Saiba mais sobre tags smart

en: Learn more about all features
pt_BR: Saiba mais sobre todos os recursos

en: Learn more about all the features
pt_BR: Saiba mais sobre todos os recursos

en: Legal Service
pt_BR: Serviços Legais

en: Less than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too few.
pt_BR: Menos de %1$s dos seus subtítulos H2 e H3 representam o assunto do seu texto, o que é muito pouco.

en: Let's Get Started
pt_BR: Vamos começar

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this month.
pt_BR: Vamos dar uma olhada no desempenho do seu site nos resultados de pesquisa deste mês.

en: Let's take a look at how your site has performed in search results this week.
pt_BR: Vamos dar uma olhada no desempenho do seu site nos resultados de pesquisa esta semana.

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this month.
pt_BR: Vamos dar uma olhada nas atualizações de SEO e no progresso do conteúdo deste mês.

en: Let's take a look at your SEO updates and content progress this week.
pt_BR: Vamos dar uma olhada nas atualizações de SEO e no progresso do conteúdo desta semana.

en: Libraries
pt_BR: Bibliotecas

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: License
pt_BR: Licença

en: License Key
pt_BR: Chave de licença

en: Limited Support
pt_BR: Suporte limitado

en: Link Assistant
pt_BR: Assistente de links

en: Link Assistant is a %1$s Feature
pt_BR: Assistente de links é um recurso da versão %1$s

en: Link Suggestions
pt_BR: Sugestões de links

en: Link current item
pt_BR: Criar link para item atual

en: Link has been inserted.
pt_BR: O link foi inserido.

en: Link selected.
pt_BR: Link selecionado.

en: Link suggestions are being processed.
pt_BR: As sugestões de link estão sendo processadas.

en: LinkedIn Post Inspector
pt_BR: Inspetor de posts no LinkedIn

en: Linking Opportunities
pt_BR: Oportunidades para a inclusão de links

en: Links & Suggestions for "%1$s"
pt_BR: Links e sugestões para “%1$s”

en: Links Per Sitemap
pt_BR: Links por sitemap

en: Links Report
pt_BR: Relatório de links

en: List
pt_BR: Lista

en: List Style
pt_BR: Estilo de lista

en: List of custom field names to include as post content for tags and the SEO Page Analysis. Add one per line.
pt_BR: Lista de nomes de campos personalizados para incluir como conteúdo do post para tags e a análise de páginas de SEO. Adicione um por linha.

en: Literary Event
pt_BR: Evento literário

en: Live Site
pt_BR: Site no ar

en: Loading new report data...
pt_BR: Carregando dados de novo relatório…

en: Loading...
pt_BR: Carregando…

en: Local Business SEO
pt_BR: SEO de negócios locais

en: Local Business Schema
pt_BR: Esquema de negócio local

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
pt_BR: Esquema de negócio local (vários locais aceitos) + Blocos, widgets e shortcodes de informações comerciais e localização (somente planos Plus, Pro e Elite)

en: Local Business schema markup enables you to tell Google about your business, including your business name, address and phone number, opening hours and price range. This information may be displayed as a Knowledge Graph card or business carousel.
pt_BR: A marcação do esquema de negócio local permite que você informe ao Google sobre sua empresa com dados como nome, endereço, número de telefone, horário de funcionamento e faixa de preço. Essas informações podem ser exibidas como um cartão de gráfico de conhecimento ou como um carrossel de negócios.

en: Local Business schema markup informs Google about your business details like name, address, phone number, hours, and price range, which can appear in a Knowledge Graph card or business carousel.
pt_BR: A marcação de esquema de negócio local informa o Google sobre os detalhes de seu negócio, como nome, endereço, número de telefone, horário de funcionamento e faixa de preço, que podem aparecer em um cartão do Gráfico de conhecimento ou em um carrossel comercial.

en: Local SEO
pt_BR: SEO local

en: Local SEO is a %1$s Feature
pt_BR: O SEO local é um recurso da versão %1$s

en: Locale
pt_BR: Localidade

en: Locations
pt_BR: Localização

en: Lodging Business
pt_BR: Alojamento Empresarial

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
pt_BR: Os tamanhos de registros podem variar e nem sempre são totalmente precisos, já que os resultados podem estar em cache. E depois de limpo, um registro pode não ser exibido como “0”, pois as tabelas de bancos de dados também incluem informações adicionais como índices que não limpamos.

en: Logged In
pt_BR: Conectado

en: Logged Out
pt_BR: Desconectado

en: Login Status
pt_BR: Status de login

en: Login to SEOBoost
pt_BR: Fazer login no SEOBoost

en: Logs
pt_BR: Registros

en: Logs Retention
pt_BR: Retenção de registros

en: Looking for meta keywords?
pt_BR: Está buscando palavras-chave meta?

en: Looks Good! 👍👍
pt_BR: Parece bom! 👍👍

en: Loss
pt_BR: Perda

en: Low
pt_BR: Baixa

en: Lower Case
pt_BR: Minúscula

en: Madagascar
pt_BR: Madagáscar

en: Made with ♥ by the AIOSEO Team
pt_BR: Feito com ♥ pela equipe do AIOSEO

en: Major words are capitalized and minor words remain in their original casing.
pt_BR: As palavras principais são convertidas em maiúsculas, e as demais palavras mantêm o formato de letra original.

en: Make sure every image has an alt tag, and add useful descriptions to each image. Add your keywords or synonyms - but do it in a natural way.
pt_BR: Certifique-se de que cada imagem tenha uma tag alt e adicione descrições úteis a cada imagem. Adicione suas palavras-chave ou sinônimos - mas faça isso de forma natural.

en: Make sure that you only block parts you don't want to be indexed.
pt_BR: Certifique-se de bloquear apenas as partes que não deseja que sejam indexadas.

en: Make sure you have a good balance of H2 tags to plain text in your content. Break the content down into logical sections, and use headings to introduce each new topic.
pt_BR: Certifique-se de ter um bom equilíbrio de tags H2 para texto simples em seu conteúdo. Divida o conteúdo em seções lógicas e use títulos para apresentar cada novo tópico.

en: Malawi
pt_BR: Maláui

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Manage Google Analytics
pt_BR: Gerenciar Google Analytics

en: Manage all of your sitemap settings, including XML, Video, News and more.
pt_BR: Gerencie todas as configurações do seu sitemap, inclusive XML, vídeo, notícias e muito mais.

en: Manage existing links, get relevant suggestions for adding internal links to older content, discover orphaned posts and more.
pt_BR: Gerencie links existentes, receba sugestões relevantes para adicionar links internos a conteúdo mais antigo, descubra posts órfãos e muito mais.

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs.
pt_BR: Gerencie os metadados de SEO do seu post e termo pela WordPress REST API. Esse complemento também funciona perfeitamente com instalações do WordPress sem título.

en: Manage your post and term SEO meta via the WordPress REST API. This addon also works seamlessly with headless WordPress installs. (Plus, Pro & Elite plans only)
pt_BR: Gerencie os metadados de SEO do seu post e termo pelo REST API do WordPress. Esse complemento também funciona perfeitamente com instalações do WordPress sem título (somente planos Plus, Pro e Elite).

en: Manual Redirects
pt_BR: Redirecionamentos manuais

en: Manually Enter Person
pt_BR: Inserir Pessoa manualmente

en: Manually Enter Type
pt_BR: Digite o Tipo Manualmente

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Map Display
pt_BR: Exibição de mapa

en: Map Preview
pt_BR: Pré-visualização de mapa

en: Maps
pt_BR: Mapas

en: Mark as Cornerstone
pt_BR: Marcar como cornerstone

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Max Image Preview
pt_BR: Pré-visualização de Imagem Máxima

en: Max Snippet
pt_BR: Snippet Máximo

en: Max Video Preview
pt_BR: Máxima Pré-visualização de Vídeo

en: Media Caption
pt_BR: Legenda da mídia

en: Media Description
pt_BR: Descrição da mídia

en: Medical Business
pt_BR: Negócios Médicos

en: Medical Page
pt_BR: Página médica

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Memory Usage
pt_BR: Uso de memória

en: Meta Description
pt_BR: Metadescrição

en: Meta Keywords
pt_BR: Meta palavras-chave

en: Meta Tags
pt_BR: Metatags

en: Meta description length
pt_BR: Comprimento da meta descrição

en: Mexico
pt_BR: México

en: Miles
pt_BR: Milhas

en: Minimum size: 112px x 112px, The image must be in JPG, PNG, GIF, SVG, or WEBP format.
pt_BR: Tamanho mínimo: 112 px x 112 px, A imagem deve estar no formato JPG, PNG, GIF, SVG ou WEBP.

en: Minimum size: 144px x 144px, ideal ratio 1:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
pt_BR: Tamanho mínimo: 144 px x 144 px, proporção ideal de 1:1, 5 MB máx. Somente formatos JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 5MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
pt_BR: Tamanho mínimo: 200 px x 200 px, proporção ideal de 1.91:1, máx. de 5 MB (p. ex.: 1.640 px x 856 px ou 3.280 px x 1.712 px para telas retina). Somente formatos JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 200px x 200px, ideal ratio 1.91:1, 8MB max. (eg: 1640px x 856px or 3280px x 1712px for Retina screens). JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
pt_BR: Tamanho mínimo: 200 px x 200 px, proporção ideal de 1.91:1, máx. de 8 MB (p. ex.: 1.640 px x 856 px ou 3.280 px x 1.712 px para telas retina). Somente formatos JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minimum size: 300px x 157px, ideal ratio 2:1, 5MB max. JPG, PNG, WEBP and GIF formats only.
pt_BR: Tamanho mínimo: 300 px x 157 px, proporção ideal de 2:1, 5 MB máx. Somente formatos JPG, PNG, WEBP e GIF.

en: Minor Only
pt_BR: Somente atualizações menores

en: Miscellaneous Verification
pt_BR: Verificações diversas

en: Missing access token
pt_BR: Token de acesso ausente

en: Missing data to generate a report
pt_BR: Dados ausentes para gerar um relatório

en: Missing parameters
pt_BR: Parâmetros ausentes

en: Missing social markup!
pt_BR: Marcação social ausente!

en: Mobile
pt_BR: Móvel

en: Mobile Snapshot
pt_BR: Snapshot de Dispositivo Móvel

en: Mobile user agent
pt_BR: Agente de usuário de dispositivo móvel

en: Modal Content
pt_BR: Conteúdo do Modal

en: Moderate
pt_BR: Moderado

en: Modified Posts
pt_BR: Posts modificados

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: MonsterInsights Free
pt_BR: MonsterInsights grátis

en: Month
pt_BR: Mês

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: More than %1$s of your H2 and H3 subheadings reflect the topic of your copy. That's too much. Don't over-optimize!
pt_BR: Mais de %1$s dos seus subtítulos H2 e H3 representam o assunto do seu texto, o que é demais. Não exagere na otimização!

en: More than 20 requests can result in slow page loading.
pt_BR: Mais de 20 requisições podem resultar em um carregamento lento da página.

en: Most Linked to Domains
pt_BR: Mais direcionados a domínios

en: Most Recent Published
pt_BR: Publicação mais recente

en: Most readers only look at the first and last 3 words of a headline before deciding whether to click.
pt_BR: A maioria dos leitores olha apenas para as três primeiras e últimas palavras de um título antes de decidir clicar ou não.

en: Moved Online
pt_BR: Transferido para o meio on-line

en: Moved Permanently
pt_BR: Movido permanentemente

en: Movie
pt_BR: Vídeo

en: Multiple Locations
pt_BR: Diversos locais

en: Music
pt_BR: Música

en: Music Album
pt_BR: Álbum musical

en: Music Event
pt_BR: Evento musical

en: Music Group
pt_BR: Grupo musical

en: Musician
pt_BR: Músico

en: Must-Use Plugins
pt_BR: Plugins obrigatórios

en: Myanmar (Burma)
pt_BR: Mianmar (Birmânia)

en: N/A
pt_BR: N.D.

en: NEW
pt_BR: NOVO

en: NEW!
pt_BR: NOVIDADE!

en: NEW! Author SEO for E-E-A-T
pt_BR: NOVIDADE! SEO do autor para E-E-A-T

en: NOTE: Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %1$s
pt_BR: OBSERVAÇÃO: habilitar esta configuração pode gerar conflitos com plugins ou temas de outros desenvolvedores. %1$s

en: Name
pt_BR: Nome

en: Needs Improvement
pt_BR: Precisa melhorar

en: Needs improvement
pt_BR: Precisa melhorar

en: Needs%1$sImprovement!
pt_BR: Precisa%1$smelhorar!

en: Negative
pt_BR: Negativo

en: Negative headlines are attention-grabbing and tend to perform better than neutral ones.
pt_BR: Títulos negativos chamam a atenção e tendem a atrair mais clique que títulos neutros.

en: Network Activated
pt_BR: Rede ativada

en: Network Admin (no site)
pt_BR: Administrador de rede (sem site)

en: Network Settings
pt_BR: Configurações de rede

en: Network Tools
pt_BR: Ferramentas de rede

en: Network Tools is a %1$s Feature
pt_BR: Ferramentas de rede é um recurso %1$s

en: Neutral
pt_BR: Neutro

en: Neutral Sentiment
pt_BR: Sentimento neutro

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New
pt_BR: Novidade

en: New Notifications
pt_BR: Notificações novas

en: New Score
pt_BR: Nova pontuação

en: New: %1$s %2$s integration
pt_BR: Novo: integração com o %1$s %2$s

en: Newborns
pt_BR: Recém-nascidos

en: News & Video Sitemap
pt_BR: Sitemap de notícias e vídeos

en: News Article
pt_BR: Artigo de notícias

en: News Channel
pt_BR: Canal de Notícias

en: News Sitemap
pt_BR: Sitemap de notícias

en: News Sitemaps is a %1$s Feature
pt_BR: Sitemaps de notícias são um recurso da versão %1$s

en: Next
pt_BR: Seguinte

en: No
pt_BR: Não

en: No %1$s found
pt_BR: Não encontramos %1$s

en: No %1$s markup will be output for your post because it is currently disabled. You can enable %1$s markup in the Social Networks settings. %2$s
pt_BR: Nenhuma marcação de %1$s será apresentada para o seu post, porque o recurso está desabilitado no momento. Você pode habilitar a marcação de %1$s nas configurações de Redes sociais. %2$s

en: No %1$s was set. Set a %1$s in order to calculate your SEO score.
pt_BR: Nenhum(a) %1$s foi definido(a). Defina um(a) %1$s para calcular sua pontuação de SEO.

en: No Archive
pt_BR: Sem Arquivo

en: No Follow
pt_BR: Sem Seguir

en: No Follow Paginated
pt_BR: Nofollow paginado

en: No H1 tag was found.
pt_BR: Nenhuma tag H1 foi encontrada.

en: No H2 tags were found on the page.
pt_BR: Não foi encontrada nenhuma tag H2 na página.

en: No H2 tags were found on your page.
pt_BR: Nenhuma tag H2 foi encontrada em sua página.

en: No Image Index
pt_BR: Sem Index de Imagem

en: No Index
pt_BR: Sem Index

en: No Index Paginated
pt_BR: Noindex paginado

en: No Index RSS Feeds
pt_BR: Feeds RSS noindex

en: No ODP
pt_BR: Sem ODP

en: No Pagination for Canonical URLs
pt_BR: Sem paginação para URLs canônicos

en: No Schema.org data was found on the page.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum dado de Schema.org na página.

en: No Schema.org data was found on your page.
pt_BR: Nenhum dado do Schema.org foi encontrado em sua página.

en: No Snippet
pt_BR: Sem Snippet

en: No Translate
pt_BR: Sem Tradução

en: No User-agent found in the content beginning.
pt_BR: Nenhum agente de usuário encontrado no início do conteúdo.

en: No canonical link tag found on the page.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum link canônico na página.

en: No canonical link tag found on your page.
pt_BR: Nenhuma tag de link canônico foi encontrada em sua página.

en: No content added yet.
pt_BR: Nenhum conteúdo adicionado ainda.

en: No content yet
pt_BR: Ainda não há conteúdo

en: No data yet
pt_BR: Ainda não há dados

en: No date archives could be found.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum arquivo de data.

en: No focus keyphrase!
pt_BR: Nenhuma frase-chave de foco!

en: No internal links were found on the page.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum link interno na página.

en: No internal links were found on your page.
pt_BR: Nenhum link interno foi encontrado em sua página.

en: No items found.
pt_BR: Nenhum item encontrado.

en: No keyphrase found
pt_BR: Nenhuma frase-chave encontrada.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead. Make sure to write one!
pt_BR: Nenhuma meta descrição foi especificada. Os mecanismos de pesquisa exibirão uma cópia da página ao invés. Certifique-se de escrever uma!

en: No meta description was found for the page.
pt_BR: Não foi encontrada nenhuma metadescrição na página.

en: No meta description was found for your page.
pt_BR: Nenhuma meta descrição foi encontrada para sua página.

en: No outbound links were found. Link out to external resources.
pt_BR: Nenhum link externo foi encontrado. Conecte-se a recursos externos.

en: No post types available.
pt_BR: Nenhum tipo de post disponível.

en: No posts/terms could be found.
pt_BR: Não foi encontrado nenhum post ou termo.

en: No results
pt_BR: Nenhum resultado

en: No results found for your search. Try again!
pt_BR: Não foi encontrado nenhum resultado para a sua pesquisa. Tente de novo.

en: No results found.
pt_BR: Nenhum resultado foi encontrado.

en: No taxonomies available.
pt_BR: Nenhuma taxonomia disponível.

en: No thanks
pt_BR: Não

en: No title has been specified. Make sure to write one!
pt_BR: Nenhum título foi especificado. Certifique-se de escrever um!

en: No, I changed my mind
pt_BR: Não, eu mudei de ideia

en: No, I need to make a backup
pt_BR: Não, eu preciso fazer um backup

en: Nofollowed content
pt_BR: Conteúdo não seguido

en: Noindexed content
pt_BR: Conteúdo não indexado

en: Noindexed content will not be displayed in your sitemap.
pt_BR: Conteúdos com noindex não serão exibidos no seu sitemap.

en: Non-Profit
pt_BR: Sem Fins Lucrativos

en: None
pt_BR: Nenhum

en: None of the sentences contain transition words. Use some.
pt_BR: Nenhuma das frases contém palavras de transição. Use algumas.

en: Nope, maybe later
pt_BR: Não, talvez depois

en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Not Available
pt_BR: Não disponível

en: Not Enough Words
pt_BR: Palavras insuficientes

en: Not Enough Words 🙃
pt_BR: Palavras insuficientes 🙃

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

en: Not Implemented
pt_BR: Não implementado

en: Not Installed
pt_BR: Não instalado

en: Not Looking Great
pt_BR: Não está muito bom

en: Not Modified
pt_BR: Não modificado

en: Not Really...
pt_BR: Não muito...

en: Not Set
pt_BR: Não Definido

en: Not found (404)
pt_BR: Não encontrado (404)

en: Not set
pt_BR: Não definido

en: Not sure what keyphrases are used for? Check out our documentation for more information. %1$s
pt_BR: Não sabe bem para que frases-chaves são usadas? Saiba mais em nossa documentação. %1$s

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Now Connect to Your SEOBoost Account
pt_BR: Agora se conecte à sua conta SEOBoost

en: Now Integrated into SEOBoost
pt_BR: Integrado ao SEOBoost

en: Now you're ready to harness the power of data-driven insights. Create your first report and discover how to optimize your content for better search visibility and engagement.
pt_BR: Agora você está pronto para aproveitar o poder dos insights orientados por dados. Crie seu primeiro relatório e descubra como otimizar seu conteúdo para melhorar a visibilidade de pesquisa e engajamento.

en: Number of Employees
pt_BR: Número de empregados

en: Number of Posts
pt_BR: Número de posts

en: Numbers (0-9)
pt_BR: Números (0-9)

en: OR
pt_BR: OU

en: Object Type
pt_BR: Tipo de objeto

en: Off
pt_BR: Desativado

en: Ok, you deserve it
pt_BR: Ok, você merece

en: Okay
pt_BR: Ok

en: On
pt_BR: Ativado

en: One H1 tag was found on the page.
pt_BR: Foi encontrada uma tag H1 na página.

en: One H1 tag was found on your page.
pt_BR: Uma tag H1 foi encontrada em sua página.

en: Online
pt_BR: On-line

en: Online Store
pt_BR: Loja Online

en: Only %1$s of the sentences contain transition words, which is not enough. Use more of them.
pt_BR: Há palavras de transição em somente %1$s das frases, o que não é suficiente. Use mais palavras desse tipo.

en: Only ever use noindex meta tag or header on pages you want to keep out of the reach of search engines!
pt_BR: Sempre use metatag ou cabeçalho noindex nas páginas que deseja manter fora do alcance dos mecanismos de pesquisa!

en: Onsite
pt_BR: No site

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
pt_BR: Algo deu errado! Parece que o JavaScript não foi carregado.

en: Oops! It looks like an error occurred while saving the changes. Please try again or %1$scontact our support team%2$s.
pt_BR: Ops, parece que ouve um erro ao salvar as alterações. Tente novamente ou %1$sentre em contato com nossa equipe de suporte%2$s.

en: Open 24/7
pt_BR: Aberto 24/7

en: Open 24h
pt_BR: Aberto 24h

en: Open AI Integration
pt_BR: Integração com IA aberta

en: Open HTML Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap em HTML

en: Open Link Assistant
pt_BR: Abrir Assistente de links

en: Open News Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap de notícias

en: Open RSS Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap de RSS

en: Open Redirects
pt_BR: Abrir redirecionamentos

en: Open Report %1$s
pt_BR: Abrir relatório %1$s

en: Open Robots.txt
pt_BR: Abrir Robots.txt

en: Open SEO Revisions
pt_BR: Abrir revisões de SEO

en: Open Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap

en: Open Video Sitemap
pt_BR: Abrir sitemap de vídeo

en: Open Your Atom Feed
pt_BR: Abrir seu feed Atom

en: Open Your Comments RSS Feed
pt_BR: Abrir seus feed RSS de comentários

en: Open Your RDF Feed
pt_BR: Abrir seu feed RDF

en: Open Your RSS Feed
pt_BR: Abrir seu feed RSS

en: Open Your Static Posts Page RSS Feed
pt_BR: Abrir o feed RSS da página estática dos seus posts

en: Open in Keyword Rank Tracker
pt_BR: Abrir no rastreador de classificação de palavra-chave

en: OpenAI API Key
pt_BR: Chave de API do OpenAI

en: OpenAI Integration is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: A integração com a OpenAI é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Opening Hours
pt_BR: Horário de funcionamento

en: Opening Hours Settings
pt_BR: Configurações de horário de funcionamento

en: Opening Hours block, widget and shortcode
pt_BR: Bloco, widget e shortcode de horário de funcionamento

en: Operating System
pt_BR: Sistema operacional

en: Optimization Wizard
pt_BR: Assistente de otimização

en: Optimize your site for Google's E-E-A-T ranking factor by proving your writer's expertise through author schema markup and new UI elements.
pt_BR: Otimize seu site para o fator de classificação E-E-A-T do Google, comprovando a experiência do seu redator por meio da marcação do esquema do autor e de novos elementos da interface do usuário.

