Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (344 entries)

note: translators: %1$s placeholder is the language name, %2$s is the language code
en: Language: %1$s - %2$s
pt_BR: Idioma: %1$s - %2$s

en: Allows linkage to DeepL Translate.
pt_BR: Permite vinculação ao DeepL Translate.

en: Machine Translation
pt_BR: Tradução de máquina

en: The language does not seem to exist.
pt_BR: A linguagem parece não existir.

en: Synchronization disabled
pt_BR: Sincronização desativada

en: The media are translated
pt_BR: A mídia é traduzida

en: The media are not translated
pt_BR: A mídia não é traduzida

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
pt_BR: O URL da primeira página contém o nome ou ID da página em vez do código do idioma

en: Display URL language information for default language
pt_BR: Exibir informações de idioma do URL para o idioma padrão

en: Detect browser language activated
pt_BR: Detectar idioma do navegador ativado

en: Detect browser language deactivated
pt_BR: Detectar idioma do navegador desativado

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
pt_BR: %s informação

en: Not loaded. Contact your host provider.
pt_BR: Extensão PHP SimpleXML

en: PHP SimpleXML extension
pt_BR: Extensão PHP SimpleXML

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
pt_BR: Alguns temas ou plugins podem não ser totalmente compatíveis com o idioma definido pelo conteúdo ou pelos domínios.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
pt_BR: Ative os idiomas e traduções para os itens de mídia apenas se precisar traduzir o texto anexado ao item: o título, o texto alternativo, a legenda, a descrição... Observe que o arquivo não é duplicado.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
pt_BR: Quando a página inicial é visitada, esta redireciona para ela própria no idioma preferido do navegador. Como isso não funciona se a página estiver em cache, o Polylang tentará desativar o cache da página inicial para plugins conhecidos.

en: Terms without language
pt_BR: Termos sem idioma

en: Posts without language
pt_BR: Posts sem idioma

en: The homepage is not translated in all languages
pt_BR: A página inicial não está traduzida em todos os idiomas

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
pt_BR: É obrigatório traduzir a página inicial estática em todos os idiomas.

en: All languages have a translated homepage
pt_BR: Todos os idiomas têm uma página inicial traduzida

en: Homepage translated
pt_BR: Página inicial traduzida

en: Undefined
pt_BR: Indefinido

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
pt_BR: Bandeira usada no seletor de idioma: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
pt_BR: %s opções

en: Previous and next months
pt_BR: Meses anteriores e seguintes

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
pt_BR: %s: manter-se neste passo

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
pt_BR: %s: não adicionar este idioma e prosseguir para o passo seguinte

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
pt_BR: %s: adicionar este idioma e prosseguir para o passo seguinte

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
pt_BR: Você quer adicionar este idioma antes de prosseguir para o passo seguinte?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
pt_BR: Você selecionou %1$s %2$s mas não adicionou-o à lista de idiomas antes de prosseguir para o passo seguinte.

en: Languages already defined
pt_BR: Idiomas já definidos

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Select a language to be added
pt_BR: Selecionar um idioma para ser adicionado

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
pt_BR: Primeiro vamos definir os idiomas que serão usados no seu site.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
pt_BR: Este assistente vai ajudá-lo a configurar o Polylang para que você possa usar o seu site multilíngue mais rapidamente.

en: Skip setup
pt_BR: Pular configuração

en: Run the Setup Wizard
pt_BR: Executar o assistente de configuração

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
pt_BR: Está quase tudo pronto para traduzir seus conteúdos!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
pt_BR: Bem-vindo ao %s

en: There is an error with a license key.
pt_BR: Há um erro com a chave de licença.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
pt_BR[0]: Digite sua chave de licença:
pt_BR[1]: Digite suas chaves de licença:

en: You are using plugins which require a license key.
pt_BR: Você está usando um plugin que requer uma chave de licença.

en: Not right now
pt_BR: Agora não

en: Continue
pt_BR: Continuar

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
pt_BR: %s &rsaquo; Configuração

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Allow Polylang to translate media
pt_BR: Permitir que o Polylang traduza itens de mídia

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
pt_BR: É obrigatório ativar a tradução para itens de mídia caso queira traduzir o título, o texto alternativo, as legendas ou a descrição. Se não precisa disso, você pode desativar esta opção.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
pt_BR: Quando quiser inserir itens de mídia em um post, apenas os itens de mídia do idioma do post atual serão exibidos.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
pt_BR: Quando se traduz um item de mídia, o arquivo não é duplicado no disco, mas você verá um item para cada idioma na biblioteca de mídias.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
pt_BR: O Polylang permite a tradução de textos associados aos itens de mídia, tais como o título, o texto alternativo, a legenda ou a descrição.