en: Optimized Search Appearance
pt_BR: Aparência de pesquisa otimizada

en: Optimizing individual content for SEO is a low-hanging fruit of opportunity because it can often be done quickly and easily with a relatively small time investment. By making sure that each piece of content on your website is optimized for relevant keywords and follows best practices for on-page SEO, you can improve the visibility and ranking of that content in the search results. This can drive more traffic to your website and help you achieve better overall SEO results.
pt_BR: Otimizar conteúdo individual para SEO é uma oportunidade de ouro porque pode geralmente ser feito de forma rápida e fácil com relativamente pouco investimento. Ao otimizar o seu site com palavras-chave relevantes e as abordagens de SEO mais recomendadas em cada página, você pode melhorar a visibilidade e a classificação desse conteúdo nos resultados de pesquisa, atrair mais tráfego para o seu site e atingir melhores resultados gerais de SEO.

en: Optimizing your Content Headings
pt_BR: Otimizar os títulos do seu conteúdo

en: Or
pt_BR: Ou

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Organization Description
pt_BR: Descrição da organização

en: Organization Name
pt_BR: Nome da organização

en: Organizations
pt_BR: Empresas

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
pt_BR: Organize as entradas do sitemap em arquivos distintos. Recomendamos que você ative essa configuração se o seu sitemap contiver mais de 1.000 URLs.

en: Orphaned Posts
pt_BR: Posts órfãos

en: Orphaned posts are posts that have no inbound internal links yet and may be more difficult to find by search engines.
pt_BR: Posts órfãos são publicações que ainda não possuem links internos de entrada e podem não ser encontrados com facilidade pelos mecanismos de pesquisa.

en: Other
pt_BR: Outros

en: Other Options
pt_BR: Outras opções

en: Other:
pt_BR: Outros:

en: Our Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours. In order to submit a News Sitemap to Google, you must have added your site to Google’s Publisher Center and had it approved.
pt_BR: Nosso sitemap do Google Notícias permite que você controle o conteúdo que envia ao Google Notícias e contém apenas artigos que foram publicados nas últimas 48 horas. Para enviar um sitemap de notícias ao Google, você deve ter adicionado o seu site à Central do Editor do Google e ter sido aprovado.

en: Our Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines%1$sthat drive traffic, shares, and rank better in search results.
pt_BR: Use nosso Analisador de títulos para redigir títulos de SEO irresistíveis%1$sque aumentam o tráfego, os compartilhamentos e as classificações em resultados de pesquisa.

en: Our Local SEO addon enables you to tell Google about your business (name, address, opening hours, contact info & more) and further enhances your Knowledge Graph schema markup.
pt_BR: Nosso complemento de SEO local permite que você informe o Google sobre sua empresa (nome, endereço, horário de funcionamento, informações de contato e muito mais) e aprimora ainda mais a marcação do esquema do Knowledge Graph.

en: Our Opening Hours:
pt_BR: Nosso horário de funcionamento:

en: Our Redirection Manager allows you to create and manage redirects for 404s or modified posts.
pt_BR: Nosso gerenciador de redirecionamentos permite que você crie e gerencie redirecionamentos para mensagens 404 ou modificadas.

en: Our Redirection Manager lets you easily create and manage redirects for broken links to avoid confusing search engines and users and prevents losing backlinks.
pt_BR: Nosso Gerenciador de redirecionamento permite que você crie e administre facilmente redirecionamentos para links quebrados para não confundir os mecanismos de pesquisa e os usuários e evitar a perda de backlinks.

en: Our SEO News widget provides helpful links that enable you to get the most out of your SEO and help you continue to rank higher than your competitors in search results.
pt_BR: Nosso widget Notícias de SEO fornece links úteis para que você obtenha os melhores resultados com o seu SEO e continue se classificando melhor que os concorrentes em resultados de pesquisa.

en: Our SEO Overview widget helps you determine which posts or pages you should focus on for content updates to help you rank higher in search results.
pt_BR: Nosso widget Visão geral de SEO ajuda a determinar em quais posts ou páginas você deve se concentrar para atualizar conteúdo na busca de melhores classificações em resultados de pesquisa.

en: Our SEO Setup Wizard dashboard widget helps you remember to finish setting up some initial crucial settings for your site to help you rank higher in search results. Once the setup wizard is completed this widget will automatically disappear.
pt_BR: Com nosso widget de painel Assistente de configuração de SEO, você se lembra de fazer algumas configurações essenciais para que o seu site obtenha melhores classificações em resultados de pesquisa. O widget vai desaparecer automaticamente depois que a configuração for concluída.

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
pt_BR: Nosso objetivo é simplificar a otimização do seu site para mecanismos de pesquisa.

en: Our location:
pt_BR: Nossa localização:

en: Our powerful revisions feature provides a valuable record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions.
pt_BR: Nosso poderoso recurso de revisões oferece um registro valioso das atualizações de SEO, permitindo monitorar a eficácia das suas iniciativas de SEO e tomar decisões inteligentes.

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
pt_BR: Use nosso Editor de modelos para personalizar facilmente a forma como caminhos de navegação são exibidos no seu site com base em cada tipo de post ou taxonomia.

en: Outbound Internal
pt_BR: Interno de saída

en: Outbound Suggestions
pt_BR: Sugestões de saída

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
pt_BR: Ao longo dos anos, notamos que os outros plugins de SEO do WordPress eram inchados, cheios de bugs, lentos e muito difíceis de usar. Assim, projetamos nosso plugin como uma ferramenta fácil e poderosa.

en: Overall Score
pt_BR: Pontuação geral

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
pt_BR: Substitua o modelo padrão por caminho de navegação no seu site usando nosso Editor de modelos fácil de usar.

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: PENDING
pt_BR: PENDENTE

en: PHP Code
pt_BR: Código PHP

en: PHP Exif Support
pt_BR: Suporte PHP Exif

en: PHP IPTC Support
pt_BR: Suporte PHP IPTC

en: PHP Max Post Size
pt_BR: Tamanho máximo de publicação PHP

en: PHP Max Script Execution Time
pt_BR: Tempo máximo de execução de script PHP

en: PHP Max Upload Size
pt_BR: Tamanho máximo de carregamento PHP

en: PHP Memory Limit
pt_BR: Limite de memória PHP

en: PHP Version
pt_BR: Versão do PHP

en: PHP XML Support
pt_BR: Suporte a PHP XML

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Analysis
pt_BR: Análise de página

en: Page Fetch:
pt_BR: Busca de página:

en: Page Number
pt_BR: Número da página

en: Page URL
pt_BR: URL da página

en: Paged Format
pt_BR: Formato de paginação

en: Paginated Content
pt_BR: Conteúdo paginado

en: Paginated RSS Feeds
pt_BR: Feeds RSS paginados

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestine
pt_BR: Palestina

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paragraphs length
pt_BR: Tamanho de parágrafos

en: Parent Term
pt_BR: Termo principal

en: Parent Title
pt_BR: Título principal

en: Parsing Block Data...
pt_BR: Analisando dados do bloco...

en: Part Time
pt_BR: Tempo parcial

en: Partially Free
pt_BR: Parcialmente livre

en: Pass through
pt_BR: Passar por

en: Passive voice
pt_BR: Voz passiva

en: Passive voice is not supported in your current language.
pt_BR: A voz passiva não é compatível com seu idioma atual.

en: Paste Robots.txt text
pt_BR: Colar texto do robots.txt

en: Paste your image URL or select a new image
pt_BR: Cole o URL da sua imagem ou selecione uma nova imagem

en: Paste your license key here
pt_BR: Cole sua chave de licença aqui

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Payment Info
pt_BR: Informação de pagamento

en: Payment Methods Accepted
pt_BR: Formas de pagamento aceitas

en: Peak
pt_BR: Pico

en: People
pt_BR: Pessoas

en: Perform in-depth SEO Analysis of your competitor's website.
pt_BR: Realize uma Análise de SEO detalhada do site do seu concorrente.

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Performance Score
pt_BR: Pontuação de desempenho

en: Permalink
pt_BR: Link permanente

en: Permalink Structure
pt_BR: Estrutura de link permanente

en: Permalinks are not currently supported.
pt_BR: Permalinks não são compatíveis no momento.

en: Permanent Redirect
pt_BR: Redirecionamento definitivo

en: Person
pt_BR: Pessoa

en: Person Name
pt_BR: Nome da pessoa

en: Person or Organization
pt_BR: Pessoa ou organização

en: Personal Options
pt_BR: Opções pessoais

en: Peru
pt_BR: Perú

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone Number
pt_BR: Número de telefone

en: Phone number
pt_BR: Número de telefone

en: Phone/Fax Country Code
pt_BR: Código de país do telefone/fax

en: Phone:
pt_BR: Telefone:

en: Phrase
pt_BR: Expressão

en: Physical Robots.txt File Detected
pt_BR: Arquivo Robots.txt Físico Detectado

en: Pinterest Site Verification
pt_BR: Verificação de site Pinterest

en: Pinterest Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Pinterest

en: Pinterest account
pt_BR: Conta do Pinterest

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep Open Graph enabled on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
pt_BR: O Pinterest usa metadados Open Graph assim como o Facebook. Portanto, habilite o Open Graph na guia do Facebook se quiser otimizar o seu site para o Pinterest.

en: Pitcairn Islands
pt_BR: Ilhas Pitcairn

en: Places
pt_BR: Locais

en: Please Activate WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
pt_BR: Ative o WPCode para carregar a biblioteca de snippets do AIOSEO

en: Please Install WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
pt_BR: Instale o WPCode para carregar a biblioteca de snippets do AIOSEO

en: Please Update WPCode to load the AIOSEO Snippet Library
pt_BR: Atualize o WPCode para carregar a biblioteca de snippets do AIOSEO

en: Please add a title first.
pt_BR: Adicione um título primeiro.

en: Please add some content first.
pt_BR: Adicione algum conteúdo primeiro.

en: Please configure the map for this location: %1$s
pt_BR: Configure o mapa para esta localização: %1$s

en: Please enable multiple locations before using this block.
pt_BR: Habilite diversas localidades antes de usar este bloco.

en: Please enter a valid URL.
pt_BR: Por favor, insira uma URL válida.

en: Please enter a valid email.
pt_BR: Digite um e-mail válido.

en: Please enter a valid headline.
pt_BR: Insira um título válido

en: Please enter a valid relative source URL.
pt_BR: Insira um URL de fonte relativa válido.

en: Please enter your license key to connect.
pt_BR: Insira sua chave de licença para conectar.

en: Please keep only one %1$s plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %2$sClick here to Deactivate.%3$s
pt_BR: Mantenha apenas um plugin %1$s ativo, caso contrário, você poderá perder suas classificações e tráfego. %2$sClique aqui para desativar.%3$s

en: Please note that if you are importing post/term meta from %1$s v3.7.1 or below, this will only be successful if the post/term IDs of this site are identical to those of the source site.
pt_BR: Se você estiver importando post/termo meta do %1$s na versão 3.7.1 ou anterior, isso só vai funcionar se as IDs do post/termo deste site forem idênticas às do site de fonte.

en: Please rate %1$s %2$s on %3$s to help us spread the word. Thank you!
pt_BR: Avalie o %1$s %2$s no %3$s para nos ajudar a divulgar. Obrigado!

en: Please select an option
pt_BR: Por favor, selecione uma opção

en: Please share the reason
pt_BR: Por favor, compartilhe o motivo

en: Please share which plugin
pt_BR: Por favor, compartilhe qual plugin

en: Plugin installed & activated.
pt_BR: Plugin instalado e ativado.

en: Plugin is missing required dependencies. Please contact support for more information.
pt_BR: O plugin não apresenta as dependências necessárias. Entre em contato com o suporte para obter mais informações.

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
pt_BR: A atualização do plugin falhou. Verifique as permissões e tente de novo.

en: Plugins from the website are publicly visible.
pt_BR: Plugins do site são visíveis publicamente.

en: Plugins from your website are publicly visible.
pt_BR: Os plugins do seu site estão visíveis publicamente.

en: Plus (+)
pt_BR: Mais (+)

en: Politician
pt_BR: Político

en: Portfolio
pt_BR: Portfólio

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Position
pt_BR: Posição

en: Position History
pt_BR: Histórico de posição

en: Positive
pt_BR: Positivo

en: Positive headlines tend to get better engagement than neutral or negative ones.
pt_BR: Títulos positivos tendem a atrair mais engajamento que títulos neutros ou negativos.

en: Post Archive
pt_BR: Arquivo de post

en: Post Author Image
pt_BR: Imagem do autor da publicação

en: Post Comment Feeds
pt_BR: Feeds de comentários de post

en: Post Custom Field Name
pt_BR: Nome de campo personalizado do post

en: Post Detail
pt_BR: Detalhe do post

en: Post Meta
pt_BR: Post meta

en: Post Optimizations
pt_BR: Otimizações de post

en: Post Report
pt_BR: Relatório de post

en: Post Title
pt_BR: Título do post

en: Post Tracking is a %1$s Feature
pt_BR: O rastreamento de posts é um recurso da versão %1$s

en: Post Type Archive Feeds
pt_BR: Feeds de arquivos de tipo de post

en: Post Type Columns
pt_BR: Colunas do tipo de post

en: Post Type Name
pt_BR: Nome do tipo de post

en: Post Type Priority Score
pt_BR: Pontuação de prioridade de tipo de post

en: Post Types
pt_BR: Tipos de post

en: Post Types:
pt_BR: Tipos de post:

en: Post link (link as anchor text).
pt_BR: Link do post (link como texto âncora).

en: Post link (name as anchor text).
pt_BR: Link do post (nome como texto âncora).

en: Post/Term ID
pt_BR: ID de post/termo

en: Postgraduate Degree
pt_BR: Pós-graduação

en: Postponed
pt_BR: Adiado

en: Posts Crawled
pt_BR: Posts rastreados

en: Posts to Optimize
pt_BR: Posts para otimizar

en: Posts, Pages and custom Post Types only
pt_BR: Somente posts, páginas e tipos de post personalizado

en: Posts, Pages, Categories and Tags only
pt_BR: Somente Posts, Páginas, Categorias e Tags.

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
pt_BR: Posts, páginas, categorias, tags + caminhos de navegação + gráficos avançados (produto, página de Perguntas frequentes, receita etc.)

en: Posts, Pages, custom Post Types + Categories, Tags and custom Taxonomies
pt_BR: Posts, Páginas, Tipos de Post Personalizados + Categorias, Tags e Taxonomias Personalizadas

en: Pound (#)
pt_BR: Cerquilha (#)

en: Power Words
pt_BR: Palavras poderosas

en: Prefix for breadcrumb path.
pt_BR: Prefixo para caminho de navegação.

en: Press enter to create a keyword
pt_BR: Pressione Enter para criar uma palavra-chave

en: Press enter to create a value
pt_BR: Pressione Enter para criar um valor

en: Press enter to create an article tag
pt_BR: Pressione Enter para criar uma tag de artigo

en: Press enter to insert a URL
pt_BR: Pressione enter para inserir um URL

en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Preview & Edit
pt_BR: Pré-visualizar e Editar

en: Preview Snippet Editor
pt_BR: Editor de Snippet de Pré-visualização

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Scores
pt_BR: Pontuações anteriores

en: Price Indicator
pt_BR: Indicador de preço

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Priority Score
pt_BR: Pontuação de prioridade

en: Priority Score is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: A pontuação de prioridade é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Priority Support
pt_BR: Suporte prioritário

en: Pro version is already installed.
pt_BR: A versão Pro já está instalada.

en: Product
pt_BR: Produto

en: Product Attribute
pt_BR: Atributo do produto

en: Product Attributes
pt_BR: Atributos do produto

en: Product Review
pt_BR: Avaliação do produto

en: Product Short Description
pt_BR: Descrição Breve do Produto

en: Products & Entertainment
pt_BR: Produtos e Entretenimento

en: Professional Certificate
pt_BR: Certificação profissional

en: Professional Service
pt_BR: Serviços profissionais

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile Page
pt_BR: Página de perfil

en: Pros and cons include
pt_BR: Prós e contras incluem

en: Public Figure
pt_BR: Figura pública

en: Publication Date
pt_BR: Data de publicação

en: Publication Event
pt_BR: Evento de publicação

en: Publication Name
pt_BR: Nome da Publicação

en: Publish Date
pt_BR: Data de publicação

en: Published on %1$s.
pt_BR: Publicado em %1$s.

en: Punctuation Characters to Keep:
pt_BR: Caracteres de pontuação a manter:

en: Purchase License
pt_BR: Comprar licença

en: Purchase and Install Now
pt_BR: Compre e Instale Agora

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Query Arg Monitoring
pt_BR: Monitoramento de args de consulta

en: Query Parameters:
pt_BR: Parâmetros de consulta:

en: Question
pt_BR: Pergunta

en: Quick & Easy Google Analytics Setup
pt_BR: Configuração rápida e fácil do Google Analytics

en: Quick Feedback
pt_BR: Feedback rápido

en: Quick Links
pt_BR: Links rápidos

en: Quicklinks
pt_BR: Links rápidos

en: Quickly verify ownership in Google Search Console and automatically submit sitemaps with one click. Speed up indexing, increase visibility and optimize your site's performance to effortlessly attract more organic traffic.
pt_BR: Verifique rapidamente a propriedade no Google Search Console e envie automaticamente sitemaps com um clique. Acelere a indexação, aumente a visibilidade e otimize o desempenho do seu site para atrair facilmente mais tráfego orgânico.

en: RDF/RSS 1.0 Feed
pt_BR: Feed RDF/RSS 1.0

en: REST API support
pt_BR: Compatibilidade com REST API

en: RSS After Content
pt_BR: RSS após conteúdo

en: RSS Before Content
pt_BR: RSS antes do conteúdo

en: RSS Content
pt_BR: Conteúdo RSS

en: RSS Content Settings
pt_BR: Configurações de conteúdo RSS

en: RSS Sitemap
pt_BR: Sitemap de RSS

en: Radio Station
pt_BR: Estação de Rádio

en: Rank Math SEO
pt_BR: SEO Rank Math

en: Rank Tracker
pt_BR: Rastreador de classificação

en: Rate %1$s
pt_BR: Taxa do %1$s

en: Rating
pt_BR: Avaliação

en: Read Only
pt_BR: Somente Leitura

en: Read our Step By Step Guide to Improve your SEO Rankings
pt_BR: Leia o nosso Guia Passo a Passo para Melhorar seus Rankings de SEO

en: Read the %1$s user guide
pt_BR: Leia o guia do usuário do %1$s

en: Read the Setup Guide
pt_BR: Leia o guia de configuração

en: Read the Ultimate WordPress SEO Guide
pt_BR: Leia o Guia Definitivo de SEO para WordPress

en: Readability
pt_BR: Legibilidade

en: Real Estate Agent
pt_BR: Corretor de Imóveis

en: Real Estate Listing
pt_BR: Listagem imobiliária

en: Rear Wheel Drive
pt_BR: Tração traseira

en: Recipe
pt_BR: Receita

en: Recommended Improvements
pt_BR: Melhorias recomendadas

en: Reconnect
pt_BR: Reconectar

en: Reconnect Google Search Console
pt_BR: Reconectar o Google Search Console

en: Recycling Center
pt_BR: Centro de Reciclagem

en: Redirect Attachment URLs
pt_BR: URLs de anexos de redirecionamento

en: Redirect Logs
pt_BR: Registros de redirecionamentos

en: Redirect Monitoring
pt_BR: Monitoramento de redirecionamentos

en: Redirect Type:
pt_BR: Tipo de redirecionamento:

en: Redirect attachment pages?
pt_BR: Redirecionar páginas de anexo?

en: Redirection Manager
pt_BR: Gerenciador de redirecionamentos

en: Redirection error
pt_BR: Erro de redirecionamento

en: Redirects
pt_BR: Redirecionamentos

en: Redirects is a %1$s Feature
pt_BR: Os redirecionamentos são um recurso da versão %1$s

en: Reduce Word Count
pt_BR: Reduzir quantidade de palavras

en: Reduce Word Count 🙂
pt_BR: Reduzir quantidade de palavras 🙂

en: Referer Blocklist
pt_BR: Lista de bloqueio de referências

en: Referrer
pt_BR: Indicador

en: Refresh Results
pt_BR: Atualizar resultados

en: Refreshing data
pt_BR: Atualizar dados

en: Regenerate API Key
pt_BR: Gerar chave de API novamente

en: Regex
pt_BR: Expressão regular

en: Region
pt_BR: Região

en: Related Keywords
pt_BR: Palavras-chave relacionadas

en: Relaunch Setup Wizard
pt_BR: Reiniciar o Assistente de configuração

en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
pt_BR: Lembre-se de habilitar a opção de %1$s se esta for uma expressão regular.

en: Remind Me Later
pt_BR: Lembrar mais tarde

en: Remove
pt_BR: Excluir

en: Remove Category Base Prefix
pt_BR: Remover prefixo de categoria de base

en: Remove Keyphrase
pt_BR: Remover frase-chave

en: Remove Smart Tag
pt_BR: Remover tag smart

en: Remove from Group
pt_BR: Remover do grupo

en: Removing white space can also have an impact on your HTML page's size. White space characters like carriage returns and tabs are ignored by the browser, but they make the markup easier for developers to read. So you should always strip them from your templates or themes before you use them in a production environment.
pt_BR: Remover o espaço em branco também pode ter impacto no tamanho da sua página HTML. Caracteres de espaço em branco, como quebras de linha (enter) e identações (tab), são ignorados pelo navegador, mas tornam a marcação mais fácil para os desenvolvedores lerem. Portanto, você deve sempre retirá-los dos seus modelos ou temas antes de usá-los em um ambiente de produção.

en: Reorder
pt_BR: Reordenar

en: Reordering Headings is a %1$s Feature
pt_BR: Reordenar títulos é um recurso da versão %1$s

en: Reordering the headings in the Table of Contents block is a feature that can only be used by Pro users. Upgrade to Pro to unlock this advanced functionality.
pt_BR: Reordenar os títulos no bloco Lista de conteúdo é um recurso disponível somente para usuários da versão Pro. Atualize para a versão Pro e acesse essa funcionalidade avançada.

en: Report Defaults
pt_BR: Padrões de relatório

en: Report Details
pt_BR: Detalhes do relatório

en: Report History
pt_BR: Histórico de relatório

en: Report Keyword
pt_BR: Palavra-chave de relatório

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Rescheduled
pt_BR: Reagendado

en: Reservations
pt_BR: Reservas

en: Reset / Restore Settings
pt_BR: Redefinir ou restaurar configurações

en: Reset SEOBoost Logins
pt_BR: Redefinir logins do SEOBoost

en: Reset Selected Settings to Default
pt_BR: Redefinir as configurações selecionadas para o padrão

en: Resolve This Issue
pt_BR: Resolver este problema

en: Restaurant
pt_BR: Restaurante

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Reveals the canonical URL chosen by Googlebot. Sometimes, Googlebot may select a different canonical URL than the user-declared one.
pt_BR: Exibe o URL canônico escolhido pelo Googlebot. Às vezes, o Googlebot pode selecionar um URL canônico diferente do declarado pelo usuário.

en: Review Now
pt_BR: Revisar agora

en: Review Your Facebook Open Graph Titles and Descriptions
pt_BR: Revise os seus títulos e descrições de Open Graph do Facebook

en: Review Your Homepage Title & Description
pt_BR: Revise o título e a descrição da sua página inicial

en: Reviewed By Schema
pt_BR: Revisado por esquema

en: Robots Meta Settings
pt_BR: Configurações de meta robots

en: Robots Setting
pt_BR: Configuração do Robots

en: Robots meta:
pt_BR: Meta de robots:

en: Robots.txt Editor
pt_BR: Editor de Robots.txt

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Run Shortcodes
pt_BR: Executar shortcodes

en: Run Shortcodes in Description
pt_BR: Executar códigos de acesso em descrição

en: Run Shortcodes in Title
pt_BR: Executar códigos de acesso em título

en: SEO Analysis
pt_BR: Análise de SEO

en: SEO Audit Checklist
pt_BR: Checklist de auditoria de SEO

en: SEO Changes Performance Tracking
pt_BR: Monitoramento de desempenho de alterações de SEO

en: SEO Editor
pt_BR: Editor de SEO

en: SEO Editor Role
pt_BR: Função de Editor de SEO

en: SEO Inspector
pt_BR: Inspetor de SEO

en: SEO Manager
pt_BR: Gestor de SEO

en: SEO Manager Role
pt_BR: Função de Gestor de SEO

en: SEO Meta Import In Progress
pt_BR: Importação de meta de SEO em andamento

en: SEO Milestones
pt_BR: Marcos de SEO

en: SEO News
pt_BR: Notícias SEO

en: SEO Overview
pt_BR: Visão geral de SEO

en: SEO Plugin Import Failed
pt_BR: Falha ao importar plugin de SEO

en: SEO Preview
pt_BR: Pré-visualização do SEO

en: SEO Report
pt_BR: Relatório de SEO

en: SEO Revisions
pt_BR: Revisões de SEO

en: SEO Revisions Comparison
pt_BR: Comparação de revisões de SEO

en: SEO Revisions is a %1$s Feature
pt_BR: As revisões de SEO são um recurso da versão %1$s

en: SEO Revisions provide a historical record of SEO updates, allowing you to monitor the effectiveness of your SEO efforts and make informed decisions. (Plus, Pro & Elite plans only)
pt_BR: As revisões de SEO são um registro histórico das atualizações de SEO, permitindo monitorar a eficácia de suas iniciativas de SEO e tomar decisões fundamentadas (somente planos Plus, Pro e Elite).

en: SEO Settings
pt_BR: Configurações SEO

en: SEO Setup
pt_BR: Configuração de SEO

en: SEO Setup Wizard
pt_BR: Assistente de configuração de SEO

en: SEO Site Score
pt_BR: Pontuação SEO do site

en: SEO Statistics
pt_BR: Estatísticas de SEO

en: SEO Title length
pt_BR: Tamanho do título de SEO

en: SEO Title/Description
pt_BR: Título/descrição SEO

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
pt_BR: SEO para categorias, tags e taxonomias personalizadas

en: SEO for WordPress. Features like XML Sitemaps, SEO for custom post types, SEO for blogs, business sites, ecommerce sites, and much more. More than 100 million downloads since 2007.
pt_BR: SEO para o WordPress. Recursos como sitemaps em XML, SEO para tipos de post personalizados, SEO para blogs, sites empresariais, sites de comércio eletrônico e muito mais. Mais de 100 milhões de downloads desde 2007.

en: SEOBoost CTA
pt_BR: CTA do SEOBoost

en: SEOBoost logins have been reset.
pt_BR: Os logins do SEOBoost foram redefinidos.

en: SERP Preview
pt_BR: Pré-visualização SERP

en: SERP: Search Engine Results Page preview. Your site's potential appearance in Google search results. Final display may vary, but this preview closely resembles it.
pt_BR: SERP: Pré-visualização da página de resultados do mecanismo de pesquisa (Search Engine Results Page). A possível exibição do seu site nos resultados de pesquisa do Google. A exibição final pode variar, mas esta pré-visualização se assemelha muito a ela.

en: SQL Mode
pt_BR: Modo SQL

en: Sale Event
pt_BR: Evento de vendas

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Same As URLs
pt_BR: Igual aos URLs

en: Sample Archive Title
pt_BR: Amostra do título do arquivo

en: Sample Category 1, Sample Category 2
pt_BR: Amostra da categoria 1, amostra da categoria 2

en: Sample Crumb
pt_BR: Caminho de amostra

en: Sample Custom Field Value
pt_BR: Amostra do valor do campo personalizado

en: Sample Parent
pt_BR: Amostra principal

en: Sample Parent Term Name
pt_BR: Amostra do nome do termo principal

en: Sample Post
pt_BR: Exemplo de post

en: Sample Taxonomy Name Value
pt_BR: Amostra do valor do nome da taxonomia

en: Sample Taxonomy Title
pt_BR: Amostra de Título de Taxonomia

en: Sample author biography
pt_BR: Amostra da biografia do autor

en: Sample caption for media.
pt_BR: Amostra de legenda para mídia.

en: Sample data is available for you to explore. Connect your site to Google Search Console to receive insights on how content is being discovered. Identify areas for improvement and drive traffic to your website.
pt_BR: Os dados de amostra estão disponíveis para você explorar. Conecte seu site ao Google Search Console para receber insights sobre como o conteúdo está sendo descoberto. Identifique áreas de melhoria e direcione o tráfego para seu site.

en: Sample description for media.
pt_BR: Descrição de amostra para a mídia.

en: Sample excerpt from a page/post.
pt_BR: Trecho de amostra de uma página/post.

en: Sample featured image
pt_BR: Exemplo de imagem em destaque

en: Sample short description for your product.
pt_BR: Amostra de uma breve descrição do seu produto.

en: Sample taxonomy description
pt_BR: Amostra de descrição de taxonomia

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save (Don't Modify Date)
pt_BR: Salvar (não modificar data)

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Save and Continue
pt_BR: Salvar e continuar

en: Schedule
pt_BR: Programação

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Schema
pt_BR: Esquema

en: Schema Catalog
pt_BR: Catálogo de esquemas

en: Schema Generator
pt_BR: Gerador de esquema

en: Schema Generator is a %1$s Feature
pt_BR: O gerador de esquemas é um recurso da versão %1$s

en: Schema In Use
pt_BR: Esquema em uso

en: Schema Markup
pt_BR: Marcação de esquema

en: Schema Markup Generator is a %1$s Feature
pt_BR: O gerador de marcação de esquemas é um recurso da versão %1$s

en: Schema Rich Snippets
pt_BR: Esquema do Rich Snippets

en: Schema Templates
pt_BR: Modelos de esquemas

en: Schema Type
pt_BR: Tipo de esquema

en: Schema Validation
pt_BR: Validação de esquema

en: Schema.org Validator
pt_BR: Validador Schema.org

en: School
pt_BR: Escola

en: School, college, or university URL
pt_BR: URL de escola, faculdade ou universidade

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Screening Event
pt_BR: Evento de exibição

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Appearance
pt_BR: Aparência em pesquisa

en: Search Appearance > Advanced
pt_BR: Pesquisar aparência > Avançado

en: Search Clicks
pt_BR: Cliques de pesquisa

en: Search Engine Optimization (SEO)
pt_BR: Optimização para Motores de Busca (SEO)

en: Search Engine Visibility
pt_BR: Visibilidade em mecanismos de pesquisa

en: Search Engines Blocked
pt_BR: Mecanismos de pesquisa bloqueados

en: Search Engines Blocked!
pt_BR: Mecanismos de pesquisa bloqueados!

en: Search Feed
pt_BR: Feed de pesquisa

en: Search Impressions
pt_BR: Impressões de pesquisa

en: Search Page
pt_BR: Página de pesquisa

en: Search Preview
pt_BR: Pré-visualização de pesquisa

en: Search Result Format
pt_BR: Formato de resultado de pesquisa

en: Search Results Page
pt_BR: Página de resultados de pesquisas

en: Search Results for
pt_BR: Resultados de pesquisa para

en: Search Schema
pt_BR: Esquema de pesquisa

en: Search Statistics
pt_BR: Estatísticas de pesquisa

en: Search Statistics is a %1$s Feature
pt_BR: As estatísticas de pesquisa são um recurso da versão %1$s

en: Search String
pt_BR: Comando de pesquisa

en: Search Term
pt_BR: Termo de Pesquisa

en: Search URLs
pt_BR: Pesquisar URLs

en: Search for Features...
pt_BR: Pesquisar recursos…

en: Search for an item...
pt_BR: Pesquise um item…

en: Search result format
pt_BR: Formato do resultado da pesquisa

en: Search statistics are being fetched.
pt_BR: As estatísticas de pesquisas estão sendo coletadas.

en: Search traffic insights
pt_BR: Percepções de tráfego gerado a partir de pesquisas

en: Security
pt_BR: Segurança

en: See Advanced Settings
pt_BR: Ver configurações avançadas

en: See Affiliate Links
pt_BR: Ver links de afiliados

en: See All
pt_BR: Ver tudo

en: See All %1$s %2$s Links
pt_BR: Ver todos os %1$s links de %2$s

en: See All Linking Opportunities
pt_BR: Ver todas as oportunidades de direcionamento

en: See All Resources
pt_BR: Ver todos os recursos

en: See All SEO Statistics
pt_BR: Confira todas as estatísticas de SEO

en: See Dismissed Notifications
pt_BR: Veja as notificações dispensadas

en: See Examples
pt_BR: Ver exemplos

en: See Orphaned Posts
pt_BR: Ver posts órfãos

en: See Other
pt_BR: Ver outro

en: See a Full Domains Report
pt_BR: Ver um relatório completo de domínios

en: See a Full Links Report
pt_BR: Ver um relatório completo de links

en: See all dismissed notifications.
pt_BR: Veja todas as notificações dispensadas.

en: See all features
pt_BR: Ver todos os recursos

en: See our full documentation
pt_BR: Veja nossa documentação completa

en: Select Roles
pt_BR: Selecionar papéis

en: Select Rule
pt_BR: Selecionar regra

en: Select Settings
pt_BR: Selecione as configurações

en: Select Site
pt_BR: Selecionar site

en: Select Status
pt_BR: Selecionar status

en: Select a %1$s
pt_BR: Selecionar um %1$s

en: Select a Value or Add a New One
pt_BR: Selecionar um valor ou adicionar um novo

en: Select a category to help us narrow down the SEO options that work best for you and your site.
pt_BR: Selecione uma categoria para nos ajudar a restringir as opções de SEO que funcionam melhor para você e seu site.

en: Select a plugin...
pt_BR: Selecionar plugin

en: Select settings that you would like to reset:
pt_BR: Selecione as configurações que deseja redefinir:

en: Select the post types for which you want to automatically inject an author bio.
pt_BR: Selecione os tipos de post para os quais você deseja adicionar automaticamente uma biografia de autor.

en: Select the post types you want the Writing Assistant to be available.
pt_BR: Selecione os tipos de post que você deseja que o Assistente de escrita esteja disponível.

en: Select which %1$s widgets to display on the dashboard.
pt_BR: Selecione quais widgets do %1$s exibir no painel.

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
pt_BR: Selecione que tipos de posts aparecem em seu sitemap.

en: Select which Post Types you want to use the %1$s columns with.
pt_BR: Selecione quais tipos de post você quer usar com as colunas do %1$s.

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
pt_BR: Selecione quais taxonomias devem aparecer no seu sitemap.

en: Select which Taxonomies should include an RSS feed.
pt_BR: Selecione quais taxonomias um feed RSS deve incluir.

en: Select which Taxonomies you want to use the %1$s columns with.
pt_BR: Selecione quais taxonomias você quer usar com as colunas do %1$s.

en: Select which post type archives should include an RSS feed. This only applies to post types that include an archive page.
pt_BR: Selecione quais arquivos de tipo de post um feed RSS deve incluir. Isso se aplica somente a tipos de post que contêm uma página de arquivo.

en: Select your timezone
pt_BR: Selecione seu fuso horário

en: Select your timezone:
pt_BR: Selecione seu fuso horário:

en: Self Storage
pt_BR: Autoarmazenamento

en: Send Test Email
pt_BR: Enviar e-mail de teste

en: Sending summaries to additional email addresses is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: O envio de resumos para endereços de e-mail adicionais é um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Sentence Case
pt_BR: Maiúsculas/minúsculas em frase

en: Sentence length is looking great!
pt_BR: O comprimento da frase está ótimo!

en: Sentences length
pt_BR: Tamanho de frase

en: Sentiment
pt_BR: Sentimento

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Separator Character
pt_BR: Caractere separador

en: Server
pt_BR: Servidor

en: Server Info
pt_BR: Informações do servidor

en: Server error (5xx)
pt_BR: Erro do servidor (5xx)

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Service Unavailable
pt_BR: Serviço indisponível

en: Set Publication Name
pt_BR: Definir nome da publicação

en: Set custom SEO meta, social meta and more for individual terms.
pt_BR: Defina meta SEO personalizado, meta social e muito mais para termos individuais.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Setup %1$s
pt_BR: Configurar o %1$s

en: Setup Open Graph for Facebook, X (Twitter), etc. to show the right content / thumbnail preview.
pt_BR: Configure o Open Graph para Facebook, X (Twitter) etc. e mostre o conteúdo correto/ pré-visualização em miniatura.

en: Setup Site Analyzer + Smart Recommendations
pt_BR: Analisador de configuração de site + Recomendações inteligentes

en: Setup Webmaster Tools
pt_BR: Configurar ferramentas de webmaster

en: Setup Wizard
pt_BR: Assistente de configuração

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
pt_BR: Compartilhe o seu conteúdo nas suas plataformas de mídias sociais favoritas para aumentar o engajamento e o seu SEO.

en: Show
pt_BR: Exibir

en: Show %1$s Meta Box
pt_BR: Exibir Meta Box do %1$s

en: Show %1$s Thumbnail in Google Custom Search
pt_BR: Exibir miniatura do(a) %1$s na pesquisa personalizada do Google

en: Show Blog Home
pt_BR: Exibir página inicial de blog

en: Show Breadcrumbs on Your Website
pt_BR: Exibir caminhos de navegação no seu site

en: Show Facebook Author
pt_BR: Exibir autor do Facebook

en: Show Icons
pt_BR: Exibir ícones

en: Show Labels
pt_BR: Exibir rótulos

en: Show Less
pt_BR: Exibir Menos

en: Show More
pt_BR: Exibir mais

en: Show Opening Hours
pt_BR: Exibir horário de funcionamento

en: Show Publication Date
pt_BR: Exibir data de publicação

en: Show Results For:
pt_BR: Exibir resultados para:

en: Show Tax ID
pt_BR: Exibir ID fiscal

en: Show Title
pt_BR: Exibir Título

en: Show VAT ID
pt_BR: Exibir ID de IVA

en: Show X Author
pt_BR: Mostrar autor X

en: Show current item
pt_BR: Exibir item atual

en: Show icon
pt_BR: Exibir ícone

en: Show icons
pt_BR: Exibir ícones

en: Show in Search Results
pt_BR: Exibir nos resultados de pesquisa

en: Show label
pt_BR: Exibir rótulo

en: Show labels
pt_BR: Exibir rótulos

en: Show more
pt_BR: Mostrar mais

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
pt_BR: Exiba a sua localização para os visitantes usando um Google Map interativo. Crie diversos mapas para diversas localidades.

en: Showing %1$s of %2$s
pt_BR: Exibindo %1$s de %2$s

en: Shows the canonical URL specified by you (the website owner). Canonical URLs help indicate the preferred version of a page, especially for duplicate content.
pt_BR: Mostra o URL canônico especificado por você (o proprietário do site). Os URLs canônicos ajudam a indicar a versão preferencial de uma página, especialmente para conteúdo duplicado.

en: Site Aliases
pt_BR: Aliases de site

en: Site Description
pt_BR: Descrição do site

en: Site Language
pt_BR: Idioma do site

en: Site Link
pt_BR: Link do site

en: Site Link (Alt)
pt_BR: Link do site (Alt)

en: Site Name
pt_BR: Nome do site

en: Site Title
pt_BR: Título do site

en: Site URL
pt_BR: URL do site

en: Site link (link as text).
pt_BR: Link para o site (link como texto).

en: Site link (name as text).
pt_BR: Link para o site (nome como texto).

en: Sitemap Errors
pt_BR: Erros de sitemap

en: Sitemap Index
pt_BR: Índice do sitemap

en: Sitemap Settings
pt_BR: Configurações de sitemap

en: Sitemaps are a list of all your content that search engines use when they crawl your site.
pt_BR: Sitemaps são uma lista de todo o seu conteúdo que os mecanismos de pesquisa usam quando rastreiam o seu site.

en: Skip %1$s Deactivate
pt_BR: Ignorar e desativar

en: Skip this Step
pt_BR: Pular este passo

en: Slowly Recovering
pt_BR: Recuperando lentamente

en: Small Offline Business
pt_BR: Pequena empresa off-line

en: Smart Recommendations
pt_BR: Recomendações Inteligentes

en: Smart Redirects + 404 Detection
pt_BR: Redirecionamentos Inteligentes + Detecção de 404

en: Smart Schema
pt_BR: Esquema smart

en: Social Event
pt_BR: Evento social

en: Social Media
pt_BR: Redes sociais

en: Social Meta
pt_BR: Meta social

en: Social Meta (Open Graph Markup)
pt_BR: Meta Social (Marcação Open Graph)

en: Social Networks
pt_BR: Redes sociais

en: Social Profiles
pt_BR: Perfis sociais

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
pt_BR: Metadados sociais para categorias, tags e taxonomias personalizadas

en: Some CSS files don't seem to be minified.
pt_BR: Alguns arquivos CSS não parecem estar minimizados.

en: Some Javascript files don't seem to be minified.
pt_BR: Alguns arquivos JavaScript não parecem estar minimizados.

en: Some Open Graph meta tags are missing.
pt_BR: Estão faltando algumas metatags do Open Graph.

en: Some images on the page have no alt attribute.
pt_BR: Algumas imagens da página não contêm atributos alt.

en: Some images on your page have no alt attribute.
pt_BR: Algumas imagens em sua página não têm atributo alt.

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
pt_BR: Alguns servidores podem ser configurados para servir recursos de arquivos diretamente e evitar redirecionamento.

en: Sometimes inline CSS is a culprit. A little inline CSS can help your page render faster. Too much will bloat the HTML file and increase the page loading time.
pt_BR: Às vezes, o CSS inline é o culpado. Um pouco de CSS inline pode ajudar a renderizar sua página com mais rapidez. Muito irá inchar o arquivo HTML e aumentar o tempo de carregamento da página.

en: Song
pt_BR: Música

en: Sort By
pt_BR: Ordenar por

en: Sort Direction
pt_BR: Ordenar direção

en: Sort Order
pt_BR: Definir ordem

en: Source URL
pt_BR: URL de fonte

en: Source URLs
pt_BR: URLs de fonte

en: South Korea
pt_BR: Coréia do Sul

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Speed tests for individual pages/posts
pt_BR: Testes de velocidade para páginas/posts individuais

en: Sport
pt_BR: Esporte

en: Sports Activity Location
pt_BR: Localização da Atividade Esportiva

en: Sports Event
pt_BR: Evento esportivo

en: Sports League
pt_BR: Liga de esportes

en: Sports Team
pt_BR: Time de esporte

en: St. Helena
pt_BR: Santa Helena

en: St. Vincent & Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Start Date
pt_BR: Data de início

en: Start Date and End Date must be different.
pt_BR: A data de início e a data de término devem ser diferentes.

en: State
pt_BR: Estado

en: State/Province
pt_BR: Estado/Província

en: Static Posts Page Feed
pt_BR: Página estática dos seus posts

en: Static sitemap files detected
pt_BR: Arquivos estáticos de sitemap detectados

en: Stats
pt_BR: Estatísticas

en: Stay ahead in SEO with our new email digest! Get the latest tips, trends, and tools delivered right to your inbox, helping you optimize smarter and faster. Enable it today and never miss an update that can take your rankings to the next level.
pt_BR: Saia na frente em SEO com nosso novo resumo por e-mail! Receba as últimas dicas, tendências e ferramentas diretamente em sua caixa de entrada, ajudando você a otimizar de forma mais inteligente e rápida. Ative-o hoje mesmo e nunca mais perca uma atualização que pode impulsionar suas classificações para um novo patamar.

en: Step %1$s of %2$s
pt_BR: Passo %1$s de %2$s

en: Store
pt_BR: Loja

en: Strip Punctuation
pt_BR: Extrair pontuação

en: Strip punctuation from image attributes
pt_BR: Extrair pontuação de atributos de imagem

en: Subcategory
pt_BR: Subcategoria

en: Subheading distribution
pt_BR: Distribuição de subtítulo

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit %1$s Deactivate
pt_BR: Enviar e desativar

en: Submit a Support Ticket
pt_BR: Enviar uma solicitação de suporte

en: Submit a ticket and our world class support team will be in touch soon.
pt_BR: Envie um tíquete e nossa equipe de suporte de padrão internacional entrará em contato em breve.

en: Submit articles to Google News that were published in the last 48 hours.
pt_BR: Envie artigos para o Google Notícias que foram publicados nas últimas 48 horas.