en: Return to the Dashboard
pt_BR: Voltar ao painel

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
pt_BR: Notamos que está usando o Polylang com o WooCommerce. Para garantir uma melhor compatibilidade, recomendamos o uso do %s, que inclui o Polylang Pro e o Polylang For WooCommerce.

en: Purchase Polylang Business Pack
pt_BR: Comprar o Polylang Business Pack

en: Buy now
pt_BR: Compre agora

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
pt_BR: Obrigado por usar o Polylang. Se precisar de recursos mais avançados — duplicação, sincronização, suporte a REST API, integração com outros plugins etc. — ou se precisar de ajuda adicional de nosso suporte Premium, recomendamos que atualize para o Polylang Pro.

en: Upgrade to Polylang Pro
pt_BR: Atualizar para o Polylang Pro

en: View pages
pt_BR: Ver páginas

en: You're ready to translate the posts on your website.
pt_BR: Está tudo pronto para traduzir os posts do seu site.

en: Translate some pages
pt_BR: Traduzir algumas páginas

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
pt_BR: Para deixar seu site pronto, faltam dois passos que precisam de ser feitos manualmente: adicionar os menus para cada idioma e adicionar um seletor de idiomas, o qual permitirá que os visitantes selecionem o idioma preferido.

en: Create menus
pt_BR: Criar menus

en: Next step
pt_BR: Próximo passo

en: Read documentation
pt_BR: Ler a documentação

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
pt_BR: Agora já é possível traduzir seus conteúdos, tais como posts, páginas, categorias e tags. Leia a documentação para aprender a usar o Polylang.

en: You're ready to translate your contents!
pt_BR: Está tudo pronto para traduzir seus conteúdos!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
pt_BR: Se adicionar um novo idioma, não se esqueça de traduzir sua página inicial.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
pt_BR: Um idioma está definido e atribuído à sua página inicial.

en: We are going to prepare this page in
pt_BR: Esta página será preparada em

en: Your static homepage is already translated in
pt_BR: A sua página inicial estática já está traduzida para

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
pt_BR: Depois de criar uma página, fica a seu critério adicionar a tradução de cada página, associada ao seu respectivo idioma.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
pt_BR: Para que seu site funcione corretamente, esta página deve ser traduzida para todos os idiomas disponíveis.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
pt_BR: O seu idioma é: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
pt_BR: Está página foi definida como a sua página inicial estática: %s.

en: Ready!
pt_BR: Feito!

en: Homepage
pt_BR: Página inicial

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Remove this language
pt_BR: Remover este idioma

en: Ignore
pt_BR: Ignorar

en: No
pt_BR: Não

en: Yes
pt_BR: Sim

en: A language wasn't added.
pt_BR: Um idioma não foi adicionado.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
pt_BR: Foi selecionado um idioma; porém, para continuar, é necessário adicioná-lo.

en: You need to add at least one language.
pt_BR: É necessário adicionar pelo menos um idioma.

en: You already added this language.
pt_BR: Este idioma já foi adicionado.

en: You need to select a language to be added.
pt_BR: É necessário selecionar um idioma para ser adicionado.

en: Licenses
pt_BR: Licenças

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
pt_BR: Você não tem permissão para gerenciar as opções deste site.

en: Setup
pt_BR: Configuração

en: Choose the language to be assigned
pt_BR: Escolha o idioma a ser atribuído

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
pt_BR: O idioma selecionado abaixo será aplicado a todos os conteúdos sem um idioma associado.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
pt_BR: Para o seu site funcionar corretamente, é necessário atribuir um idioma a todos os seus conteúdos.

en: Content without language
pt_BR: Conteúdo sem idioma associado

en: Your license key has been disabled.
pt_BR: A sua chave de licença foi desativada.

en: Privacy Policy Page
pt_BR: Página de política de privacidade

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
pt_BR: %1$s se desativou porque você está usando uma versão antiga do WordPress. Você está usando o WordPress %2$s. %1$s requer no mínimo o WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
pt_BR: %1$s se desativou porque você está usando uma versão antiga do PHP. Você está usando o PHP %2$s. %1$s requer o PHP %3$s.

en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
pt_BR: Sua chave de licença expirará em breve! Precisamente, ele expirará em %1$s. %2$sRenove sua chave de licença hoje mesmo!%3$s