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
pt_BR: Envie suas notícias mais recentes para o Google Notícias (somente planos Pro e Elite)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
pt_BR: Envie seus vídeos para mecanismos de pesquisa (somente planos Pro e Elite)

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Success! The backup was deleted.
pt_BR: O backup foi excluído.

en: Success! The backup was restored.
pt_BR: O backup foi recuperado.

en: Success! Your settings have been imported.
pt_BR: Suas configurações foram importadas.

en: Successful fetch
pt_BR: Busca bem-sucedida

en: Suggest a Feature
pt_BR: Sugerir um recurso

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Summary with Large Image
pt_BR: Resumo com imagem grande

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Super! 🔥🔥🔥
pt_BR: Excelente! 🔥🔥🔥

en: Super-charge your SEO with Link Assistant! Get relevant suggestions for adding internal links to older content as well as finding any orphaned posts that have no internal links. Use our reporting feature to see all link suggestions or add them directly from any page or post.
pt_BR: Turbine seu SEO com o assistente de links! Receba sugestões relevantes para adicionar links internos a conteúdos mais antigos e encontre posts órfãos sem links internos. Use nosso recurso de relatório para ver todas as sugestões de links ou adicione-as diretamente de qualquer página ou post.

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Support & Docs
pt_BR: Documentação e suporte

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Sync your site with Google Search Console and get valuable insights right inside your WordPress dashboard. Track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
pt_BR: Sincronize seu site com o Google Search Console e obtenha informações valiosas diretamente no painel do WordPress. Monitore as classificações de palavra-chave e o desempenho da pesquisa para posts individuais com insights acionáveis ​​para ajudá-lo a ter uma classificação mais elevada nos resultados de pesquisa!

en: System Status
pt_BR: Estado do sistema

en: System Status Info
pt_BR: Informações sobre o estado do sistema

en: São Tomé & Príncipe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: TV Show
pt_BR: Programa de TV

en: Table of Contents Settings
pt_BR: Configurações da lista de conteúdo

en: Tagline
pt_BR: Descrição

en: Taiwan
pt_BR: Taiwan (Ilha Formosa)

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Target URL
pt_BR: URL de destino

en: Tax ID
pt_BR: ID fiscal

en: Tax ID:
pt_BR: CPF/CNPJ:

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Taxonomy Columns
pt_BR: Colunas de taxonomia

en: Taxonomy Columns is a %1$s feature. %2$s
pt_BR: As colunas de taxonomia são um recurso da versão %1$s. %2$s

en: Taxonomy Feeds
pt_BR: Feeds de taxonomia

en: Taxonomy Name
pt_BR: Nome da taxonomia

en: Taxonomy Priority Score
pt_BR: Pontuação de prioridade de taxonomia

en: Technical Support
pt_BR: Suporte técnico

en: Television Station
pt_BR: Estação de Televisão

en: Tell Google about your business for display as a Knowledge Graph card or business carousel.
pt_BR: Diga ao Google sobre sua empresa para exibição como um cartão de gráfico de conhecimento ou carrossel de negócios.

en: Temporarily unable to load feed.
pt_BR: Temporariamente impossibilitado de carregar o feed.

en: Temporary
pt_BR: Temporário

en: Temporary Redirect
pt_BR: Redirecionamento temporário

en: Term
pt_BR: Termo

en: Term (A-Z)
pt_BR: Termo (A-Z)

en: Term (Z-A)
pt_BR: Termo (Z-A)

en: Term Custom Field Name
pt_BR: Nome de campo personalizado de termo

en: Term Meta
pt_BR: Metatermo

en: Thank you for choosing the best WordPress SEO plugin. %1$s default settings works great out of the box. We created the setup wizard to guide you through some important configuration settings & custom-tailored SEO best practices for your site to help you improve rankings.
pt_BR: Obrigado por escolher o melhor plugin de SEO para o WordPress! As configurações padrão do %1$s funcionam muito bem sem que você precise fazer nenhum ajuste, mas criamos um Assistente de configuração para orientar você sobre alguns ajustes importantes e recomendações de SEO personalizadas para melhorar as classificações do seu site.

en: That's Awesome!
pt_BR: Isso é incrível!

en: That's awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
pt_BR: Isso é fantástico! Você poderia nos fazer um ENORME favor e dar uma avaliação de 5 estrelas no WordPress para ajudar a divulgar nosso trabalho e aumentar nossa motivação?

en: The "Allow" rule takes precedence.
pt_BR: A regra de “Permissão” tem prioridade.

en: The "Block key" blocks both the key and all of its values, while "Block Key & values" lets you selectively block only certain values, without blocking the entire key.
pt_BR: A opção "Bloquear chave" bloqueia a chave e todos os seus valores, enquanto a opção "Bloquear chave e valores" permite que você bloqueie apenas determinados valores de forma seletiva, sem bloquear a chave inteira.

en: The #1 Stripe payments plugin for WordPress. Start accepting one-time and recurring payments on your WordPress site without setting up a shopping cart. No code required.
pt_BR: O melhor plugin de pagamentos do Stripe para o WordPress. Comece a aceitar pagamentos únicos e recorrentes no seu site WordPress sem configurar um carrinho de compras. Não é necessário nenhum código.

en: The #1 affiliate management plugin for WordPress. Easily create an affiliate program for your eCommerce store or membership site within minutes and start growing your sales with the power of referral marketing.
pt_BR: O melhor plugin de gerenciamento de afiliados para o WordPress. Crie facilmente um programa de afiliados para a sua loja de comércio eletrônico ou site de associação em poucos minutos e comece a aumentar suas vendas com o poder do marketing de indicação.

en: The %1$s SKU.
pt_BR: O SKU de %1$s.

en: The %1$s Team
pt_BR: A equipe da %1$s

en: The %1$s brand.
pt_BR: A marca de %1$s.

en: The %1$s price.
pt_BR: O preço de %1$s.

en: The %1$s title.
pt_BR: O título de %1$s.

en: The %1$saverage click-through rate of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: A %1$staxa média de cliques de seu conteúdo nos resultados de pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The %1$saverage click-through rate of your tracked keywords in search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: A %1$staxa média de cliques de suas palavras-chave monitoradas nos resultados de pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The %1$saverage position of your content in search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: A %1$sposição média de seu conteúdo nos resultados de pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The %1$stotal number of clicks that your website received from search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: O %1$s número de cliques que seu site recebeu dos resultados da pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The %1$stotal number of clicks your tracked keywords have aggregated from search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: O %1$snúmero total de cliques que suas palavras-chave rastreadas agregaram dos resultados de pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The %1$stotal number of impressions your tracked keywords have aggregated in search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: O %1$snúmero total de impressões que suas palavras-chave rastreadas agregaram nos resultados de pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The %1$stotal number of keywords that are being tracked%2$s for your website.
pt_BR: O %1$snúmero de palavras-chave que estão sendo rastreadas%2$s no seu site.

en: The %1$stotal number of keywords that your website ranks for in search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: O %1$snúmero total de palavras-chave para quais seu site é classificado nos resultados de pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The %1$stotal number of times your website appeared in search results%2$s within the selected timeframe.
pt_BR: O %1$snúmero total de vezes que seu site apareceu nos resultados de pesquisa%2$s no período selecionado.

en: The 404 error format.
pt_BR: O formato do erro 404.

en: The API key you have entered is invalid. Please check your API key and try again.
pt_BR: A chave de API inserida é inválida. Verifique a sua chave de API e tente de novo.

en: The Best Google Analytics Plugin for WordPress
pt_BR: O melhor plugin do Google Analytics para WordPress

en: The Content Rankings report provides valuable insights into the performance of your content in search results and helps you optimize your posts for better results. This report is generated on a monthly basis, covering the past 12 months leading up to the current month. By regularly reviewing this report, you can identify trends in your post rankings and make informed decisions to improve your content's visibility and ultimately increase rankings in search results.
pt_BR: O relatório de classificações de conteúdo fornece percepções valiosas sobre o desempenho do seu conteúdo em resultados de pesquisa e ajuda você a otimizar os seus posts para obter resultados melhores. Esse relatório é gerado mensalmente e abrange os últimos 12 meses. Consulte-o regularmente para identificar tendências nas classificações dos seus posts e tomar com segurança decisões que aumentam a visibilidade do seu conteúdo e suas classificações em resultados de pesquisa.

en: The ExactMetrics Google Analytics for WordPress plugin helps you properly setup all the powerful Google Analytics tracking features without writing any code or hiring a developer.
pt_BR: O plugin ExactMetrics Google Analytics for WordPress ajuda você a configurar corretamente todos os recursos poderosos do Google Analytics sem precisar escrever nenhum código ou contratar um desenvolvedor.

en: The Facebook App ID of the site's app. In order to use Facebook Insights, you must add the App ID to your page. Insights lets you view analytics for traffic to your site from Facebook. Find the App ID in your App Dashboard.
pt_BR: O ID do aplicativo de Facebook do app do site. Para usar o Facebook Insights, você deve adicionar o ID do aplicativo à sua página. Insights deixa você ver análises de tráfego ao seu site a partir do Facebook. Encontre o ID do aplicativo no Painel do seu app.

en: The Google News Sitemap lets you control which content you submit to Google News and only contains articles that were published in the last 48 hours.
pt_BR: O sitemap do Google Notícias permite controlar o conteúdo que você envia ao Google Notícias e contém apenas artigos publicados nas 48 horas anteriores.

en: The HTML anchor allows %1$s to link directly to your header from this table of contents block. Feel free to edit if you want, but an anchor is required. For headings without an anchor, %1$s will automatically generate them.
pt_BR: A âncora HTML permite que o %1$s seja associado diretamente ao seu título a partir desse bloco de lista de conteúdo. Você pode editá-la, mas ela é obrigatória. O %1$s vai gerar âncoras automaticamente para títulos sem âncoras.

en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
pt_BR: A tag de HTML usada para o rótulo de cada seção. O padrão é %1$s.

en: The Image SEO module is a premium feature that enables you to globally control the title, alt tag, caption, description and filename of the images on your site.
pt_BR: O módulo SEO de imagem é um recurso premium que permite controlar globalmente título, tag alt, legenda, descrição e nome de arquivo das imagens do seu site.

en: The IndexNow addon is required to use this feature.
pt_BR: O complemento IndexNow é necessário para usar este recurso.

en: The IndexNow addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
pt_BR: O complemento IndexNow deve ser atualizado. O %1$s %2$s requer a versão mínima %3$s para o complemento %4$s. Você tem a versão %5$s instalada neste momento.

en: The Pro version installed correctly, but it needs to be activated from the Plugins page inside your WordPress admin.
pt_BR: A versão PRO foi instalada corretamente, mas precisa ser ativada na página de Plugins dentro da área de administração do seu WordPress.

en: The SEO analysis failed due to an unknown error. Please wait a moment and try again. If the issue continues to occur, then please contact our support team.
pt_BR: A análise de SEO falhou devido a um erro desconhecido. Aguarde um momento e tente novamente. Se o problema persistir, entre em contato com nossa equipe de suporte.

en: The SEO title is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: O título de SEO possui %1$d caracteres e está muito longo.

en: The SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: O título de SEO possui somente %1$d caracteres e está muito curto.

en: The SEO title is set and is %1$d characters long.
pt_BR: O título de SEO está definido e possui %1$d caracteres.

en: The Start Date must be lower than the End Date.
pt_BR: A data de início deve ser inferior à data de término.

en: The Title of the Page or Site you are Sharing
pt_BR: O título da página ou site que você está compartilhando

en: The URL of the author page.
pt_BR: O URL da página do autor.

en: The URL of the item the author knows about (e.g. "https://amazon.com").
pt_BR: O URL do item que o autor conhece (por exemplo, "https://amazon.com").

en: The URL of the school, college, or university where the author studied.
pt_BR: O URL da escola, faculdade ou universidade onde o autor estudou.

en: The URL provided is invalid.
pt_BR: O URL fornecido é inválido.

en: The Video Sitemap generates an XML Sitemap for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
pt_BR: O sitemap de vídeo gera um sitemap XML para conteúdo de vídeo em seu site. Os mecanismos de pesquisa usam essas informações para exibir informações de rich snippet nos resultados da pesquisa.

en: The Video Sitemap works in much the same way as the XML Sitemap module, it generates an XML Sitemap specifically for video content on your site. Search engines use this information to display rich snippet information in search results.
pt_BR: O sitemap de vídeo funciona da mesma maneira que o módulo Sitemap em XML. Ele gera um sitemap em XML especificamente para conteúdo de vídeo no seu site. Os mecanismos de pesquisa usam essas informações para exibir informações de rich snippet nos resultados de pesquisas.

en: The archive format.
pt_BR: O formato do arquivo.

en: The archive post type name.
pt_BR: O nome do tipo de post do arquivo.

en: The attachments feed allows users to subscribe to any changes to your site made to media file categories.
pt_BR: O feed de anexos permite que os usuários se inscrevam para ser informados sobre mudanças feitas em categorias de arquivos de mídia do seu site.

en: The author's display name.
pt_BR: O nome de exibição do autor.

en: The author's first name.
pt_BR: O nome do autor.

en: The author's last name.
pt_BR: O sobrenome do autor.

en: The authors feed allows your users to subscribe to any new content written by a specific author.
pt_BR: O feed de autores permite que os usuários se inscrevam para ser informados sobre novo conteúdo escrito por um autor específico.

en: The best WordPress eCommerce plugin for selling digital downloads. Start selling eBooks, software, music, digital art, and more within minutes. Accept payments, manage subscriptions, advanced access control, and more.
pt_BR: O melhor plugin de comércio eletrônico do WordPress para a venda de downloads digitais. Comece a vender e-books, software, música, arte digital e muito mais em poucos minutos. Aceite pagamentos, gerencie assinaturas, controle o acesso e muito mais.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 1000+ form templates. Trusted by over 6 million websites as the best forms plugin.
pt_BR: O melhor criador de formulários para WordPress de arrastar e soltar. Crie facilmente ótimos formulários de contato, pesquisas, formulários de pagamento e muito mais com nossos mais de 1.000 modelos. Aprovado por mais de 6 milhões de sites como o melhor plugin de formulários.

en: The biography of the author.
pt_BR: A biografia do autor.

en: The blog page title.
pt_BR: O título da página do blog.

en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
pt_BR: O símbolo %1$s deve ser inserido no início (por exemplo, %2$s).

en: The code above will be added between the %1$s tags on every page on your website.
pt_BR: O código abaixo será adicionado entre as tags %1$s em cada página do seu site.

en: The content is below the minimum of words. Add more content.
pt_BR: O conteúdo está abaixo do mínimo de palavras. Adicione mais conteúdo.

en: The content length is ok. Good job!
pt_BR: O tamanho do conteúdo está ok. Bom trabalho!

en: The content of your page/post.
pt_BR: O conteúdo da sua página/post.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read.
pt_BR: A cópia atinge %1$s no teste, o que é considerado %2$s para leitura.

en: The copy scores %1$s in the test, which is considered %2$s to read. %3$s
pt_BR: A cópia atinge %1$s no teste, o que é considerado %2$s para leitura. %3$s

en: The crumb separator.
pt_BR: O separador de caminhos.

en: The current date, localized.
pt_BR: A data atual, em formato localizado.

en: The current day of the month, localized.
pt_BR: O dia atual do mês, em formato localizado.

en: The current month, localized.
pt_BR: O mês atual, em formato localizado.

en: The current year, localized.
pt_BR: O ano atual, em formato localizado.

en: The date of the current archive, localized.
pt_BR: A data do arquivo atual, em formato localizado.

en: The date when the page/post was published, localized.
pt_BR: A data de publicação da página ou do post, em formato localizado.

en: The day of the month when the page/post was published, localized.
pt_BR: O dia do mês de publicação da página ou do post, em formato localizado.

en: The day.
pt_BR: O dia.

en: The description for your site.
pt_BR: A descrição do seu site.

en: The description of the primary term, first assigned term or the current term.
pt_BR: A descrição do termo principal, do primeiro termo atribuído ou do termo atual.

en: The description should stimulate reader interest and get them to click on the article. Think of it as a mini-advertisement for your content.
pt_BR: A descrição deve estimular o interesse do leitor e levá-los a clicar no artigo. Pense nisso como um minianúncio do seu conteúdo.

en: The display name of the post author.
pt_BR: O nome de exibição do autor do post.

en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
pt_BR: O símbolo %1$s deve ser usado ao final (por exemplo, %2$s).

en: The excerpt defined on your page/post.
pt_BR: O resumo definido em sua página/post.

en: The excerpt defined on your page/post. Will not fall back to the post content.
pt_BR: O resumo definido na sua página ou post (não remeterá ao conteúdo do post).

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
pt_BR: O criador de páginas de destino com recurso arrastar e soltar mais rápido para o WordPress. Crie páginas de destino personalizadas sem escrever código, conecte-as ao seu CRM, reúna assinantes e aumente seu público. Aprovado por 1 milhão de sites.

en: The featured image of the current page/post.
pt_BR: A imagem em destaque da página/post atual.

en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
pt_BR: Os campos a seguir contêm informações de SEO importantes do %1$s que podem afetar o seu site.

en: The fields below provide structured information for search engines about the current author. By filling out these fields, you will enhance your online presence and improve search engine visibility. This increases the chances of your author details appearing prominently in search results, making it easier for readers, publishers, and media representatives to discover and connect with you.
pt_BR: Os campos abaixo apresentam informações estruturadas para os mecanismos de pesquisa sobre o autor atual. Ao preencher esses campos, você aprimorará sua presença on-line e melhorará a visibilidade do mecanismo de pesquisa. Isso aumenta as chances de seus detalhes de autor aparecerem com destaque nos resultados de pesquisa, facilitando a descoberta e o contato com você por parte de leitores, editores e representantes da mídia.

en: The file that you've currently selected is not a CSV file.
pt_BR: Você não selecionou um arquivo CSV.

en: The first name of the post author.
pt_BR: O primeiro nome do autor do post.

en: The first word of each sentence starts with a capital.
pt_BR: A primeira palavra de cada frase é iniciada com letra maiúscula.

en: The following %1$s addons will be installed: %2$s
pt_BR: Serão instalados os seguintes complementos do %1$s: %2$s

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.
pt_BR: Os gráficos de estatísticas de SEO a seguir são métricas úteis para entender a visibilidade do seu site ou páginas em resultados de pesquisa e pode ajudar a identificar tendências ou mudanças ao longo do tempo.

en: The following SEO Statistics graphs are useful metrics for understanding the visibility of your website or pages in search results and can help you identify trends or changes over time.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts, so while the data may seem inconsistent with Google Search Console, this is intentional.
pt_BR: Os gráficos de estatística de SEO a seguir são métricas úteis para entender a visibilidade do seu site ou páginas em resultados de pesquisa, e identificar tendências ou mudanças ao longo do tempo.<br /><br />Observação: esses dados se limitam às 100 principais palavras-chave por dia para agilizar o processamento e ajudar você a priorizar os seus esforços de SEO. Os dados podem parecer diferentes do Google Search Console, mas isso é intencional.

en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
pt_BR: Os seguintes complementos não podem ser usados por exigirem o %1$s%2$s %3$s%4$s para funcionar:

en: The following function arguments can be used to override the default settings:
pt_BR: Os seguintes argumentos de função podem ser usados ​​para substituir as configurações padrão:

en: The following plugins and %1$s addons will be installed: %2$s
pt_BR: Serão instalados os seguintes plugins e complementos do %1$s: %2$s

en: The following plugins will be installed: %1$s
pt_BR: Serão instalados os seguintes plugins: %1$s

en: The following settings will be added directly to an author's schema meta data via the %1$sknowsAbout%2$s property. This property helps with the Experience aspect of Google's E-E-A-T guidelines. After setting the global options here, you can add them directly in an authors profile page.
pt_BR: As configurações a seguir serão adicionadas diretamente aos metadados do esquema de um autor por meio da propriedade %1$sknowsAbout%2$s. Ela ajuda no aspecto Experiência das diretrizes E-E-A-T do Google. Após definir as opções globais aqui, você pode adicioná-las diretamente na página de perfil de um autor.