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
pt_BR: Para ativar este recurso você precisa do Polylang Pro.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
pt_BR: Se você tentar modificá-las assim mesmo, suas alterações não serão salvas.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
pt_BR: Algumas taxonomias ou metadados podem estar sincronizados com traduções que você não tem permissão para modificar.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
pt_BR: Você precisa traduzir sua página inicial estática para %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
pt_BR: Notamos que você está usando o Polylang há algum tempo. Esperamos que esteja gostando e adoraríamos se você pudesse nos %1$sdar uma classificação 5 estrelas%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
pt_BR: Notamos que você está usando o Polylang junto com o WooCommerce. Para garantir a compatibilidade, recomendamos usar o %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
pt_BR: Antes de atualizar para %2$s, atualize para %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
pt_BR: Dispensar este aviso.

en: User
pt_BR: Usuário

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
pt_BR: Descrição do usuário - %s

en: Translated user descriptions
pt_BR: Descrições de usuário traduzidas

en: Tibet
pt_BR: Tibete

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
pt_BR: Suporte e recursos extras estão disponíveis para usuários do %1$sPolylang Pro%2$s.

en: Upgrade now.
pt_BR: Atualize agora.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
pt_BR: Sua chave de licença expira em %s.

en: The license key never expires.
pt_BR: A chave de licença nunca expira.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
pt_BR: Sua chave de licença atingiu o limite de ativações. %1$sVeja opções de upgrade%2$s agora.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
pt_BR: Isto não é uma chave de licença do %s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
pt_BR: Sua chave de licença do %1$s não está ativa para este URL. Por favor %2$svisite a página de sua conta%3$s para gerenciar os URLs de suas licenças.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
pt_BR: Licença inválida. Por favor %1$svisite a página de sua conta%2$s e verifique.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
pt_BR: Sua chave de licença expirou em %1$s. Por favor %2$srenove sua chave de licença%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
pt_BR: Gerenciar licenças do Polylang Pro e complementos.

en: License keys
pt_BR: Chaves da licença

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
pt_BR: Permite traduzir slugs de tipos de post personalizados e taxonomias nos URLs.

en: Translate slugs
pt_BR: Traduzir slugs

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
pt_BR: Permite compartilhar o mesmo slug de URL entre idiomas para posts e termos.

en: Share slugs
pt_BR: Compartilhar slugs

en: Error
pt_BR: Erro

en: You do not have permission to install plugin updates
pt_BR: Você não possui permissão para instalar atualizações de plugins

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
pt_BR: Posts publicados em %s

en: Choose a flag for the language.
pt_BR: Selecione uma bandeira para o idioma.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
pt_BR: Filtrar por grupo

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
pt_BR: Selecionar %s

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Module
pt_BR: Módulo

en: Save Changes
pt_BR: Guardar Alterações

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Delete this language and all its associated data
pt_BR: Excluir este idioma e todos os dados associados

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
pt_BR: Selecionar %s como idioma padrão

en: Select as default language
pt_BR: Selecionar como idioma padrão

en: Edit this language
pt_BR: Editar este idioma

en: You can set them all to the default language.
pt_BR: Você pode defini-los para o idioma padrão.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
pt_BR: Existem posts, páginas, categorias ou tags sem idioma definido.

note: translators: %s is an url
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
pt_BR: O Polylang não conseguiu acessar o URL %s. Verifique se o URL é válido.

note: translators: %s is a native language name
en: Please enter a valid URL for %s.
pt_BR: Por favor forneça uma URL válida para %s.

en: Decide how your URLs will look like.
pt_BR: Escolha a aparência de suas URLs.

en: Deactivated
pt_BR: Desativado

en: Activate this module
pt_BR: Ativar este módulo

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Deactivate this module
pt_BR: Desativar este módulo

en: Configure this module
pt_BR: Configurar este módulo

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
pt_BR: Ativar o gerenciamento de idiomas e traduções para os tipos de post personalizados e taxonomias.

en: Custom post types and Taxonomies
pt_BR: Tipos de post personalizados e Taxonomias

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Western Samoa
pt_BR: Samoa Ocidental

en: Wales
pt_BR: País de Gales

en: United States Virgin Islands
pt_BR: Ilhas Virgens Americanas

en: Veneto
pt_BR: Vêneto

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Grenadinas

en: Vatican
pt_BR: Vaticano

en: Taiwan
pt_BR: Taiwan (Ilha Formosa)

en: Tuvalu
pt_BR: Turcomenistão

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidade e Tobago

en: Tokelau
pt_BR: Toquelau

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquirstão

en: Togo
pt_BR: Tôgo

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caios

en: São Tomé and Príncipe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Scotland
pt_BR: Escócia