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
pt_BR: Os seguintes atributos de shortcode podem ser usados para substituir as configurações padrão:

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
pt_BR: A função aceita uma matriz associativa com os seguintes argumentos que podem ser usados ​​para substituir as configurações padrão:

en: The geographic area where a service or offered item is provided.
pt_BR: A área geográfica onde um serviço ou item oferecido é fornecido.

en: The global RSS feed is how users subscribe to any new content that has been created on your site.
pt_BR: O feed RSS global permite que os usuários se inscrevam para receber novo conteúdo criado no seu site.

en: The global comments feed allows users to subscribe to any new comments added to your site.
pt_BR: O feed de comentários globais permite que os usuários se inscrevam para receber novos comentários adicionados ao seu site.

en: The keyword is being processed. This can take a couple of minutes.
pt_BR: A palavra-chave está sendo processada. Isso pode levar alguns minutos.

en: The label.
pt_BR: O rótulo.

en: The last name of the post author.
pt_BR: O sobrenome do autor do post.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
pt_BR: O melhor plugin de análise do WordPress que mostra como as pessoas encontram e usam seu site, para que você possa tomar decisões baseadas em dados para expandir seus negócios. Configure corretamente o Google Analytics sem escrever código.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
pt_BR: A chave de licença fornecida está desativada. Use uma chave diferente para continuar recebendo atualizações automáticas.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
pt_BR: A chave de licença fornecida é inválida. Use uma chave diferente para continuar recebendo atualizações automáticas.

en: The log for the blocked bots is located here: %1$s
pt_BR: O log dos bots bloqueados está localizado aqui: %1$s

en: The meta description for the current page/post.
pt_BR: A metadescrição da página ou do post atual.

en: The meta description is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: A metadescrição possui %1$d caracteres e está muito longa.

en: The meta description is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: A metadescrição possui somente %1$d caracteres e está muito curta.

en: The meta description is over 160 characters.
pt_BR: A meta descrição tem mais de 160 caracteres.

en: The meta description is set and is %1$d characters long.
pt_BR: A metadescrição está definida e possui %1$d caracteres.

en: The meta description is too short.
pt_BR: A meta descrição é muito curta.

en: The month when the page/post was published, localized.
pt_BR: O mês de publicação da página ou do post, em formato localizado.

en: The month.
pt_BR: O mês.

en: The most advanced WordPress search plugin. Customize your WordPress search algorithm, reorder search results, track search metrics, and everything you need to leverage search to grow your business.
pt_BR: O mais avançado plugin de pesquisa para o WordPress. Personalize seu algoritmo de pesquisa do WordPress, reordene os resultados da pesquisa, acompanhe as métricas de pesquisa e tudo o que você precisa para aproveitar a pesquisa e expandir seus negócios.

en: The name of the first term of a given taxonomy that is assigned to the current page/post.
pt_BR: O nome do primeiro termo de uma determinada taxonomia atribuída à página ou ao post atual.

en: The name of the item the author knows about (e.g. "Amazon").
pt_BR: O nome do item que o autor conhece (por exemplo, "Amazon").

en: The name of the parent term of the current term.
pt_BR: O nome do termo principal ou do termo atual.

en: The network rule takes precedence.
pt_BR: A regra de rede tem prioridade.

en: The options below are disabled because you are using %1$s to manage your SEO. They can be changed in the %2$sSearch Appearance menu%3$s.
pt_BR: As opções a seguir estão desabilitadas, pois você está usando o %1$s para gerenciar o seu SEO. Elas podem ser alteradas no %2$smenu Aparência de pesquisa%3$s.

en: The organization the author works for.
pt_BR: A organização para a qual o autor trabalha.

en: The original title of the current post.
pt_BR: O título original do post atual.

en: The page contains a noindex header or meta tag.
pt_BR: A página contém um título ou metatag noindex.

en: The page does not contain any noindex header or meta tag.
pt_BR: A página não contém nenhum título ou metatag noindex.

en: The page has a correct number of internal and external links.
pt_BR: A página possui um número correto de links internos e externos.

en: The page has not been indexed. Please check %1$sGoogle Search Console%2$s for more details.
pt_BR: A página não foi indexada. Consulte %1$sGoogle Search Console%2$s para mais detalhes.

en: The page is indexed.
pt_BR: A página está indexada.

en: The page is invalid or has errors. Please check %1$sGoogle Search Console%2$s for more details.
pt_BR: A página é inválida ou contém erros. Consulte %1$sGoogle Search Console%2$s para mais detalhes.

en: The page is using the canonical link tag.
pt_BR: A página está usando a tag de link canônico.

en: The page makes %1$d requests.
pt_BR: A página faz %1$d solicitações.

en: The page number for the current paginated page.
pt_BR: O número da página na paginação atual.

en: The page number.
pt_BR: O número de páginas.

en: The page that you have entered is invalid or already exists. Please enter a page with a unique slug.
pt_BR: A página inserida é inválida ou já existe. Insira uma página com um slug único.

en: The paginated RSS feeds are for any posts or pages that are paginated.
pt_BR: Os feeds RSS paginados se destinam a qualquer post ou página que tenham paginação.

en: The permalink for the current page/post.
pt_BR: O link permanente para a página/post atual.

en: The permalink for this post just changed! This could result in 404 errors for your site visitors.
pt_BR: O link permanente desse post acaba de mudar, e os visitantes do seu site podem receber erros 404.

en: The permalink.
pt_BR: O link permanente.

en: The phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup is invalid. As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) again with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
pt_BR: O número de telefone que você informou para a marcação de esquema do seu gráfico de conhecimento é inválido. Como ele precisa ter formato internacional, insira o número (%1$s) novamente com o código de país, por exemplo, +55 (55) 555-1234.

en: The post comments feed allows your users to subscribe to any new comments on a specific page or post.
pt_BR: O feed de comentários de post permite que usuários se inscrevam para receber novos comentários em uma página ou post específico.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
pt_BR: Os tipos de post (por slug, separados por vírgula) incluídos no sitemap.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
pt_BR: O caminho de navegação (breadcrumb) ajuda os usuários a navegarem pelo seu site e mecanismos de pesquisa a entenderem a estrutura e a hierarquia de links em uma página.

en: The query arg has been successfully added to the blocklist.
pt_BR: O argumento de consulta foi adicionado com sucesso à lista de bloqueios.

en: The query arg has been successfully deleted.
pt_BR: O argumento de consulta foi excluído com sucesso.

en: The query arg has been successfully unblocked.
pt_BR: O argumento de consulta foi desbloqueado com sucesso.

en: The query arg you've entered is already being blocked.
pt_BR: O arg de consulta que você inseriu já está sendo bloqueado.

en: The ratio of internal links to external links is uneven.
pt_BR: A proporção de links internos para links externos é desigual.

en: The regex syntax is invalid.
pt_BR: A sintaxe de expressão regular é inválida.

en: The response time is under 0.2 seconds.
pt_BR: O tempo de resposta é inferior a 0,2 segundo.

en: The response time of the page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
pt_BR: O tempo de resposta da página é de %1$f segundos. É recomendável manter esse tempo igual ou inferior a 0,2 segundo.

en: The response time of your page is %1$f seconds. It is recommended to keep it equal to or below 0.2 seconds.
pt_BR: O tempo de resposta da sua página é de %1$f segundos. Recomenda-se mantê-lo igual ou inferior a 0,2 segundos.

en: The robots.txt editor in %1$s allows you to set up a robots.txt file for your site that will override the default robots.txt file that WordPress creates. By creating a robots.txt file with %2$s you have greater control over the instructions you give web crawlers about your site.
pt_BR: O editor de robots.txt no %1$s permite que você configure um arquivo robots.txt para o seu site que substituirá o arquivo robots.txt padrão criado pelo WordPress. Ao criar um arquivo robots.txt com o %2$s, você tem maior controle sobre as instruções fornecidas sobre o seu site aos web crawlers.

en: The robots.txt file is missing or unavailable.
pt_BR: O arquivo robots.txt não existe ou não está disponível.

en: The school, college, or university where the author studied.
pt_BR: A escola, faculdade ou universidade onde o autor estudou.

en: The search feed allows visitors to subscribe to your content based on a specific search term.
pt_BR: O feed de pesquisa permite que visitantes se inscrevam para receber o seu conteúdo com base em um termo de pesquisa específico.

en: The search result format.
pt_BR: O formato do resultado da pesquisa.

en: The search string.
pt_BR: O comando de pesquisa.

en: The separator defined in the search appearance settings.
pt_BR: O separador definido nas configurações de aparência da pesquisa.

en: The server is not using "expires" headers for the images.
pt_BR: O servidor não está usando títulos “expires” (com prazo de expiração) para as imagens.

en: The server is using "expires" headers for the images.
pt_BR: O servidor está usando títulos “expires” (com prazo de expiração) para as imagens.

en: The site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
pt_BR: O site possui um arquivo robots.txt com uma ou mais diretrizes “disallow” (que indicam não rastreamento a mecanismos de pesquisa).

en: The site has a robots.txt file.
pt_BR: O site possui um arquivo robots.txt.

en: The site is not using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: O site não está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: The site is using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: O site está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: The size of the HTML document is %1$d KB.
pt_BR: O tamanho do documento HTML é de %1$d KB.

en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
pt_BR: A direção de ordenamento. Os valores possíveis são %1$s e %2$s.

en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
pt_BR: A direção de ordenamento. Os valores possíveis são %1$s, %2$s, %3$s e %4$s.

en: The source URL should probably start with a %1$s
pt_BR: O URL de fonte deve começar provavelmente com %1$s

en: The static posts page feed allows users to subscribe to any new content added to your blog page.
pt_BR: O feed de páginas de post estáticas permite que usuários se inscrevam para receber novo conteúdo adicionado à página do seu blog.

en: The tagline for your site, set in the general settings.
pt_BR: O slogan do seu site, definido nas configurações gerais.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
pt_BR: As taxonomias (por slug, separadas por vírgula) incluídas no sitemap.

en: The term the user is searching for.
pt_BR: O termo que o usuário está procurando.

en: The text contains at least %1$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up!
pt_BR: O texto contém ao menos %1$d sentenças consecutivas começando com a mesma palavra. Experimente variar as opções!

en: The theme is not visible.
pt_BR: O tema não está visível.

en: The title is over 60 characters.
pt_BR: O título tem mais de 60 caracteres.

en: The title is too short.
pt_BR: O título é muito curto.

en: The title of the current archive.
pt_BR: O título da categoria atual.

en: The title of the parent post of the current page/post.
pt_BR: O título do post principal da página ou do post atual.

en: The title of the primary term, first assigned term or the current term.
pt_BR: O título do termo principal, o primeiro termo atribuído ou o termo atual.

en: The way your site is displayed in search results is very important. Take some time to look over these settings and tweak as needed.
pt_BR: A forma como o seu site é exibido em resultados de pesquisas é muito importante. Reserve algum tempo para examinar essas configurações e ajustá-las conforme necessário.

en: The www and non-www versions of the URL are not redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do URL não são redirecionadas para o mesmo site.

en: The www and non-www versions of your URL are not redirected to the same site.
pt_BR: As versões www e não www do seu URL não são redirecionadas para o mesmo site.

en: The year when the page/post was published, localized.
pt_BR: O ano de publicação da página ou do post, em formato localizado.

en: The year.
pt_BR: O ano.

en: Theater Event
pt_BR: Evento teatral

en: There are no new notifications at this moment.
pt_BR: Não há novas notificações neste momento.

en: There are no posts here
pt_BR: Não há nenhum post aqui

en: There are no visible plugins.
pt_BR: Não há nenhum plugin visível.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify CSS files.
pt_BR: Existem ferramentas do lado do servidor (incluindo plugins do WordPress) para reduzir automaticamente os arquivos CSS.

en: There are server-side tools (including WordPress plugins) to automatically minify JavaScript files.
pt_BR: Existem ferramentas do lado do servidor (incluindo plugins do WordPress) para reduzir automaticamente os arquivos JavaScript.

en: There are sitemaps with errors
pt_BR: Há sitemaps com erros

en: There is enough variety in your sentences. That's great!
pt_BR: Há variedade suficiente em suas frases. Isso é ótimo!

en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
pt_BR: Parece que há um problema ao executar o JavaScript no seu site. %1$sO %2$s é desenvolvido com JavaScript para que você tenha a melhor experiência possível.

en: There was an error connecting to the licensing API. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao conectar à API de licenciamento. Tente de novo mais tarde.

en: There was an error deleting the physical robots.txt file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao excluir o arquivo robots.txt físico.

en: There was an error importing the robots.txt content from the URL.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar o conteúdo do robots.txt do URL.

en: There was an error importing the static robots.txt file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar o arquivo robots.txt estático.

en: There was an error importing your file. Please make sure you are uploading the correct file or it is in the proper format.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar seu arquivo. Verifique se você está carregando o arquivo correto ou se ele está no formato adequado.

en: These are the results our SEO Analzyer has generated after analyzing the homepage of your website.
pt_BR: Estes são os resultados que nosso Analisador de SEO gerou após analisar a página inicial do seu site.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please choose it in the list above.
pt_BR: Essas regras personalizadas do robots.txt serão aplicadas globalmente a toda a sua rede. Para ajustar as regras do robots.txt de um site específico, selecione na lista acima.

en: These custom robots.txt rules will apply globally to your entire network. To adjust the robots.txt rules for an individual site, please visit the dashboard for that site directly and update the settings there.
pt_BR: Essas regras personalizadas do robots.txt serão aplicadas globalmente a toda a sua rede. Para ajustar as regras do robots.txt de um site específico, acesse o painel desse site e atualize as configurações.

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific keywords and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning keywords may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing keywords may need to be reevaluated and potentially modified or replaced.<br /><br />Note: This data is capped at the top 100 keywords per day to speed up processing and to help you prioritize your SEO efforts.
pt_BR: Essas listas podem ser úteis para entender o desempenho de palavras-chave específicas e identificar oportunidades de melhoria. Por exemplo, as palavras-chave com os melhores resultados são indicadas para mais otimização ou promoção, e as com o pior desempenho podem precisar ser reavaliadas e talvez modificadas ou substituídas.<br /><br />Observação: esses dados se limitam às 100 principais palavras-chave por dia para acelerar o processo e ajudar você a priorizar os seus esforços de SEO.

en: These lists can be useful for understanding the performance of specific pages or posts and identifying opportunities for improvement. For example, the top winning content may be good candidates for further optimization or promotion, while the top losing may need to be reevaluated and potentially updated.
pt_BR: Estas listas podem ser úteis para entender o desempenho de páginas ou posts específicos, e identificar oportunidades de melhoria. Por exemplo, o melhor conteúdo pode ser indicado para mais otimização ou promoção, e o pior conteúdo talvez precise ser reavaliado e atualizado.

en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
pt_BR: Estas configurações vão afetar todos os caminhos de navegação exibidos pelo %1$s em todo o seu site.

en: This Headline Analyzer is part of %1$s to help you increase your traffic. %2$sAnalyze your site further here%3$s →%4$s
pt_BR: O Analisador de títulos integra o %1$s para ajudar a aumentar o seu tráfego. %2$sAnalise o seu site em detalhes aqui%3$s →%4$s

en: This URL was unreachable when the report was run and could not be analyzed with the rest of the articles.
pt_BR: Esse URL não estava acessível quando o relatório foi executado e não pôde ser analisado com o restante dos artigos.

en: This action cannot be undone.
pt_BR: Esta ação não pode ser desfeita.

en: This action cannot be undone. Before taking this action, we recommend that you make a %1$sfull website backup first%2$s.
pt_BR: Essa ação não pode ser desfeita. Antes de realizar essa ação, recomendamos que você faça um %1$sbackup completo do site primeiro%2$s.

en: This action will block the selected query args.
pt_BR: Essa ação bloqueará os args de consulta selecionados.

en: This action will block this query arg.
pt_BR: Essa ação bloqueará este arg de consulta.

en: This action will disconnect %1$s from Google Search Console. By disconnecting from Google Search Console, you will no longer receive valuable insights on how your content is being discovered.
pt_BR: Essa ação desconectará o %1$s do Google Search Console. Ao se desconectar, você não receberá mais informações importantes sobre como o seu conteúdo está sendo encontrado.

en: This action will disconnect %1$s from SEOBoost. By disconnecting from SEOBoost, you will no longer be able to get actionable insights for your target keywords to help your content rank better in SERPs.
pt_BR: Esta ação desconectará o %1$s do SEOBoost. Ao se desconectar, você não poderá mais obter insights práticos sobre suas palavras-chave para ajudar seu conteúdo a obter uma melhor classificação nas SERPs.

en: This action will permanently remove the selected query args.
pt_BR: Esta ação excluirá permanentemente os args de consulta selecionados.

en: This action will permanently remove this query arg.
pt_BR: Esta ação excluirá definitivamente este arg de consulta.

en: This action will unblock the selected query args.
pt_BR: Esta ação irá desbloquear os args de consulta selecionados.

en: This action will unblock this query arg.
pt_BR: Esta ação irá desbloquear este arg de consulta.

en: This addon requires an update. %1$s %2$s requires a minimum version of %3$s for the %4$s addon. You currently have %5$s installed.
pt_BR: Este complemento deve ser atualizado. O %1$s %2$s requer a versão mínima %3$s para o complemento %4$s. Você tem a versão %5$s instalada neste momento.

en: This adds %1$s to the admin toolbar for easy access to your SEO settings.
pt_BR: Adiciona o %1$s à barra de ferramentas de administrador para acessar facilmente as suas configurações de SEO.

en: This allows you to edit the .htaccess file for your site. All WordPress sites on an Apache server have a .htaccess file and we have provided you with a convenient way of editing it. Care should always be taken when editing important files from within WordPress as an incorrect change could cause WordPress to become inaccessible. %1$sBe sure to make a backup before making changes and ensure that you have FTP access to your web server and know how to access and edit files via FTP.%2$s
pt_BR: Permite que você edite o arquivo .htaccess do seu site. Todos os sites do WordPress em um servidor Apache contêm um arquivo .htaccess, e oferecemos uma forma prática de editá-lo. Tome cuidado ao editar arquivos importantes no WordPress, pois uma alteração incorreta pode tornar o WordPress inacessível. %1$sFaça um backup antes de qualquer alteração e confirme se você possui acesso FTP ao seu servidor web e sabe como acessar e editar arquivos por FTP.%2$s

en: This allows you to hide plugin announcements and update details in the Notification Center.
pt_BR: Isso permite ocultar anúncios de plugin e atualizar detalhes na Central de notificações.

en: This email was auto-generated and sent from %1$s.
pt_BR: Este e-mail foi gerado automaticamente e enviado de %1$s.

en: This feature allows you to log all query arguments that are used on your site and block them. This will help prevent search engines from crawling every variation of your pages with unrecognized query arguments and help save search engine crawl quota.
pt_BR: Esse recurso permite que você registre todos os argumentos de consulta usados no seu site e os bloqueie. Isso ajudará a evitar que os mecanismos de pesquisa rastreiem todas as variações de suas páginas com argumentos de consulta não reconhecidos e ajudará a economizar a cota de rastreamento dos mecanismos de pesquisa.

en: This feature is used to automatically add content to your site's RSS feed. More specifically, it allows you to add links back to your blog and your blog posts so scrapers will automatically add these links too. This helps search engines identify you as the original source of the content.
pt_BR: Este recurso é usado para adicionar conteúdo automaticamente ao feed RSS do seu site. Mais especificamente, ele permite que você adicione links de volta ao seu blog e às suas postagens, para que os scrapers adicionem automaticamente esses links também. Isso ajuda os mecanismos de pesquisa a identificá-lo como a fonte original do conteúdo.

en: This feature requires one of the following plans:
pt_BR: Este recurso exige um destes planos:

en: This feature requires the following plan:
pt_BR: Este recurso exige este plano:

en: This functionality relies on widget support, which is not available in your current theme.
pt_BR: Esta funcionalidade depende do suporte para widget, que não está disponível no seu tema atual.

en: This graph is a visual representation of how well <strong>keywords are ranking in search results over time</strong> based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
pt_BR: Este gráfico é uma representação visual das <strong>classificações das palavras-chave em resultados de pesquisa ao longo do tempo</strong> com base em sua posição e taxa de cliques (CTR) média. Dessa forma, você pode entender o desempenho de palavras-chave e identificar tendências e variações.

en: This is a %1$s Feature
pt_BR: Este é um recurso da versão %1$s

en: This is a duplicate of a URL you are already adding. You can only add unique source URLs.
pt_BR: Você está adicionando este URL em duplicidade. Só é possível adicionar URLs de fonte únicos.

en: This is a global feed of your site output in the Atom format. %1$s
pt_BR: Este é um feed global de saída do seu site no formato Atom. %1$s

en: This is a global feed of your site output in the RDF/RSS 1.0 format. %1$s
pt_BR: Este é um feed global de saída do seu site no formato RDF/RSS 1.0. %1$s

en: This is a network-wide change.
pt_BR: Esta alteração se aplica a toda a rede.

en: This is far below the recommended minimum of words.
pt_BR: Isso está muito abaixo do mínimo recomendado de palavras.

en: This is over our recommendation of 50 KB.
pt_BR: O tamanho ultrapassa nossa recomendação de 50 KB.

en: This is the default graph for this post type. All data for this graph will be automatically generated.
pt_BR: Este é o gráfico padrão para este tipo de post. Todos os dados deste gráfico serão gerados automaticamente.

en: This is under the average of 33 KB.
pt_BR: O tamanho está abaixo da média de 33 KB.

en: This is what your page configured with %1$s will look like when shared via Facebook. The site title and description will be automatically added.
pt_BR: Isto é como a sua página configurada com o %1$s será exibida quando compartilhada via Facebook. O título e a descrição do site serão adicionados automaticamente.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
pt_BR: Esta chave de licença atingiu o número máximo de ativações. Desative-a em outro site ou adquira uma nova licença para continuar recebendo atualizações automáticas.

en: This notice will automatically disappear as soon as the import has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
pt_BR: Este aviso vai desaparecer automaticamente quando a importação terminar. Enquanto isso, tudo deve continuar funcionando normalmente.

en: This notice will automatically disappear as soon as the migration has completed. Meanwhile, everything should continue to work as expected.
pt_BR: Este aviso vai desaparecer automaticamente quando a migração terminar. Enquanto isso, tudo deve continuar funcionando normalmente.

en: This option allows you to control whether %1$s should parse shortcodes when generating data such as the SEO title/meta description. Enabling this setting may cause conflicts with third-party plugins/themes. %2$s
pt_BR: Esta opção permite que você controle se o %1$s deve analisar shortcodes ao gerar dados como o metatítulo ou a metadescrição de SEO. Habilitar esta opção pode causar conflitos com plugins ou temas de outros desenvolvedores. %2$s

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
pt_BR: Esta opção permite que você troque o uso das palavras chave Meta através de todo o site.

en: This option will generate a separate RSS Sitemap which can be submitted to Google, Bing and any other search engines that support this type of sitemap. The RSS Sitemap contains an RSS feed of the latest updates to your site content. It is not a full sitemap of all your content.
pt_BR: Esta opção vai gerar um sitemap de RSS à parte, que poderá ser enviado para o Google, o Bing e qualquer outro mecanismo de pesquisa compatível com esse formato. O sitemap de RSS contém um feed RSS das atualizações mais recentes no conteúdo do seu site. Ele não é um sitemap completo de todo o seu conteúdo.

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
pt_BR: Este redirecionamento é compatível usando o recurso Relocalizar site, disponível na guia Redirecionamento de site completo.

en: This rule conflicts with rule #%1$s%2$s.%3$s
pt_BR: Esta regra está em conflito com a regra n.º  %1$s%2$s.%3$s

en: This rule is a duplicate of rule #%1$s%2$s.
pt_BR: Esta regra é igual à regra n.º  %1$s%2$s.

en: This rule overrides the default rule #%1$s%2$s.
pt_BR: Essa regra substitui a regra padrão n.º %1$s%2$s.

en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
pt_BR: Esta configuração permite que você alterne entre o sitemap regular e o sitemap com arquivo de data compacto. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
pt_BR: Esta configuração se aplica somente a posts e páginas.

en: This shows the date and time when Google's crawler (Googlebot) last visited and crawled the page.
pt_BR: Mostra a data e a hora em que o rastreador do Google (Googlebot) visitou e monitorou a página pela última vez.

en: This site is running in a sub-directory of your main site located at %1$s. Your robots.txt file should only appear in the root directory of that site.
pt_BR: Este site está sendo executado em um subdiretório do seu site principal localizado em %1$s. Seu arquivo robots.txt deve aparecer apenas no diretório raiz desse site.

en: This site runs in a sub-directory. The robots.txt file must be located at the root of the website host to which it applies.
pt_BR: Este site é executado em um subdiretório. O arquivo robots.txt deve ficar localizado na raiz do servidor do site ao qual ele se aplica.

en: This sitemap contains
pt_BR: Este sitemap contém

en: This sitemap index contains
pt_BR: Este índice de sitemap contém

en: This sitemap was %1$s generated on %2$s at %3$s by %4$s %5$s - the original SEO plugin for WordPress.
pt_BR: Este sitemap foi gerado %1$s em %2$s às %3$s pelo %4$s %5$s, o plugin de SEO original para o WordPress.

en: This specifies whether your website's robots meta tag allows Googlebot to index the page.
pt_BR: Especifica se a meta tag robots do seu site permite que o Googlebot indexe a página.

en: This specifies whether your website's robots.txt file allows Googlebot to crawl the page.
pt_BR: Especifica se o arquivo robots.txt do seu site permite que o Googlebot rastreie a página.

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
pt_BR: Este comando é anexado a títulos e descrições de páginas paginadas (como páginas de termos ou arquivo).

en: This table displays the performance of keywords that your site ranks for over time, including metrics such as impressions, click-through rate, and average position in search results. It allows for easy analysis of how keywords are performing and identification of any underperforming keywords that may need to be optimized or replaced.
pt_BR: Esta tabela apresenta o desempenho de palavras-chave que contribuem para as classificações do seu site ao longo do tempo, inclusive métricas como impressões, taxa de cliques e posição média em resultados de pesquisa. Ela permite analisar facilmente como palavras-chave estão se saindo e identificar algumas que possam precisar ser otimizadas ou substituídas.

en: This will permanently remove the selected pages from the additional pages sitemap.
pt_BR: Esta opção remove permanentemente as páginas selecionadas do sitemap de páginas adicionais.

en: This will permanently remove this page from the additional pages sitemap.
pt_BR: Esta opção remove permanentemente esta página do sitemap de páginas adicionais.

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: Title
pt_BR: Título

en: Title & Description
pt_BR: Título e descrição

en: Title Attribute Format
pt_BR: Formato do Atributo Title

en: Title Case
pt_BR: Maiúsculas/minúsculas em título

en: Title Separator
pt_BR: Separador de título

en: Title Wrapper
pt_BR: Invólucro de título

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Titles
pt_BR: Títulos

en: To
pt_BR: A

en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
pt_BR: Para adicionar este bloco, edite uma página ou post, e busque o bloco “%1$s — Caminhos de navegação”. %2$s

en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
pt_BR: Para adicionar este bloco, edite uma página ou post, e busque o bloco %1$s“%2$s — Sitemap em HTML”%3$s.

en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s" widget.
pt_BR: Para adicionar este widget, acesse a %1$spágina de widgets%2$s e procure por widget "%3$s".

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
pt_BR: Para informar a mecanismos de pesquisa quais perfis estão associados a este site, insira-os a seguir:

en: To let search engines know which profiles are associated with this user, enter them below:
pt_BR: Para informar a mecanismos de pesquisa quais perfis estão associados a este usuário, insira-os a seguir:

en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the Query Arg. For example: %2$s
pt_BR: Se quiser evitar uma expressão extremamente regular, você pode usar %1$s para ancorar no início da arg de conulta. Por exemplo: %2$s

en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
pt_BR: Se quiser evitar uma expressão extremamente regular, você pode usar %1$s para ancorar no início do URL (por exemplo, %2$s).

en: To unlock more features, consider %1$s.
pt_BR: Para desbloquear mais recursos, considere %1$s.

en: To unlock the selected features, please %1$s and enter your license key below.
pt_BR: Para desbloquear os recursos selecionados, por favor, %1$s e insira sua chave de licença abaixo.

en: To unlock the selected features, please enter your license key below.
pt_BR: Para desbloquear os recursos selecionados, insira a sua chave de licença a seguir.

en: To use this feature, first add a focus keyphrase.
pt_BR: Para usar este recurso, adicione antes uma frase-chave de foco.

en: To view the new sitemap, first save changes.
pt_BR: Para ver o novo sitemap, salve antes as alterações.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
pt_BR: Para ver o sitemap, insira um URL e salve as alterações.

en: Toddlers
pt_BR: Crianças pequenas

en: Too Long
pt_BR: Muito longo

en: Too Long 😑
pt_BR: Muito longo 😑

en: Too Many Words
pt_BR: Muitas palavras

en: Too Many Words 😑
pt_BR: Muitas palavras 😑

en: Too Short
pt_BR: Muito curto

en: Too Short 🙃
pt_BR: Muito curto 🙃

en: Too few internal links on the page.
pt_BR: Há muito poucos links internos na página.

en: Too few internal links on your page.
pt_BR: Poucos links internos em sua página.

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Top 10 Ways to Increase Traffic
pt_BR: As 10 melhores formas de aumentar o tráfego

en: Top 3 Position
pt_BR: As 3 melhores posições

en: Top Competitor Content
pt_BR: Conteúdo do concorrente principal

en: Top Content Discovery
pt_BR: Principais descobertas de conteúdo

en: Top Domain Reports
pt_BR: Os melhores relatórios de domínio

en: Top Keywords
pt_BR: As melhores palavras-chave

en: Top Losing
pt_BR: Piores resultados

en: Top Losing Keywords
pt_BR: Principais palavras-chave premiadas

en: Top Losing Posts
pt_BR: Principais posts premiados

en: Top Pages
pt_BR: As melhores páginas

en: Top Positions
pt_BR: Principais posições

en: Top Winning
pt_BR: Melhores resultados

en: Top Winning Keywords
pt_BR: Principais palavras-chave premiadas

en: Top Winning Posts
pt_BR: Principais posts premiados

en: Top-rated WordPress donation and fundraising plugin. Over 10,000+ non-profit organizations and website owners use Charitable to create fundraising campaigns and raise more money online.
pt_BR: O melhor plugin para doações e captação de recursos do WordPress. Mais de 10.000 organizações sem fins lucrativos e proprietários de sites usam o Charitable para criar campanhas e arrecadar mais dinheiro on-line.

en: Total %1$s
pt_BR: Total de %1$s

en: Total Clicks
pt_BR: Total de cliques

en: Total External Links
pt_BR: Total de links externos

en: Total Keywords
pt_BR: Total de palavras-chave

en: Total Links
pt_BR: Total de links

en: Tourist Information Center
pt_BR: Centro de Informações Turísticas

en: Track Blocked Bots
pt_BR: Rastrear robôs bloqueados

en: Track how well keywords are ranking in search results over time based on their position and average CTR. This can help you understand the performance of keywords and identify any trends or fluctuations.
pt_BR: Monitore como as palavras-chave estão se classificando em resultados de pesquisa com base em sua posição e taxa de cliques (CTR) média. Dessa forma, você pode entender o desempenho de palavras-chave e identificar tendências e variações.

en: Track how your site is performing in search rankings and generate reports with actionable insights.
pt_BR: Monitore como o seu site está se saindo em classificações de pesquisa e gere relatórios com percepções acionáveis.

en: Track keyword rankings
pt_BR: Monitorar classificações de palavras-chave

en: Track page rankings
pt_BR: Monitorar classificações de páginas

en: Tracking
pt_BR: Monitorando

en: Transition words
pt_BR: Palavras de transição

en: Travel Agency
pt_BR: Agência de Viagens

en: Trend
pt_BR: Tendência

en: Trinidad & Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: TruSEO Score
pt_BR: Pontuações TruSEO

en: TruSEO Score & Content
pt_BR: Pontuação e conteúdo TruSEO

en: TruSEO cannot analyze the post while you are using the Code Editor. Please switch back to the Visual Editor to view your results.
pt_BR: O TruSEO não pode analisar o post enquanto você estiver usando o editor de código. Volte para o editor visual para acessar seus resultados.

en: TruSEO scoring can improve your search engine rankings. To see TruSEO scores for your published posts, enable at least one post type by turning on "Show in Search Results" in the Search Appearance settings.
pt_BR: A pontuação TruSEO pode melhorar a classificação nos mecanismos de busca. Para visualizar a pontuação TruSEO de seus posts publicados, ative pelo menos um tipo de post ativando "Mostrar nos resultados de pesquisa" nas configurações de aparência de pesquisa.

en: Try Again
pt_BR: Tente de novo

en: Try New Headline
pt_BR: Experimentar novo título

en: Try to replace embedded objects with HTML5 alternatives.
pt_BR: Tente substituir objetos embutidos por alternativas HTML5.

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
pt_BR: Transforme os visitantes do seu site em embaixadores da marca! Aumente facilmente sua lista de e-mail, tráfego do site e seguidores de mídia social com o mais poderoso plugin de brindes e concursos para o WordPress.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type to search...
pt_BR: Digite para pesquisar…

en: Typical
pt_BR: Típico

en: Typical Top
pt_BR: Parte superior do Típico

en: U.S. Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens Americanas

en: URL Count
pt_BR: Quantidade de URLs

en: URL already exists.
pt_BR: O URL já existe.

en: Unable to read CSV file. Please check if the file is valid and try again.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo CSV. Verifique se o arquivo é válido e tente de novo.

en: Unauthorized
pt_BR: Não autorizado

en: Unavailable for Legal Reasons
pt_BR: Indisponível por motivos legais

en: Unblock
pt_BR: Desbloquear

en: Unblock Query Arg
pt_BR: Desbloquear arg de consulta

en: Unblock Query Args
pt_BR: Desbloquear args de consulta

en: Unblocked
pt_BR: Desbloqueado

en: Uncommon Words
pt_BR: Palavras incomuns

en: Under Construction
pt_BR: Em construção

en: Underscores (_)
pt_BR: Sublinhados (_)

en: Unfortunately, there was an error importing your SEO plugin settings. This could be due to an incompatibility in the version installed. Make sure you are on the latest version of the plugin and try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar as suas configurações de plugin de SEO, talvez por uma incompatibilidade com a versão instalada. Instale a versão mais recente do plugin e tente de novo.

en: Uninstall %1$s
pt_BR: Desinstalar o %1$s

en: Unisex
pt_BR: Unissex

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Universal Analytics V3 Deprecation Notice
pt_BR: Aviso de descontinuação do Universal Analytics V3

en: Universal Tracking for AMP and Instant Articles
pt_BR: Monitoramento universal para AMP e Instant Articles

en: University
pt_BR: Universidade

en: Unknown User Agent
pt_BR: Agente de usuário desconhecido

en: Unknown fetch state
pt_BR: Estado de busca desconhecido

en: Unknown indexing status
pt_BR: Status de indexação desconhecido

en: Unknown robots.txt state, typically because the page wasn't fetched or found, or because robots.txt itself couldn't be reached
pt_BR: Estado desconhecido do robots.txt, normalmente porque a página não foi buscada ou encontrada, ou porque o próprio robots.txt não pôde ser acessado

en: Unknown user agent
pt_BR: Agente de usuário desconhecido

en: Unlimited Schema
pt_BR: Esquema ilimitado

en: Unlock AI Generator
pt_BR: Acessar gerador de IA

en: Unlock Access Control
pt_BR: Desbloquear controle de acesso

en: Unlock All Features
pt_BR: Desbloquear todos os recursos

en: Unlock Author SEO (E-E-A-T)
pt_BR: Acessar SEO do autor (E-E-A-T)

en: Unlock Breadcrumb Templates
pt_BR: Desbloquear modelos de caminhos de navegação

en: Unlock Custom Fields
pt_BR: Desbloquear campos personalizados

en: Unlock Custom Taxonomies
pt_BR: Desbloquear taxonomias personalizadas

en: Unlock Domain Activations
pt_BR: Acessar ativações de domínio

en: Unlock Image SEO
pt_BR: Desbloquear SEO de imagens

en: Unlock Keyword Tracking
pt_BR: Desbloquear o rastreamento de palavras-chave

en: Unlock Link Assistant
pt_BR: Desbloquear o Assistente de links

en: Unlock Local SEO
pt_BR: Desbloquear o SEO local

en: Unlock Network Tools
pt_BR: Acessar ferramentas de rede

en: Unlock News Sitemaps
pt_BR: Desbloquear sitemaps de notícias

en: Unlock Post Tracking
pt_BR: Desbloquear rastreamento de posts

en: Unlock Redirects
pt_BR: Desbloquear redirecionamentos

en: Unlock SEO Revisions
pt_BR: Desbloquear revisões de SEO

en: Unlock Schema Generator
pt_BR: Desbloquear gerador de esquemas

en: Unlock Schema Markup Generator
pt_BR: Desbloquear gerador de marcação de esquema

en: Unlock Search Statistics
pt_BR: Desbloquear estatísticas de pesquisa

en: Unlock Video Sitemaps
pt_BR: Desbloquear sitemaps de vídeo

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Manage your license key activations for each individual domain.
pt_BR: Desbloqueie ferramentas de rede para gerenciar todos os seus sites em um local único e fácil e usar. Gerencie as ativações das suas chaves de licença para cada domínio.

en: Unlock network-level tools to manage all your sites from one easy-to-use location. Migrate data or create backups without the need to visit each dashboard.
pt_BR: Desbloqueie ferramentas de rede para gerenciar todos os seus sites em um local único e fácil e usar. Migre dados ou crie backups sem precisar acessar cada painel.

en: Up
pt_BR: Para cima

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update (Don't Modify Date)
pt_BR: Atualizar (não modificar data)

en: Update Addon
pt_BR: Atualizar complemento

en: Update Author SEO (E-E-A-T)
pt_BR: Atualizar SEO do autor (E-E-A-T)

en: Update IndexNow
pt_BR: Atualizar o IndexNow

en: Update Options
pt_BR: Atualizar opções

en: Update Page
pt_BR: Atualizar página

en: Update WPCode
pt_BR: Atualize o WPCode

en: Update to version
pt_BR: Atualizar para a versão

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade %1$s to Pro and Unlock all Features!
pt_BR: Atualize o %1$s para a versão Pro e desbloqueie todos os recursos!

en: Upgrade Your Plan
pt_BR: Atualize Seu Plano

en: Upgrade to %1$s
pt_BR: Atualize para o %1$s

en: Upgrade to %1$s %2$s
pt_BR: Atualizar para o %1$s %2$s

en: Upgrade to %1$s Today
pt_BR: Atualizar para a versão %1$s hoje mesmo

en: Upgrade to %1$s and Save %2$s
pt_BR: Atualize para a versão %1$s e economize %2$s

en: Upgrade to Pro
pt_BR: Atualizar para a versão Pro

en: Upgrade to Pro Today!
pt_BR: Atualize hoje mesmo para a versão Pro!

en: Upgrade to Pro to Unlock Powerful SEO Features
pt_BR: Atualize para a versão Pro e desbloqueie Poderosos Recursos de SEO

en: Upgrade to Pro to unlock Search Statistics and sync your site with Google Search Console. Get valuable insights right inside your WordPress dashboard, track keyword rankings and search performance for individual posts with actionable insights to help you rank higher in search results!
pt_BR: Atualize para a versão Pro e acesse as estatísticas de pesquisa para sincronizar seu site com o Google Search Console. Obtenha insights valiosos diretamente no painel do WordPress, monitore as classificações de palavras-chave e o desempenho de pesquisa de posts individuais com insights acionáveis para ajudá-lo a obter uma classificação mais elevada nos resultados de pesquisa!

en: Upload Directory Info
pt_BR: Informações do diretório de upload

en: Upload or Select Image
pt_BR: Enviar ou selecionar imagem

en: Usage Examples
pt_BR: Exemplos de uso

en: Usage Tracking
pt_BR: Monitoramento de uso

en: Use 24h format
pt_BR: Usar formato 24h

en: Use AI Generator
pt_BR: Usar o Gerador de IA

en: Use Categories for Meta Keywords
pt_BR: Usar categorias para palavras-chave meta

en: Use Categories in Article Tags
pt_BR: Usar categorias em tags de artigos

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
pt_BR: Usar conteúdo para descrições geradas automaticamente

en: Use Custom Blocklists
pt_BR: Use listas de bloqueios personalizadas

en: Use Data from Facebook Tab
pt_BR: Usar dados da guia do Facebook

en: Use Default Settings
pt_BR: Usar configurações padrão

en: Use Defaults
pt_BR: Usar padrões

en: Use Keywords in Article Tags
pt_BR: Usar palavras-chave em tags de artigos

en: Use Meta Keywords
pt_BR: Usar palavras-chave meta

en: Use Post Tags in Article Tags
pt_BR: Usar tags de posts em tags de artigos

en: Use Range
pt_BR: Faixa de uso

en: Use Snippet
pt_BR: Usar snippets

en: Use Tags for Meta Keywords
pt_BR: Usar tags para palavras-chave meta

en: Use a default template
pt_BR: Usar um modelo padrão

en: Use our configuration wizard to properly set up %1$s with your WordPress website.
pt_BR: Use o nosso assistente de configuração para configurar corretamente o %1$s com o seu website WordPress.

en: Use our powerful Schema Generator to configure Schema Markup for your content. Search Engines use structured data to better understand what your site is about as well as to display rich snippets in search results. %1$s
pt_BR: Use nosso poderoso Gerador de esquemas para configurar marcação de esquema para o seu conteúdo. Mecanismos de pesquisa usam dados estruturados para entender melhor sobre o que é o seu site e exibir rich snippets em resultados de pesquisa. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
pt_BR: Use este código PHP em qualquer lugar do seu tema (no loop) para exibir os caminhos de navegação. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
pt_BR: Use este código PHP em qualquer lugar do seu tema para exibir o sitemap. %1$s

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates or author archive template to display a bio for the author.
pt_BR: Use o seguinte código PHP em qualquer lugar nos modelos de post do seu tema ou no modelo de arquivo do autor para exibir uma biografia do autor.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post author.
pt_BR: Use o seguinte código PHP em qualquer lugar nos modelos de post de seu tema para exibir uma biografia do autor do post.

en: Use the following PHP code anywhere in your theme's post templates to display a bio for the post reviewer.
pt_BR: Use o seguinte código PHP em qualquer lugar nos modelos de post de seu tema para exibir uma biografia para o revisor do post.

en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
pt_BR: Use este shortcode para exibir o sitemap em HTML. %1$s

en: Use the following shortcode to display the author bio.
pt_BR: Use o seguinte shortcode para exibir a biografia do autor.

en: Use the following shortcode to display the author name.
pt_BR: Use o seguinte shortcode para exibir o nome do autor.

en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
pt_BR: Use este shortcode para exibir os caminhos de navegação atuais. %1$s

en: Use the following shortcode to display the reviewer name.
pt_BR: Use o seguinte shortcode para exibir o nome do revisor.

en: Use the home page description
pt_BR: Usar a descrição da página inicial

en: Use the home page title
pt_BR: Use o título da página inicial

en: Use the power of ChatGPT to generate engaging SEO titles and meta descriptions for your posts.
pt_BR: Use o poder do ChatGPT para gerar títulos SEO envolventes e meta descrições para seus posts.

en: Use the same username for multiple social networks
pt_BR: Use o mesmo nome de usuário para várias redes sociais

en: Use your focus keyphrase more in your H2 and H3 subheadings.
pt_BR: Use mais a sua frase-chave de foco nos seus subtítulos H2 e H3.

en: Used
pt_BR: Usado

en: User Access Control
pt_BR: Controle de acesso de usuários

en: User Agent
pt_BR: Agente de usuário

en: User Agent Blocklist
pt_BR: Lista de bloqueio de agente

en: User Count
pt_BR: Quantidade de usuários

en: User Language
pt_BR: Idioma do Usuário

en: User-Declared Canonical:
pt_BR: Canônico declarado pelo usuário:

en: Uses
pt_BR: Utilizações

en: Uses (Highest)
pt_BR: Usos (Mais alto)

en: Uses (Lowest)
pt_BR: Usos (Mais baixo)

en: Using WPCode you can install AIOSEO code snippets with 1-click directly from this page or the WPCode library inside the WordPress admin.
pt_BR: Com o WPCode, você pode instalar snippets de códigos do AIOSEO com um único clique diretamente desta página ou da biblioteca WPCode a partir do administrador do WordPress.

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
pt_BR: Ao usar as ferramentas personalizadas a seguir, você pode adicionar um sitemap em HTML no seu site para que os visitantes descubram todo o seu conteúdo. Adicionar um sitemap em HTML ao seu site também pode ajudar mecanismos de pesquisa a encontrarem o seu conteúdo com mais facilidade.

en: VAT ID:
pt_BR: ID de IVA:

en: Validate Schema
pt_BR: Validar esquema

en: Validate with Google
pt_BR: Validar com o Google

en: Value
pt_BR: Valor

en: Vat ID
pt_BR: ID de IVA

en: Version
pt_BR: Versão

en: Very Good!
pt_BR: Muito Bom!

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Video Sitemap
pt_BR: Sitemap de vídeo

en: Video Sitemaps is a %1$s Feature
pt_BR: Os sitemaps de vídeo são um recurso da versão %1$s

en: Video Tutorials
pt_BR: Vídeos Tutoriais

en: Video URL
pt_BR: URL do vídeo

en: Video and News Sitemaps
pt_BR: Sitemaps de vídeos e notícias

en: View %1$s
pt_BR: Ver %1$s

en: View All
pt_BR: Ver tudo

en: View All Documentation
pt_BR: Ver toda a documentação

en: View Documentation
pt_BR: Visualizar documentação

en: View all tags
pt_BR: Ver todas as tags

en: View all video tutorials
pt_BR: Veja todos os vídeos tutoriais

en: View detailed link & domain reports, manage existing links and discover new internal linking opportunities through smart suggestions (Pro & Elite plans only)
pt_BR: Visualize relatórios detalhados de links e domínios, gerencie links existentes e descubra novas oportunidades de links internos com as sugestões inteligentes (somente planos Pro e Elite)

en: View full list
pt_BR: Visualizar lista completa

en: View in Google
pt_BR: Visualizar no Google

en: View supported browsers
pt_BR: Ver navegadores compatíveis

en: View the Changelog
pt_BR: Veja nosso histórico de alterações

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Visit Site
pt_BR: Visitar site

en: Visual Arts Event
pt_BR: Evento de artes visuais

en: Visual Breadcrumb Trails
pt_BR: Trilhas de caminhos de navegação visuais

en: Volunteer
pt_BR: Voluntário

en: WP Roles (Editor, Author)
pt_BR: Funções do WP (Editor, Autor)

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
pt_BR: Quer ter mais clareza? Integre o Clarity ao Google Analytics hoje mesmo usando o MonsterInsights.

en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
pt_BR: Aviso: o %1$s detectou outros plugins de SEO ou sitemap ativos. Recomendamos que você desative estes plugins para evitar conflitos:

en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
pt_BR: Aviso: o %1$s detectou que você está bloqueando o acesso a mecanismos de pesquisa. Se quiser, você pode alterar isso em Configurações > Leitura.

en: Warning: %1$s has detected that you may have an invalid description format. This could lead to descriptions not being properly applied to your content.
pt_BR: Aviso: o %1$s detectou que você pode ter um formato de descrição inválido. Isso pode fazer com que descrições não sejam aplicadas adequadamente ao seu conteúdo.

en: Warning: You have disabled Autogenerate Descriptions and are using the default description format. %1$s will not output a description unless you enter a custom one. You can enable Autogenerate Descriptions under %2$s.
pt_BR: Atenção: você desativou a geração automática de descrições e está usando o formato de descrição padrão. O %1$s não gerará uma descrição a menos que você crie uma personalizada. Você pode ativar a geração automática de descrições em %2$s.

en: Warnings
pt_BR: Avisos

en: Watch our Guided Tour of %1$s
pt_BR: Assista ao nosso Tour Guiado do %1$s

en: Watch video tutorials
pt_BR: Assista nossos tutoriais de vídeo

en: We are unable to retrieve the content for your site. This could be due to a number of reasons, but most likely the connection timed out while our analyzer was trying to access it. Please try again soon.
pt_BR: Não foi possível acessar o conteúdo de seu site. Podem ser diversos motivos, porém o mais provável é que a conexão tenha atingido o tempo limite enquanto nosso analisador tentava acessá-lo. Tente novamente em breve.

en: We couldn't analyze your title, please try again later.
pt_BR: Não pudemos analisar o seu título. Tente de novo depois.