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Saint Pierre e Miquelon

en: Pakistan
pt_BR: Pquistão

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Peru
pt_BR: Perú

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Occitania
pt_BR: Occitânia

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: Mexico
pt_BR: Mécio

en: Malawi
pt_BR: Maláui

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Mauritius
pt_BR: Maurícia

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

en: Madagascar
pt_BR: Madagáscar

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Sri Lanka
pt_BR: Siri Lanka

en: Liechtenstein
pt_BR: Principado de Liechtenstein

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lucia

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Caymans

en: Kuwait
pt_BR: Kuweit

en: Kurdistan
pt_BR: Curdistão

en: South Korea
pt_BR: Koréia do Sul

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Kitts e Nevis

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Territórios oceânicos indianos britânicos

en: Republic of Ireland
pt_BR: República da Irlanda

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilhas Heard e McDonald

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Greenland
pt_BR: Groelândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Galicia
pt_BR: Galícia

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Falkland

en: Finland
pt_BR: Finlandia

en: England
pt_BR: Inglaterra

en: Western Sahara
pt_BR: Saara do Oeste

en: Algeria
pt_BR: Algéria

en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

en: Czech Republic
pt_BR: Republica Tcheca

en: Cyprus
pt_BR: Ciprus

en: Christmas Island
pt_BR: Ilhas Christmas

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Central African Republic
pt_BR: República Africana Central

en: Democratic Republic of the Congo
pt_BR: República Democrática do Congo

en: Catalonia
pt_BR: Catalunha

en: Burkina Faso
pt_BR: Burquina Faso

en: Basque Country
pt_BR: País Basco

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bosnia & Herzegovina

en: Åland Islands
pt_BR: Ilhas Åland

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Arab league
pt_BR: Liga Árabe

note: translators: accessibility text
en: Translation
pt_BR: Tradução

en: Posts Page
pt_BR: Página de posts

en: Front Page
pt_BR: Página de Frente

en: Add to Menu
pt_BR: Adicionar ao menu

en: The flag does not exist
pt_BR: A bandeira não existe

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
pt_BR: Adicionar tradução em %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
pt_BR: Este item em %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
pt_BR: Editar a tradução em %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
pt_BR: Editar este item em %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
pt_BR: Adiciona capacidade multilíngue ao WordPress

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activated
pt_BR: Ativado

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
pt_BR: Polylang foi desativado porque você fez atualização de uma versão muito antiga.

en: Title:
pt_BR: Título:

en: Displays a language switcher
pt_BR: Exibe um seletor de idioma

en: Displays as a dropdown
pt_BR: Exibir como lista suspensa

en: Hides languages with no translation
pt_BR: Oculta idiomas sem tradução

en: Hides the current language
pt_BR: Ocultar o idioma atual

en: Forces link to front page
pt_BR: Forçar link para a página inicial

en: Displays flags
pt_BR: Exibir bandeiras

en: Displays language names
pt_BR: Exibir nomes de idiomas

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
pt_BR: Importa <strong>posts, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e tags</strong> de um arquivo de exportação do WordPress.

en: Uncategorized
pt_BR: Sem categoria

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
pt_BR: Busca

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
pt_BR: Use isto para remover da base de dados textos não utilizados, por exemplo após desinstalar um plugin.

en: Clean strings translation database
pt_BR: Limpar base de dados de traduções

en: Search translations
pt_BR: Buscar traduções

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
pt_BR: As opções de sincronização permitem manter exatamente os mesmos valores (ou traduções, no caso de taxonomias e página mãe) de meta conteúdo entre as traduções de um post ou página.

en: Synchronization
pt_BR: Sincronização

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
pt_BR: Habilita idiomas e traduções para taxonomias personalizadas.

en: Custom taxonomies
pt_BR: Taxonomias personalizadas

en: Activate languages and translations for custom post types.
pt_BR: Ativar idiomas e traduções para tipos de post personalizados.

en: Custom post types
pt_BR: Tipos de post personalizados

en: Media
pt_BR: Mídia

en: Detect browser language
pt_BR: Detectar idioma do navegador

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
pt_BR: Exemplo: %1$s ao invés de %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
pt_BR: O URL da página inicial contém o código do idioma em vez do nome ou ID da página

en: Keep /language/ in pretty permalinks
pt_BR: Manter /language/ nos links permanentes

en: Remove /language/ in pretty permalinks
pt_BR: Remover /language/ dos links permanentes

en: Hide URL language information for default language
pt_BR: Não exibir informação de idioma no URL para o idioma padrão

en: The language is set from different domains
pt_BR: O idioma é definido por domínios diferentes