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
pt_BR: Não pudemos conectar ao site. Tente de novo depois.

en: We couldn't find an SEO Title.
pt_BR: Não foi possível encontrar um título de SEO.

en: We couldn't find any internal links in your content. Add internal links in your content.
pt_BR: Não foi possível encontrar nenhum link interno em seu conteúdo. Adicione links internos em seu conteúdo.

en: We detected that your site has been removed from Google Search Console. If this was done in error, click below to re-sync and resolve this issue.
pt_BR: Detectamos que seu site foi excluído do Google Search Console. Se isso foi feito por engano, clique abaixo para sincronizar novamente e resolver o problema.

en: We detected that your sitemap has errors. The last fetch was on %1$s. Click below to resolve this issue.
pt_BR: Detectamos que seu sitemap contém erros. A última busca foi em %1$s. Clique abaixo para resolver esse problema.

en: We do not support importing from the currently installed version of %1$s (%2$s). Please upgrade to the latest version and try again.
pt_BR: Não permitimos importar da versão atualmente instalada do %1$s (%2$s). Atualize para a versão mais recente e tente de novo.

en: We don't have any data to export.
pt_BR: Não há dados a ser exportados.

en: We encountered an error loading the code snippets, please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao carregar os snippets de código. Tente de novo mais tarde.

en: We found Schema.org data on the page.
pt_BR: Encontramos dados Schema.org na página.

en: We found Schema.org data on your page.
pt_BR: Encontramos dados do Schema.org em sua página.

en: We had a problem when exporting data.
pt_BR: Houve um problema ao exportar dados.

en: We have already selected our recommended features based on your site category, but you can use the following features to fine-tune your site.
pt_BR: Nós já selecionamos os nossos recursos recomendados com base na categoria do seu site, mas você pode usar os recursos a seguir para afinar ainda mais o seu site.

en: We have detected other SEO plugins installed on your website. Select which plugins you would like to import data to %1$s.
pt_BR: Nós detectamos outros plugins de SEO instalados em seu site. Selecione quais plugins você gostaria de importar dados para o %1$s.

en: We have detected that you are currently using the %1$s Page Builder. Please click %2$shere%3$s to use the %1$s editor for a most accurate result.
pt_BR: Detectamos que você está usando o criador de páginas %1$s. Clique %2$saqui%3$s para usar o editor %1$s para ter um resultado mais preciso.

en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
pt_BR: Detectamos que você está executando o %1$s. Atualize para o %2$s para contar com recursos de SEO avançados para comércio eletrônico, como SEO para categorias de produtos e muito mais.

en: We recommend setting the amount of URLs per sitemap index to 1,000 or less. The more links, the longer it will take for the sitemap to load.
pt_BR: Recomendamos definir a quantidade de URLs por index de sitemap em até 1.000. Quanto mais links, mais tempo demorará para o sitemap carregar.

en: We recommend tracking down where the un-minified CSS files come from.
pt_BR: Nós recomendamos rastrear de onde vêm os arquivos CSS não minimizados.

en: We recommend tracking down where the un-minified JavaScript files come from
pt_BR: Nós recomendamos rastrear de onde vêm os arquivos JavaScript não minimizados

en: We recommend using the %1$sFree ExactMetrics%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
pt_BR: Recomendamos usar o plugin %1$sFree ExactMetrics%2$s para aproveitar melhor o Google Analytics.

en: We recommend using the %1$sFree MonsterInsights%2$s plugin to get the most out of Google Analytics.
pt_BR: Nós recomendamos usar a %1$sversão gratuita do plugin MonsterInsights%2$s para tirar o máximo de proveito do Google Analytics.

en: We recommended redirecting attachment URLs back to the attachment since the default WordPress attachment pages have little SEO value.
pt_BR: Recomendamos redirecionar URLs de anexos de volta para o anexo, pois as páginas de anexos padrão do WordPress contêm pouco valor de SEO.

en: We were unable to import the phone number that you previously entered for your Knowledge Graph schema markup.
    					As it needs to be internationally formatted, please enter it (%1$s) with the country code, e.g. +1 (555) 555-1234.
pt_BR: Não conseguimos importar o número de telefone que você informou para a marcação de esquema do seu gráfico de conhecimento. Como ele precisa ter formato internacional, insira o número (%1$s) com o código de país, por exemplo, +55 (55) 555-1234.

en: We were unable to parse the content for this site.
pt_BR: Não foi possível analisar o conteúdo deste site.

en: We were unable to save the .htaccess file because the file was not writable. Please check the file permissions and try again.
pt_BR: Não conseguimos salvar o arquivo .htaccess, pois ele não permite edição. Verifique as permissões do arquivo e tente de novo.

en: We were unable to save the .htaccess file due to syntax errors. Please check the code below and try again.
pt_BR: Não conseguimos salvar o arquivo .htaccess devido a erros de sintaxe. Verifique o código a seguir e tente de novo.

en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
pt_BR: É uma pena que você não esteja gostando do %1$s. Nós adoraríamos poder melhorar. Você pode nos contar como?

en: We've got some%1$swork to do!
pt_BR: Temos algum%1$strabalho a fazer!

en: We've made some significant changes to how we monitor Query Args for our Crawl Cleanup feature. Instead of DISABLING all query args and requiring you to add individual exceptions, we've now changed it to ALLOW all query args by default with the option to easily block unrecognized ones through our new log table.
pt_BR: Fizemos alterações significativas na forma como monitoramos os args de consulta para nosso recurso Crawl Cleanup. Em vez de DESABILITAR todos os args de consulta e exigir que você adicione exceções individuais, agora alteramos para PERMITIR todos os args de consulta por padrão, com a opção de bloquear facilmente os não reconhecidos por meio de nossa nova tabela de registro.

en: Web Page
pt_BR: Página web

en: Web Server
pt_BR: Servidor web

en: Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster

en: Webmaster Tools Verification
pt_BR: Verificação de ferramentas de webmaster

en: Website Name
pt_BR: Nome do site

en: Website URL
pt_BR: URL do site

en: Website URL:
pt_BR: URL do site:

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Week
pt_BR: Semana

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Welcome
pt_BR: Boas-vindas

en: Welcome to %1$s
pt_BR: Boas-vindas ao %1$s

en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
pt_BR: Boas-vindas ao %1$s, o plugin de SEO original para o WordPress. No %2$s, nós criamos um software que ajuda você a ranquear seu site nos resultados de pesquisa e obter tráfego orgânico.

en: Welcome to the %1$s Setup Wizard!
pt_BR: Boas-vindas ao Assistente de configuração do %1$s!

en: Well done!
pt_BR: Muito bem!

en: What's New
pt_BR: Novidades

en: Whether the compact author bio should be output or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se a biografia resumida do autor deve ser exibida ou não. O padrão é %1$s.

en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se os rótulos devem ou não ser exibidos. Defina o padrão para %1$s.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
pt_BR: Se a data de publicação de posts deve ser exibida.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
pt_BR: Se o sitemap regular ou sitemap de arquivo de datas compacto é apresentado.

en: Whether to display the "Reviewed By" label or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se o rótulo "Revisado por" deve ser exibido ou não. O padrão é %1$s.

en: Whether to display the "Written By" label or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se o rótulo "Escrito por" deve ser exibido ou não. O padrão é %1$s.

en: Whether to display the author image or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se a imagem do autor deve ser exibida ou não. O padrão é %1$s.

en: Whether to display the popup when someone hovers over the name or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se o pop-up deve ser exibido ou não quando alguém passa o mouse sobre o nome. O padrão é %1$s.

en: Whether to display the reviewer image or not. Defaults to %1$s.
pt_BR: Se a imagem do revisor deve ser exibida ou não. O padrão é %1$s.

en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
pt_BR: O %1$s facilita a configuração e a exibição de informações relevantes sobre o seu negócio local, tenha ele um ou diversos endereços. Você pode usar as ferramentas personalizadas a seguir ou o tipo de post personalizado de locais (somente diversos locais) para gerar informações relevantes e necessárias para mecanismos de pesquisa ou para os seus clientes.

en: Which SEO features do you want to enable?
pt_BR: Quais recursos de SEO você deseja habilitar?

en: Which category best describes your website?
pt_BR: Qual categoria descreve melhor o seu site?

en: Who should use AIOSEO?
pt_BR: Por que eu deveria usar o AIOSEO?

en: Whoops!
pt_BR: Algo deu errado!

en: Width
pt_BR: Largura

en: Will be overriden if the Facebook author URL is present in the individual User Profile.
pt_BR: Será substituído se o URL do autor do Facebook estiver presente no Perfil de Usuário individual.

en: Will default opening hours set globally
pt_BR: Vai definir horário de atendimento globalmente

en: Winning / Losing
pt_BR: Ganhando / Perdendo

en: With our Pro version, you now have access to the powerful feature that generates SEO optimized %1$s with just a click of a button. Say goodbye to manual %2$s creation and hello to increased online visibility.
pt_BR: Com nossa versão Pro, você agora tem acesso ao poderoso recurso que gera %1$s com otimização para SEO com apenas um clique. Diga adeus à criação manual de %2$s e aumente a visibilidade on-line.

en: With our powerful revisions feature for all your SEO data, never lose the exact SEO title or description (and more!) that helped you rank higher in search results and restore it back in a single click.
pt_BR: Com o poderoso recurso de revisões de todos os seus dados de SEO, você jamais vai perder o título ou a descrição exata de SEO (e muito mais) que ajudaram a obter uma classificação mais elevada nos resultados de pesquisa. E você pode restaurar a informação com um único clique.

en: Without a Focus Keyphrase
pt_BR: Sem uma frase-chave de foco

en: WooCommerce Integration
pt_BR: Integração WooCommerce

en: WooCommerce Products only
pt_BR: Somente Produtos do WooCommerce

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
pt_BR: Produtos WooCommerce, Categorias de produtos, Tags de produtos, Atributos de produtos, além de tags inteligentes WooCommerce (preço, marca etc.)

en: Word Balance
pt_BR: Equilíbrio de palavras

en: Word Count
pt_BR: Quantidade de palavras

en: Word balance
pt_BR: Equilíbrio de palavras

en: WordPress Filter
pt_BR: Filtro do WordPress

en: WordPress User Roles
pt_BR: Papéis de usuário do WordPress

en: WordPress sites usually insert the page or post title as an H1 tag (although custom themes can change this behavior).
pt_BR: Os sites do WordPress geralmente inserem o título da página ou do post como uma tag H1 (embora os temas personalizados possam mudar esse comportamento).

en: Words
pt_BR: Palavras

en: Words to Strip
pt_BR: Palavras a extrair

en: Would you like to purchase and install the following features now?
pt_BR: Você gostaria de comprar e instalar os seguintes recursos agora?

en: Write a meta description for your page. Use your target keywords (in a natural way) and write with human readers in mind. Summarize the content - describe the topics your article discusses.
pt_BR: Escreva uma meta descrição para sua página. Use suas palavras-chave alvo (de forma natural) e escreva tendo em mente leitores humanos. Resuma o conteúdo - descreva os tópicos que seu artigo discute.

en: Write a question...
pt_BR: Escreva uma pergunta…

en: Write an answer...
pt_BR: Escreva uma resposta…

en: Write your post title to see the analyzer data. This Headline Analyzer tool enables you to write irresistible SEO headlines that drive traffic, shares, and rank better in search results.
pt_BR: Redija o título do seu post para ver os dados do analisador. Com nosso Analisador de títulos, você pode redigir títulos de SEO irresistíveis que aumentam o tráfego, os compartilhamentos e as classificações em resultados de pesquisa.

en: Writing Assistant
pt_BR: Assistente de escrita

en: Writing compelling titles is both a science and an art. There are automated tools that can analyze your title against known metrics for readability and click-worthiness. You also need to understand the psychology of your target audience.
pt_BR: Escrever títulos atraentes é uma ciência e uma arte. Existem ferramentas automatizadas que podem analisar seu título em relação a métricas conhecidas de legibilidade e valor de clique. Você também precisa entender a psicologia do seu público-alvo.

en: Written by
pt_BR: Escrito por

en: X (Twitter) Card Settings
pt_BR: Configurações do cartão X (Twitter)

en: X (Twitter) Preview
pt_BR: Pré-visualizar X (Twitter)

en: X Card Type
pt_BR: Tipo de cartão X

en: X Description
pt_BR: Descrição X

en: X Image
pt_BR: Imagem X

en: X Title
pt_BR: Título X

en: X cards by default will use the data defined below. If no data is set, X will instead pick up the data set on the Facebook tab.
pt_BR: Por padrão, os cartões X usarão os dados definidos abaixo. Se nenhum dado for definido, o X pegará os dados definidos na aba Facebook.

en: XML Sitemap
pt_BR: Sitemap em XML

en: Yandex Verification Code
pt_BR: Código de verificação do Yandex

en: Yandex Webmaster Tools
pt_BR: Ferramentas de webmaster do Yandex

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yearly
pt_BR: Anual

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes I love it
pt_BR: Sim, eu adoro

en: Yes, I have a backup and want to reset the settings
pt_BR: Sim, tenho um backup e desejo redefinir as configurações

en: Yes, I love it!
pt_BR: Sim, adorei!

en: Yes, I want to delete all links
pt_BR: Sim, quero excluir todos os links

en: Yes, I want to delete these links
pt_BR: Sim, quero excluir estes links

en: Yes, I want to delete this backup
pt_BR: Sim, quero excluir este backup

en: Yes, I want to delete this link
pt_BR: Sim, quero excluir este link

en: Yes, I want to disconnect
pt_BR: Sim, quero desconectar

en: Yes, I want to restore this backup
pt_BR: Sim, quero recuperar este backup

en: Yes, count me in
pt_BR: Sim, conte comigo

en: Yes, count me in!
pt_BR: Sim, conte comigo!

en: Yes, process this network change
pt_BR: Sim, processar esta alteração de rede

en: You are getting bugfixes and security updates, but not major features.
pt_BR: Você está recebendo correções de bugs e atualizações de segurança, mas não recursos maiores.

en: You are getting the latest features, bugfixes, and security updates as they are released.
pt_BR: Você está recebendo os recursos mais recentes, correções de bugs e atualizações de segurança à medida que eles são lançados.

en: You are linking to other resources on your website which is great.
pt_BR: Você está criando um link para outros recursos em seu site, o que é ótimo.

en: You are not allowed to install plugins.
pt_BR: Você não tem autorização para instalar plugins.

en: You are not licensed.
pt_BR: Você não tem a licença.

en: You are not using any subheadings, although your text is rather long. Try and add some subheadings.
pt_BR: Você não está usando nenhum subtítulo, embora seu texto seja bastante longo. Tente adicionar alguns subtítulos.

en: You are not using any subheadings, but your text is short enough and probably doesn't need them.
pt_BR: Você não está usando nenhum subtítulo, mas seu texto é curto o suficiente e provavelmente não precisa deles.

en: You are not using rich media like images or videos.
pt_BR: Você não está usando rich media como imagens ou vídeos.

en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
pt_BR: Você está usando um navegador que já não é compatível com o %1$s. Atualize ou use outro navegador para acessar as configurações do plugin.

en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title and description.
pt_BR: Você está usando uma página inicial estática encontrada sob páginas. Você pode %1$seditar as configurações da sua página inicial%2$s diretamente para alterar título e descrição.

en: You are using a static home page which is found under Pages. You can %1$sedit your home page settings%2$s directly to change the title, meta description and image.
pt_BR: Você está usando uma página inicial estática localizada em Páginas. %1$sEdite as configurações da sua página inicial%2$s para alterar título, metadescrição e imagem.

en: You are using short paragraphs.
pt_BR: Você está usando parágrafos curtos.

en: You can add additional social profile URLs here, separated by a new line.
pt_BR: Você pode adicionar URLs de perfis sociais aqui, separados por uma nova linha.

en: You can choose to hide this block on the front-end of your site so that visitors won't see it but search engines will still see it.
pt_BR: Você pode escolher ocultar este bloco na parte visível do seu site para que somente mecanismos de pesquisa possam vê-lo, e não os visitantes.

en: You can edit the "Focus Keyphrase" and view information about "Page Analysis" on the admin side.
pt_BR: Você pode editar a "Frase-chave de foco" e visualizar informações sobre "Análise de página" no lado do administrador.

en: You can find more information about RSS Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
pt_BR: Você pode encontrar mais informações sobre Sitemaps RSS em %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can find more information about XML Sitemaps at %1$ssitemaps.org%2$s.
pt_BR: Você pode encontrar mais informações sobre sitemaps em XML em %1$ssitemaps.org%2$s.

en: You can get an even greater boost in speed with a content delivery network service. These services host a copy of your content on multiple servers spread out across the globe. A user's request is handled by the edge server that's closest to their physical location, so the content arrives incredibly fast.
pt_BR: Você pode obter um aumento ainda maior na velocidade com um serviço de rede de entrega de conteúdo (CDN - Content Delivery Network). Esses serviços hospedam uma cópia do seu conteúdo em vários servidores espalhados pelo mundo. A requisição de um usuário é recebida pelo servidor mais próximo da sua localização física, para que o conteúdo chegue incrivelmente rápido.

en: You can import additional page URL's to your sitemap using a CSV file. The following 4 columns are required: %1$sPage URL, Priority, Frequency, Date Modified.%2$s
pt_BR: Você pode importar URLs de páginas adicionais para o seu sitemap usando um arquivo CSV. As 4 colunas a seguir são necessárias: %1$sURL da página, prioridade, frequência, data de modificação%2$s.

en: You can manually create a robots.txt file and upload it to your site's web root. A simpler option is to use a plugin for your CMS platform.
pt_BR: Você pode criar manualmente um arquivo robots.txt e carregá-lo na raiz da web do seu site. Uma opção mais simples é usar um plugin para a sua plataforma CMS.

en: You can manually set an API key here, but if left blank a new one will be auto-generated. %1$s
pt_BR: Você pode definir manualmente uma chave de API aqui, mas deixe em branco para que uma seja gerada automaticamente. %1$s

en: You can now manage your SEO settings inside of %1$s via %2$s before you publish your post!
pt_BR: Você pode agora gerenciar as suas configurações de SEO dentro do %1$s pelo %2$s antes de publicar o seu post.

en: You can reduce CSS repetition with HTML class and ID attributes. Often the same rules will be repeated across many page elements, embedded in each tag's "style" attribute. You can extract them into a single "style" tag and use classes and ID's to target each element.
pt_BR: Você pode reduzir a repetição de CSS com atributos de classe e de ID no HTML. Frequentemente, as mesmas regras serão repetidas em muitos elementos da página, incorporados no atributo "style" de cada tag. Você pode extraí-los em uma única tag "style" e usar classes e IDs para marcar cada elemento.

en: You can upgrade to the Pro plan today and
pt_BR: Você pode atualizar para o plano Pro hoje e

en: You can use these quicklinks to quickly access our settings pages to adjust your site's SEO settings.
pt_BR: Você pode usar esses links rápidos para acessar rapidamente nossas páginas de configuração e ajustar o SEO do seu site.

en: You can use this section to add any URLs to your sitemap which aren't a part of your WordPress installation. For example, if you have a contact form that you would like to be included on your sitemap you can enter the information manually.
pt_BR: Você pode usar esta seção para adicionais URLs ao seu sitemap que não façam parte da sua instalação do WordPress. Por exemplo, se tiver um formulário de contato que gostaria de incluir no seu sitemap, você pode inserir as informações manualmente.

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
pt_BR: Você não tem atualmente permissão para ativar este complemento. Peça que um administrador do site ative antes.

en: You currently don't have permission to update this addon. Please ask a site administrator to update.
pt_BR: Você não tem atualmente permissão para atualizar este complemento. Peça que um administrador do site atualize.

en: You don't have any keywords yet.
pt_BR: Você ainda não tem nenhuma palavra-chave.

en: You have %1$s more notifications
pt_BR: Você tem %1$s mais notificações

en: You have 1 more notification
pt_BR: Você tem mais 1 notificação

en: You have been using the %2$s Google Analytics V3 (Universal Analytics) integration which has been deprecated by Google and is no longer supported. This may affect your website's data accuracy and performance.%1$sTo ensure a seamless analytics experience, we recommend migrating to %3$s, a powerful analytics solution.%1$s%3$s offers advanced features such as real-time tracking, enhanced e-commerce analytics, and easy-to-understand reports, helping you make informed decisions to grow your online presence effectively.%1$sClick the button below to be redirected to the %3$s setup process, where you can start benefiting from its robust analytics capabilities immediately.
pt_BR: Você está usando a integração do Google Analytics V3 (Universal Analytics) %2$s, que foi descontinuada pelo Google e não tem mais suporte. Isso pode afetar a precisão e o desempenho dos dados do seu site.%1$sPara garantir uma experiência de análise perfeita, recomendamos a migração para o %3$s, uma solução de análise avançada. O %1$s%3$s oferece recursos avançados, como monitoramento em tempo real, análise aprimorada de comércio eletrônico e relatórios de fácil compreensão, ajudando você a tomar decisões fundamentadas para aumentar sua presença on-line de forma eficaz.%1$sClique no botão abaixo para ser redirecionado para o processo de configuração do %3$s, onde você pode começar a aproveitar imediatamente os recursos avançados de análise.

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
pt_BR: Você ultrapassou o limite de solicitações. Tente de novo depois.

en: You have exceeded the number of requests allowed by your %1$s plan.
pt_BR: Você ultrapassou a quantidade de solicitações permitidas para o seu plano %1$s.

en: You have new notifications!
pt_BR: Você tem novas notificações!

en: You have no new notifications.
pt_BR: Você não tem notificações novas.

en: You have no reports left.
pt_BR: Você não tem mais relatórios.

en: You have no saved backups.
pt_BR: Você não tem nenhum backup salvo.

en: You have no visible plugins!
pt_BR: Você não tem plugins visíveis!

en: You have not added any schema yet. You can add any schema graphs you like via the Schema Generator below.
pt_BR: Você não adicionou nenhum esquema ainda. Você pode adicionar gráficos de esquema da sua preferência pelo Gerador de esquemas a seguir.

en: You have not yet added a valid license key.
pt_BR: Você ainda não adicionou uma chave de licença válida.

en: You have reached the maximum of %1$s additional keyphrases.
pt_BR: Você atingiu o máximo de %1$s frases-chave adicionais.

en: You have space to add more keywords and power words to boost your rankings and click-through rate.
pt_BR: Você tem espaço para adicionar mais palavras-chave e palavras poderosas que melhorem as suas classificações e taxa de cliques.

en: You must first add content before the score can be determined.
pt_BR: Primeiro você deve adicionar conteúdo antes que a pontuação possa ser calculada.

en: You selected to install the free %1$s plugin during the setup of %2$s, but there was an issue during installation. Click below to manually install.
pt_BR: Você decidiu instalar o plugin gratuito do %1$s durante a configuração do %2$s, mas houve um problema durante a instalação. Clique abaixo para instalar manualmente.

en: You should use HTTP redirections (301 permanant redirects) to pass PageRank from the "wrong" URLs to the standard (canonical) ones. That way, your content will still benefit from backlinks if someone makes a mistake and uses the wrong URL.
pt_BR: Você deve usar redirecionamentos HTTP (301 - redirecionamentos permanentes) para passar o PageRank dos URLs “erradas” para os URLs padrão (canônicos). Dessa forma, seu conteúdo ainda se beneficiará dos backlinks se alguém cometer um erro e usar o URL errado.

en: You should write as if your readers are selfish people with short attention spans (because that describes a large percentage of the world's population). Readers visit websites for selfish reasons - they're not there to make you happy.
pt_BR: Você deve escrever como se seus leitores fossem pessoas egoístas com pouca capacidade de concentração (porque isso descreve uma grande porcentagem da população mundial). Os leitores visitam sites por motivos egoístas - eles não estão lá para te fazer feliz.

en: You will need to manually update everything.
pt_BR: Você terá que atualizar tudo manualmente.

en: You won't have access to this functionality until the extensions have been purchased and installed.
pt_BR: Você não terá acesso a essa funcionalidade até que as extensões sejam adquiridas e instaladas.

en: You're almost there! Once you complete the SEO setup your site will be optimized to rank in search engine results!
pt_BR: Quase pronto! Depois que terminar, a configuração de SEO do seu site vai ser otimizada para melhorar as classificações nos resultados de pesquisa.

en: You're connected to SEOBoost!
pt_BR: Você se conectou ao SEOBoost!

en: You're good to go!
pt_BR: Tudo pronto!

en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
pt_BR: Você está usando %1$s - não é necessária nenhuma licença. Aproveite!

en: You're using %1$s. To unlock more features, consider %2$s
pt_BR: Você está usando o %1$s. Para ter acesso a mais recursos, considere %2$s

en: You're using enough active voice. That's great!
pt_BR: Você está usando voz ativa o suficiente. Isso é ótimo!

en: Your %1$s appears in the first paragraph. Well done!
pt_BR: Seu(a) %1$s aparece no primeiro parágrafo. Bom trabalho!

en: Your %1$s does not appear in the first paragraph. Make sure the topic is clear immediately.
pt_BR: Seu(a) %1$s não aparece no primeiro parágrafo. Certifique-se de que o assunto esteja claro imediatamente.

en: Your %1$s will be noindexed and excluded from the sitemap so that search engines ignore them. You can still control how their page title looks like below.
pt_BR: Seus(suas) %1$s não terão indexação e não estarão no sitemap para que mecanismos de pesquisa ignorem. Você ainda pode controlar o título das páginas a seguir.

en: Your Account is Connected to SEOBoost! 🎉
pt_BR: Sua conta está conectada ao SEOBoost! 🎉

en: Your Content
pt_BR: Seu conteúdo

en: Your Email Address
pt_BR: Seu endereço de e-mail

en: Your Facebook URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Facebook é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your H2 and H3 subheadings reflects the topic of your copy. Good job!
pt_BR: Seus subtítulos H2 e H3 refletem o tópico da sua cópia. Bom trabalho!

en: Your H2 or H3 subheading reflects the topic of your copy. Good job!
pt_BR: Seu subtítulo H2 ou H3 reflete o tópico da sua cópia. Bom trabalho!

en: Your Instagram URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Instagram é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your LinkedIn URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do LinkedIn é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Monthly SEO Email Summary
pt_BR: Seu resumo mensal por e-mail sobre SEO

en: Your MySpace URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do MySpace é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Organization Name and Logo are set
pt_BR: O nome e o logotipo da sua organização estão definidos

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
pt_BR: O nome e/ou o logotipo da sua organização estão em branco

en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
pt_BR: O nome e/ou o logotipo da sua organização estão em branco. Esses valores são necessários para a marcação de esquema da organização do %1$s.

en: Your Overall Site Score
pt_BR: Sua pontuação geral do site

en: Your Person Name and Image are set
pt_BR: Seu nome e imagem pessoal estão definidos

en: Your Person Name and/or Image are blank
pt_BR: Seu nome e/ou imagem pessoal estão em branco

en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
pt_BR: Seu nome e/ou imagem pessoal estão em branco Esses valores são necessários para a marcação de esquema de pessoa do %1$s.

en: Your Pinterest URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Pinterest é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your RSS feed has been disabled. Disabling the global RSS feed is NOT recommended. This will prevent users from subscribing to your content and can hurt your SEO rankings. You can re-enable the global RSS feed in the %1$scrawl content settings%2$s.
pt_BR: Seu feed RSS foi desabilitado. NÃO é recomendável desativar o feed RSS global. Isso impediria usuários de assinarem o seu conteúdo e poderia prejudicar as suas classificações de SEO. Você pode habilitar novamente o feed RSS global nas %1$sconfigurações de conteúdo de rastreamento%2$s.

en: Your SEO Performance Report for %1$s
pt_BR: Seu relatório de desempenho de SEO para %1$s

en: Your SEO title is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: Seu título de SEO tem %1$d caracteres, o que é muito longo.

en: Your SEO title is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: Seu título de SEO tem apenas %1$d caracteres, o que é muito curto.

en: Your SEO title is set and is %1$d characters long.
pt_BR: Seu título de SEO está definido e tem %1$d caracteres.

en: Your Site Title and Tagline are set
pt_BR: O título e a tagline do seu site estão definidos

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
pt_BR: O título e/ou a tagline do seu site estão em branco

en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
pt_BR: O título e/ou a tagline do seu site estão em branco. Recomendamos definir esses valores, utilizados pelo %1$s para diversos recursos, inclusive nossa marcação de esquema.

en: Your Social Profiles
pt_BR: Seus perfis sociais

en: Your SoundCloud URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do SoundCloud é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Templates
pt_BR: Seus modelos

en: Your TikTok URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do TikTok é inválido. Verifique o formato e tente novamente.

en: Your Tumblr URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Tumblr é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
pt_BR: Parece que o seu URL contém um domínio dentro do caminho: %1$s. Você queria usar %2$s?

en: Your URL is invalid.
pt_BR: Seu URL é inválido.

en: Your URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your Username:
pt_BR: Seu nome de usuário:

en: Your Weekly SEO Email Summary
pt_BR: Seu resumo semanal por e-mail de SEO

en: Your Wikipedia URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Wikipédia é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your WordPress URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do WordPress é inválido. Verifique o formato e tente novamente.

en: Your X (Twitter) URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL X (Twitter) é inválido. Verifique o formato e tente novamente.

en: Your Yelp URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do Yelp é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your YouTube URL is invalid. Please check the format and try again.
pt_BR: Seu URL do YouTube é inválido. Verifique o formato e tente de novo.

en: Your browser version is not supported
pt_BR: A versão do seu navegador não é compatível

en: Your connection with Google Search Console has expired or is invalid. Please check that your site is verified in Google Search Console and try to reconnect. If the problem persists, please contact our support team.
pt_BR: Sua conexão com o Google Search Console expirou ou é inválida. Veja se o seu site foi verificado no Google Search Console e tente se reconectar. Se o problema continuar, entre em contato com nossa equipe de suporte.

en: Your content contains images and/or video(s).
pt_BR: Seu conteúdo tem imagens e/ou vídeo(s).

en: Your email is needed so you can receive SEO recommendations. This email will also be used to connect your site with our SEO API.
pt_BR: Seu e-mail é necessário para que você possa receber recomendações de SEO. Este e-mail também será usado para conectar seu site com nossa API de SEO.

en: Your entire site is set to globally nofollow content.
pt_BR: Todo o seu site está definido para conteúdo nofollow (não seguido) globalmente.

en: Your entire site is set to globally noindex content.
pt_BR: Todo o seu site está definido para conteúdo noindex (não indexado) globalmente.

en: Your headline doesn’t use enough words. You have more space to add keywords and power words to improve your SEO and get more engagement.
pt_BR: Seu título não usa palavras suficientes. Você tem mais espaço para adicionar palavras-chave e palavras poderosas que melhorem o seu SEO e gere mais engajamento.

en: Your headline has a negative sentiment.
pt_BR: Seu título possui um sentimento negativo.

en: Your headline has a neutral sentiment.
pt_BR: Seu título possui um sentimento neutro.

en: Your headline has a positive sentiment.
pt_BR: Seu título possui um sentimento positivo.

en: Your headline has the right amount of words. Headlines are more likely to be clicked on in search results if they have about 6 words.
pt_BR: Seu título possui a quantidade certa de palavras. Títulos tendem a receber mais cliques em resultados de pesquisa quando têm cerca de seis palavras.

en: Your headline has too many words. Long headlines will get cut off in search results and won’t get as many clicks.
pt_BR: Seu título possui muitas palavras. Títulos longos tendem a ser cortados em resultados de pesquisa e não recebem muitos cliques.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more common words.
pt_BR: Seu título poderia receber mais cliques se tivesse mais palavras comuns.

en: Your headline would be more likely to get clicks if it had more uncommon words.
pt_BR: Seu título poderia receber mais cliques se tivesse mais palavras incomuns.

en: Your image's alt tag attribute.
pt_BR: Atributo alt da tag da sua imagem.

en: Your license has been disabled.
pt_BR: Sua licença foi desativada.

en: Your license has expired.
pt_BR: Sua licença expirou.

en: Your license key is invalid.
pt_BR: Sua chave de licença é inválida.

en: Your license key provides access to updates and addons.
pt_BR: Sua chave de licença dá acesso a atualizações e complementos.

en: Your meta description is %1$d characters long, which is too long.
pt_BR: Sua meta descrição tem %1$d caracteres, o que é muito longo.

en: Your meta description is only %1$d characters long, which is too short.
pt_BR: Sua meta descrição tem apenas %1$d caracteres, o que é muito curto.

en: Your meta description is set and is %1$d characters long.
pt_BR: Sua meta descrição está definida e tem %1$d caracteres.

en: Your name or company name.
pt_BR: Seu nome ou nome da empresa.

en: Your page contains a noindex header or meta tag.
pt_BR: Sua página contém um cabeçalho ou metatag noindex.

en: Your page does not contain any noindex header or meta tag.
pt_BR: Sua página não contém nenhum cabeçalho ou metatag noindex.

en: Your page has a correct number of internal and external links.
pt_BR: Sua página possui um número correto de links internos e externos.

en: Your page is using the canonical link tag.
pt_BR: Sua página está usando a tag de link canônico.

en: Your page makes %1$d requests.
pt_BR: Sua página faz %1$d requisições.

en: Your post needs improvement!
pt_BR: Seu post precisa de melhorias!

en: Your response time is under 0.2 seconds.
pt_BR: Seu tempo de resposta é inferior a 0,2 segundos.

en: Your robots.txt file is missing or unavailable.
pt_BR: Seu arquivo robots.txt está ausente ou indisponível.

en: Your server is not using "expires" headers for your images.
pt_BR: Seu servidor não está o cabeçalho "expires" para suas imagens.

en: Your server is using "expires" headers for your images.
pt_BR: Seu servidor está usando o cabeçalho "expires" para suas imagens.

en: Your settings have been reset successfully!
pt_BR: Suas configurações foram redefinidas com sucesso!

en: Your site already has %1$s activated. If you want to switch to %2$s, please first go to Plugins > Installed Plugins and deactivate %1$s. Then, you can activate %2$s.
pt_BR: Seu site já possui o %1$s ativado. Se quiser mudar para o %2$s, acesse antes Plugins > Plugins instalados e desative o %1$s. Depois disso, você vai poder ativar o %2$s.

en: Your site appears in search results
pt_BR: Seu site aparece em resultados de pesquisa

en: Your site does not appear in search results
pt_BR: Seu site não aparece em resultados de pesquisa

en: Your site has a %1$s higher CTR compared to the previous period.
pt_BR: Seu site tem uma CTR %1$s maior em comparação ao período anterior.

en: Your site has a %1$s lower CTR compared to the previous period.
pt_BR: Seu site tem uma CTR %1$s menor em comparação ao período anterior.

en: Your site has a robots.txt file which includes one or more "disallow" directives.
pt_BR: Seu site tem um arquivo robots.txt que inclui uma ou mais diretivas "disallow".

en: Your site has a robots.txt file.
pt_BR: Seu site tem um arquivo robots.txt.

en: Your site has received %1$s fewer clicks compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
pt_BR: Seu site recebeu %1$s cliques a menos em comparação ao período anterior, o que representa uma redução de %2$s.

en: Your site has received %1$s fewer impressions compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
pt_BR: Seu site recebeu %1$s impressões a menos em comparação ao período anterior, o que representa uma redução de %2$s.

en: Your site has received %1$s more clicks compared to the previous period, which is a %2$s increase.
pt_BR: Seu site recebeu %1$s cliques a mais em comparação ao período anterior, o que representa um aumento de %2$s.

en: Your site has received %1$s more impressions compared to the previous period, which is a %2$s increase.
pt_BR: Seu site recebeu %1$s impressões a mais em comparação ao período anterior, o que representa um aumento de %2$s.

en: Your site has received the same number of clicks compared to the previous period.
pt_BR: Seu site recebeu o mesmo número de cliques em comparação ao período anterior.

en: Your site has received the same number of impressions compared to the previous period.
pt_BR: Seu site recebeu o mesmo número de impressões em comparação ao período anterior.

en: Your site has the same CTR compared to the previous period.
pt_BR: Seu site tem a mesma CTR em comparação ao período anterior.

en: Your site is connected directly to Google Search Console and your sitemaps are in sync.
pt_BR: Seu site está conectado diretamente ao Google Search Console e seus sitemaps estão sincronizados.

en: Your site is currently not connected to %1$s. In order to analyze your site, you must first connect to our server. Please connect to %1$s and try again.
pt_BR: Seu site não está conectado ao %1$s no momento. Para analisar seu site, você deve primeiro se conectar ao nosso servidor. Conecte-se ao %1$s e tente novamente.

en: Your site is not connected. Please connect to %1$s, then try again.
pt_BR: Seu site não está conectado. Conecte-se ao %1$s e tente de novo.

en: Your site is not using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: Seu site não está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %3$srecommended WordPress hosting company%4$s.
pt_BR: Seu site está executando uma %1$sversão insegura%2$s do PHP que não possui mais suporte. Entre em contato com o seu provedor de hospedagem na web para atualizar sua versão do PHP ou mude para alguma %3$sempresa recomendada de hospedagem de sites do WordPress%4$s.

en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
pt_BR: Seu site está executando uma %1$sversão insegura%2$s do WordPress que já não é compatível. Atualize o seu site para a versão mais recente do WordPress para continuar usando o %3$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of PHP that is no longer supported and may cause issues with %3$s. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a %4$srecommended WordPress hosting company%5$s.
pt_BR: Seu site está executando uma %1$sversão desatualizada%2$s de PHP que não é mais compatível e pode causar problemas com o %3$s. Entre em contato com o provedor de hospedagem do seu site para atualizar a versão do PHP ou mude para uma %4$sempresa de hospedagem recomendada pelo WordPress%5$s.

en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
pt_BR: Seu site está usando uma %1$sversão desatualizada%2$s do WordPress. Recomendamos usar a versão mais recente do WordPress para manter o seu site seguro.

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
pt_BR: Seu site está definido como privado, o que faz com o WordPress o exclua de resultados de mecanismos de pesquisa.

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
pt_BR: Seu site está definido como público, e mecanismos de pesquisa vão indexá-lo e incluí-lo em seus resultados.

en: Your site is using a secure transfer protocol (https).
pt_BR: Seu site está usando um protocolo de transferência seguro (https).

en: Your site ranked for %1$s fewer keywords compared to the previous period, which is a %2$s decrease.
pt_BR: Seu site foi classificado com %1$s palavras-chave a menos em comparação ao período anterior, o que representa uma redução de %2$s.

en: Your site ranked for %1$s more keywords compared to the previous period, which is a %2$s increase.
pt_BR: Seu site foi classificado com %1$s palavras-chave a mais em comparação ao período anterior, o que representa um aumento de %2$s.

en: Your site ranked for the same number of keywords compared to the previous period.
pt_BR: Seu site foi classificado com o mesmo número de palavras-chave em comparação ao período anterior.

en: Your site title.
pt_BR: O título do seu site.

en: Your site was removed from Google Search Console.
pt_BR: Seu site foi excluído do Google Search Console.

en: Your sitemap has errors.
pt_BR: Seu sitemap contém erros.

en: Your source is a protected path and cannot be redirected.
pt_BR: Sua origem é um caminho protegido e não pode ser redirecionado.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
pt_BR: Sua fonte é igual ao destino, e isso vai criar um loop.

en: Your static sitemap is currently being regenerated. This may take some time based on the size of your site. This may also cause the sitemap content to look outdated.
pt_BR: Seu sitemap estático está sendo gerado novamente. Isso pode demorar um pouco, dependendo do tamanho do seu site, além de fazer o conteúdo do sitemap parecer desatualizado.

en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
pt_BR: Seu URL de destino contém o(s) caractere(s) inválidos %1$s

en: Your target URL is not valid.
pt_BR: Seu URL de destino não é válido.

en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
pt_BR: Seu URL de destino deve ser um URL absoluto como %1$s ou começar com uma barra %2$s.

en: Your theme is not visible!
pt_BR: Seu tema não está visível!

en: Your user account role does not have access to edit this field. %1$s
pt_BR: Seu papel de conta de usuário não possui acesso para editar este campo. %1$s

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
pt_BR: Sim, a gente sabe bem como criar produtos incríveis que deixam os clientes fascinados.

en: Zip Code
pt_BR: Código postal

en: a day ago
pt_BR: um dia atrás

en: a few seconds ago
pt_BR: alguns segundos atrás

en: a minute ago
pt_BR: um minuto atrás

en: a month ago
pt_BR: um mês atrás

en: a year ago
pt_BR: um ano atrás

en: always
pt_BR: sempre

en: analyzing serps
pt_BR: analisando serps

en: and was generated on %1$s at %2$s
pt_BR: e foi gerado em %1$s às %2$s

en: archive
pt_BR: arquivar

en: at
pt_BR: em

en: at least one
pt_BR: pelo menos 1

en: calculating keywords heading presence
pt_BR: calculando a presença de títulos de palavras-chave

en: calculating keywords importance
pt_BR: calculando a importância das palavras-chave

en: calculating keywords use suggestions
pt_BR: calculando as sugestões de uso de palavras-chave

en: daily
pt_BR: diariamente

en: days ago
pt_BR: dias atrás

en: default
pt_BR: padrão

en: description
pt_BR: descrição

en: desktop
pt_BR: área de trabalho

en: dynamically
pt_BR: dinamicamente

en: e.g. %1$s
pt_BR: por exemplo, %1$s

[ctx: feed link]
en: -
pt_BR: —

en: fetching competitor data
pt_BR: buscando dados do concorrente

en: fetching keywords data
pt_BR: buscando dados de palavras-chave

en: fetching keywords examples
pt_BR: exemplos de busca de palavras-chave

en: fetching report
pt_BR: buscando relatório

en: fetching serps
pt_BR: buscando serps

en: from the network level
pt_BR: a partir do nível da rede

en: hourly
pt_BR: a cada hora

en: in search results
pt_BR: em resultados de pesquisa

en: internal linking recommendations in Link Assistant.
pt_BR: recomendações de links internos no Assistente de links.

en: items
pt_BR: itens

en: items per page
pt_BR: itens por página

en: meta descriptions
pt_BR: Metadescrições

en: minutes ago
pt_BR: minutos atrás

en: monthly
pt_BR: mensal

en: months ago
pt_BR: meses atrás

en: n/a
pt_BR: n/d

en: name
pt_BR: nome

en: needs update
pt_BR: precisa de atualização

en: never
pt_BR: nunca

en: not installed
pt_BR: não instalado

en: of
pt_BR: de

en: off
pt_BR: desativado

en: other domains
pt_BR: outros domínios

en: processing keyword
pt_BR: processando palavra-chave

en: querying search engines
pt_BR: consultando mecanismos de pesquisa

en: readability
pt_BR: legibilidade

en: review | reviews
pt_BR[0]: revisão
pt_BR[1]: revisões

en: save 60% off
pt_BR: economizar 60%

en: search key word goes here
pt_BR: palavras chave de pesquisas vão aqui

en: source url set once post is published
pt_BR: URL de fonte definido depois que o post é publicado

en: statically
pt_BR: estaticamente

en: this is an RSS Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
pt_BR: este é um Sitemap RSS, destinado a ser consumido por mecanismos de pesquisa como Google ou Bing.

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
pt_BR: este é um sitemap em XML, destinado a ser consumido por mecanismos de pesquisa como Google ou Bing.

en: title
pt_BR: título

en: titles
pt_BR: títulos

en: to analyze a competitor site.
pt_BR: para analisar um site concorrente.

en: to see your Site Score.
pt_BR: para ver a pontuação do seu site.

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: upgrade to %1$s
pt_BR: atualize para o %1$s

en: upgrading to %1$s
pt_BR: atualizar para a versão %1$s

en: very easy
pt_BR: muito fácil

en: vote | votes
pt_BR[0]: voto
pt_BR[1]: votos

en: weekly
pt_BR: semanal

en: what's this?
pt_BR: Saiba mais

en: yearly
pt_BR: anual

en: years ago
pt_BR: anos atrás