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
pt_BR: O idioma é definido pelo nome de subdomínio nos links permanentes

en: Example:
pt_BR: Exemplo:

en: The language is set from the code in the URL
pt_BR: O idioma é definido pelo código no URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
pt_BR: O idioma é definido pelo nome de diretório nos links permanentes

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
pt_BR: URLs de posts, páginas, categorias e tags não serão modificados.

en: The language is set from content
pt_BR: O idioma é definido pelo conteúdo

en: URL modifications
pt_BR: Modificações de URL

note: translators: accessibility text
en: Default language
pt_BR: Idioma padrão

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Position of the language in the language switcher
pt_BR: Posição do idioma no seletor de idioma

en: Choose the text direction for the language
pt_BR: Escolha a direção do texto para o idioma

en: right to left
pt_BR: direita para esquerda

en: left to right
pt_BR: esquerda para direita

en: Text direction
pt_BR: Direção do texto

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
pt_BR: Código do idioma - de preferência 2 letras padrão ISO 639-1 (por exemplo: en)

en: Language code
pt_BR: Código do idioma

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
pt_BR: Locale do WordPress para o idioma (por exemplo: en_US). Você precisará instalar o arquivo .mo para esse idioma.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
pt_BR: O nome como é exibido em seu site (por exemplo: English).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
pt_BR: Você pode escolher um idioma da lista ou editá-lo diretamente abaixo.

en: Choose a language
pt_BR: Escolha um idioma

en: Add new language
pt_BR: Adicionar novo idioma

en: Edit language
pt_BR: Editar idioma

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
pt_BR: O Polylang é fornecido com uma extensa %1$sdocumentação%2$s (em inglês). Estão incluídas informações para configurar e utilizar seu site multilíngue, perguntas frequentes e documentação para desenvolvedores adaptarem seus plugins e temas.

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: View all groups
pt_BR: Ver todos os grupos

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Name
pt_BR: Nome

en: String
pt_BR: Texto

en: Flag
pt_BR: Bandeira

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Code
pt_BR: Código

en: Full name
pt_BR: Nome completo

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
pt_BR: Você está prestes a excluir permanentemente esse idioma. Tem certeza?

en: Featured image
pt_BR: Imagem destacada

en: Page order
pt_BR: Ordem de página

en: Page template
pt_BR: Modelo de página

en: Page parent
pt_BR: Página mãe

en: Post format
pt_BR: Formato de post

en: Published date
pt_BR: Data de publicação

en: Sticky posts
pt_BR: Posts fixos

en: Ping status
pt_BR: Status de ping

en: Comment status
pt_BR: Status de comentários

en: Custom fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Settings saved.
pt_BR: Configurações salvas.

en: Translations updated.
pt_BR: Traduções atualizadas.

en: Strings translations
pt_BR: Traduções de textos

en: About Polylang
pt_BR: Sobre Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
pt_BR: O idioma foi criado, mas o arquivo de idioma do WordPress não foi baixado. Por favor instale-o manualmente.

en: Filters content by language
pt_BR: Filtra conteúdo por idioma

en: Show all languages
pt_BR: Exibir todos os idiomas

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Widget text
pt_BR: Texto do widget

en: Widget title
pt_BR: Título do widget

en: Language switcher
pt_BR: Seletor de idioma

en: The language must have a name
pt_BR: O idioma deve ter um nome

en: The language code must be unique
pt_BR: O código do idioma deve ser único

en: The language code contains invalid characters
pt_BR: O código do idioma contém caracteres inválidos

en: Enter a valid WordPress locale
pt_BR: Informe um locale válido do WordPress

en: Language updated.
pt_BR: Idioma atualizado.

en: Language deleted.
pt_BR: Idioma excluído.

en: Language added.
pt_BR: Idioma adicionado.

en: Impossible to add the language.
pt_BR: Impossível adicionar o idioma.

en: All languages
pt_BR: Todos os idiomas

en: The widget is displayed for:
pt_BR: O widget é exibido para:

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Sets the language
pt_BR: Define o idioma

en: Edit
pt_BR: Editar

en: (no parent)
pt_BR: (sem pai)

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Language
pt_BR: Idioma

en: &mdash; No Change &mdash;
pt_BR: &mdash; Nenhuma mudança &mdash;
